مقایسه موتور برق بنزینی و دیزلی

تحلیل و بررسی تفاوت موتور برق بنزینی و دیزلی

 در مقاله مقایسه موتور برق بنزینی و دیزلی داریم : امروزه استفاده از موتور برق ها به یک ضرورت تبدیل شده است. وجود یک موتور برق مناسب در هر مکانی از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی موتور برق ها انواع مختلفی دارند که موجب شده تا در انتخاب خود دقت کنیم. اما قصد داریم تا در رابطه با دو مدل موتور برق که بیشتر از دیگر انواع خود کاربرد دارند، صحبت کنیم. موتور برق های بنزینی و دیزلی از انواع موتور برق ها هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه شناخت آن ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه این دو موتور برق را بایکدیگر بررسی می کنیم و مزایا و معایب هرکدام را بازگو می کنیم.


مطالعه جامع در مورد موتور برق با مقاله راهنمای خرید موتور برق تجهیزمن


مزایا و معایب موتور برق بنزینی و موتور برق دیزلی

موتور برق بنزینی را می توان جزء موتور برق های محبوب دانست. سوخت این موتور برق بنزین بوده و در نتیجه مولد گازهای دی اکسید کربن و اکسید کربن است. البته این دستگاه ها در ابعاد مختلفی تولید می شوند. هر چند که در صنعت از نوع دیزلی استفاده می شود. اما می توان موتور برق بنزینی را یک گزینه خوب برای خانه ها و کارگاه ها دانست.  موتور برق دیزلی نیز مانند موتور برق بنزینی بسیار پرکاربرد است. این موتور برق برخلاف موتور برق بنزینی، از سیستم فشار زیاد برای ایجاد احتراق استفاده می کند. در حالی که موتور برق بنزینی از شمع برای ایجاد احتراق استفاده می شود. موتور برق دیزلی را با توجه به مزیت های آن، می توان پرفروش ترین موتور برق دانست. البته این موضوع نیز به لطف ساختار آن بوده که باعث شده به این جایگاه برسد. هرچند تا پیش از این معایب آن به قدری بود که از افراد از انتخاب این دستگاه سرباز می زدند. اما دانستن ویژگی های این موتور برق کم اهمیت نیست. در ادامه مقایسه موتور برق بنزینی و دیزلی را بر اساس ویژگی های مهم آن ها داریم:

مقایسه موتور برق بنزینی و دیزلی بر اساس قیمت

قیمت یکی از ارکان اساسی در هر خریدی محسوب می شود. در این جا نیز قیمت خرید مهم است. موتور برق بنزینی نسبت به انواع دیگر موتور برق ها قیمت مناسب تری دارد. این موتور با توجه به کار کرد خود، قیمت کاملا منصفانه ای دارد.

همیشه برای خرید یک دستگاه با کیفیت هزینه بالایی باید پرداخت کرد. این موضوع در رابطه با موتور برق دیزلی نیز صادق است. شاید گفت که این موضوع یکی از معایب آن است. اما نسبت به کیفیت و کارکرد آن، باید قیمت بالای دستگاه را شاهد بود. اما پس از خرید آن دیگر قرار نیست نگران مسئله خاصی باشید.

مقایسه موتور برق بنزینی و دیزلی بر اساس طول عمر

اگر بخواهیم به نکته بعدی اشاره کنیم، قطعا طول عمر آن خواهد بود. برای همه افراد مهم است که موتور برق با طول عمر بالا خریداری کنند. البته موتور برق بنزینی با دوام بوده و اگر به خوبی از آن نگه داری شود، همیشه کنارتان خواهد بود.

طول عمر موتور های دیزلی از بنزینی هم بیشتر است. کافی است به خوبی از آن نگهداری شود. در این صورت می توانید همیشه از آن بهرمند شوید.

مقایسه موتور برق بنزینی و دیزلی بر اساس قابلیت تعمیر

هر محصولی بعد از گذشت مدتی نیاز به تعمیر دارد، حتی شده یک دستمال برای گرفتن گرد و غبار! بنابراین باید توجه داشت که بعد از مدتی باید موتور برق تعمیر و بررسی قرار بگیرد. اما همیشه تعمیر مساوی با هزینه اضافه و البته مبلغ زیاد همراه است. اما این موضوع در رابطه با موتور برق بنزینی متفاوت است. هزینه تعمیر و نگهداری موتور برق بنزینی بسیار کم بوده و خیال شما را از این بایت راحت می کند.

همین مسئله در رابطه با تعمیر و هزینه موتور برق دیزلی نیز صدق می کند و می توان گفت که هزینه تعمیر بسیار کم خواهد بود. این موتور ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند. اما قرار نیست فاصله دو سرویس دستگاه زیاد باشد. از طرفی هزینه تعمیر نیز بسیار کم بوده و با صرف هزینه ای اندک، طول عمر دستگاه بالا می رود.

مقایسه موتور برق بنزینی و دیزلی بر اساس مصرف سوخت

از آن جایی که در این بخش قصد داریم تا به طور دقیق این دو نوع موتور را بررسی کنیم، به معایب هم می پردازیم. اگر بخواهیم یکی از معایب موتور برق بنزینی را بگوییم، سوخت آن است. با آنکه موتور برق بنزینی طرفداران زیادی دارد، اما استفاده سوخت آن جزء معایب محسوب می شود. به عبارتی این موتور نسبت به موتور برق دیزلی سوخت بیشتری مصرف می کند. این درحالی است که بازدهی آن به نسبت پایین تر است. اما توجه داشته باشید که تهیه این سوخت به مراتب از دیگر سوخت ها راحت تر است.

در رابطه با موتور برق دیزلی باید گفت یکی از مزایای دستگاه یکی بودن مصرف سوخت آن با موتور برق بنزینی و در عین حال تامین انرژی بیشتر آن است. در واقع توان این نوع موتور ها نسبت به موتور برق بنزینی بیشتر است. این موتور ها انرژی بیشتری تولید می کنند در حالی که میزان مصرف سوخت آن ها با موتور بنزینی یکی است.

اما اگر بخواهیم از زاویه دیگری سوخت این موتور را بررسی کنیم، شاید موضوع کمی فرق داشته باشد. با این که موتور برق دیزلی انرژی بیشتری تولید می کند، اما تهیه سوخت مشکل است. به همین راحتی ها نیز نمی توان گازوئیل که سوخت این نوع موتور است را یافت. در حالی که بنزین به راحتی یافت می شود.

مقایسه موتور برق بنزینی و دیزلی بر اساس ایمنی

یکی دیگر از معایب این موتور، البته در حد کم، ایمنی آن است. البته قرار نیست با شنیدن این موضوع تصورات بدی داشته باشید. فکر نکنید که با هر با استارت زدن، قرار است شاهد یک انفجار باشید. اما به نسبت همتای خود یعنی موتور برق دیزلی، ایمنی سوخت کمتری دارد.

موتور برق دیزلی از نظر ایمنی سوخت، درجه کیفی بالایی دارد. همین نکته باعث شده تا مخاطبان بیشتری به سوی او جلب شوند. چرا که دیگر نگران ایمنی دستگاه خود نخواهند بود. همانطور که می دانید در روشن شدن و استارت موتور دیزلی، از فشار بالا استفاده می شود. در نتیجه ایمنی بیشتری نیز خواهد داشت.


میتوانید مقاله جامع موتور برق گازوئیلی را مطالعه کنید.


موتور برق بنزینی بهتر است یا گازوئیلی؟

هر کدام از موتور های برق ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند که پیش تر ذکر کردیم. اما پیش از این که به دست به انتخاب بزنید، مشخص کنید هدفتان چیست؟ به عبارتی هدف شما از خرید موتور برق چیست؟

از آن جایی که تهیه گازوئیل کمی سخت است، نمی توان از موتور برق دیزلی برای خانه استفاده کرد. البته اگر دسترسی شمار به گازوئیل راحت است، این موضوع فرق می کند. اما به طور کلی این نوع دستگاه ها مناسب برای کارگاه ها هستند.

در حالی که موتور برق های بنزینی بیشتر برای مصارف خانگی استفاده می شوند. البته نه در داخل خانه، بلکه می توان از نوع کوچکتر برای یک پیکنیک ساده استفاده کرد.

اگر دسترسی به گازئیل سخت نیست، انتخاب این دستگاه برای ساختمان ها بسیار عالی خواهد بود. چرا که یکی از ویژگی های آن، ایمنی در سوخت است.

منابع کلیدی:

honda generator