لوگو تجهیزمن

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن


admin-tajhizman
2020/05/21
0 دیدگاه

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن :

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن موجب می شود تا درک درست تری از این دو نوع هواکش صنعتی داشته باشیم.

هواکش صنعتی های صنعتی از جمله دستگاه هایی هستند که در ساختمان ها با ابعاد بالا را پوشش می دهند و موجب تخلیه هوا و یا تغییر هوا در آن محل می شوند. البته با توجه به تنوع و ابعاد هواکش صنعتی ها می توان گفت که این سازه ها کاربرد های بسیار وسیع تری دارند. هواکش صنعتی ها امروزه جزء جدایی ناپذیر در هر کارگاه و کارخانه ای به حساب می آیند. ما در این بخش سعی داریم داریم تا دو مدل از پر کاربرد ترین هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن را به شما معرفی کنیم. هچنین به بررسی هر کدام نیز بپردازیم. اما پیش از همه به سراف خود هواکش صنعتی می رویم.

برای خرید هواکش صنعتی آکسیال صنعتی وارد صفحه خرید هواکش صنعتی شوید.

هواکش صنعتی چیست؟

هواکش صنعتی در واقع سازه ای است که به جهت جابه جایی هوا و گاز ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها ابعاد مختلفی دارند و می توانند با توان به توان خود میزان خاصی از هوا را پوشش دهند. در نتیجه می توان به آن ها تهویه هوا نیز گفت که در صنایع بزرگ نیز کاربرد های فراوانی دارند. از فن ها برای خنک کردن، مطبوع کردن هوا، خروج گاز های مضر، ایجاد فشار هوای لازم و … استفاده می شود. هواکش صنعتی ها با توجه به نوع عملکرد و ساختار خود دسته بندی می شوند. در این میان با مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن، درک بهتری از این موضوع خواهید داشت.

به طورکلی دو نوع هواکش صنعتی داریم که شامل:

  1. هواکش صنعتی ( جت فن ها)

مقایسه <a href=هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن" width="275" height="183" />

هواکش صنعتی یا فن محوری که هواکش صنعتی آکسیال نیز به آن گفته می شود از نوع فن دار است. در این هواکش صنعتی ها هوا به صورت یک جریان موازی با استفاده از پروانه این دستگاه جریان پیدا می کند. هواکش صنعتی محوری خود به سه دسته تقسیم می شود:

این هواکش صنعتی همان هواکش صنعتیی است که در ساختمان های مسکونی دیده می شود و به عنوان یک فن معمولی که در همه جا کاربرد دارد تهویه نسبی هوا را انجام می دهد. سیستم طراحی این هواکش صنعتی ها بسیار ساده است.

این هواکش صنعتی ها همانطور که از نامشان پیدا است در داخل یک لوله و استوانه قرار می گیرند. هواکش صنعتی لوله محور دارای به طور متوسط 6 پره بوده که کارایی آن را بالا برده است. از این هواکش صنعتی ها برای تخلیه گاز های آلوده استفاده می شود. البته در برخی از صنایع دیگر مانند پروش گیاهان گلخانه ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هواکش صنعتی جت فن در این دسته قرار می گیرد.

هواکش صنعتی های پره محور دسته سوم از هواکش صنعتی محوری محسوب می شوند که توان بالایی داشته و در نتیجه شما با یک دستگاه با قدرت بالا مواجه خواهید بود. این نوع هواکش صنعتی ها تعداد پره های بیشتری به نسبت دو نوع قبلی دارند و همین موضوع آن ها را پر قدرت تر کرده است.

  1. هواکش صنعتی لوله محور ( هواکش صنعتی جت فن)

مقایسه <a href=هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن" width="433" height="374" />

هواکش صنعتی جت فن جزء هواکش صنعتی های لوله محور است. این هواکش صنعتی ها با توجه به ساختار ویژه خود می توانند حجم بالایی از هوا را جابه جا کنند. جت فن ها دارای اجزای مختلفی هستند که در این میان موتور، پروانه اصلی، وبدنه از اهمیت بالایی برخوردار است. اما بپردازیم به انواع جت فن ها:

این نوع هواکش صنعتی های صنعتی دارای ساختار ساده ای هستند اجزایی با ساختار متوسط دارند. این جت فن های معمولی مناسب برای تهویه تونل، زیرگذر، سوله و ایجاد جریان هوا به خصوص در گلخانه ها هستند.

این جت فن ها با توجه به ویژگی خود بیشتر در زیر گذر ها و تونل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این جت فن ها همانطور که از نامشان پیدا است، می توانند جریان هوا را به صورت معکوس نیز به خود جذب کنند.

این جت فن ها به علت حالت قوسی خود می توانند جریان ورود و خروج هوا با زاویه متفاوت را جذب و دفع کنند. از آنجایی که این هواکش صنعتی ها خمیده هستند مناسب برای تونل ها با حالت خمیدگی است.

این مدل هواکش صنعتی ها را می توان یک مدل تلفیقی دانست که کارکرد یک جت فن را داشته و دارای فن سانتریفیوژ است. هواکش صنعتی جت فن سانتریفیوژی به سقف متصل می شود. در نتیجه جریان هورا را از سطح زیرین دریافت می کند. از این نوع جت فن ها برای تهویه پارکینگ ها استفاده می شود.

  1. هواکش صنعتی سانتریفیوژی (گریز از مرکز)

مقایسه <a href=هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن" width="800" height="800" />

به این نوع هواکش صنعتی، هواکش صنعتی سانتریفیوژ هم گفته می شود. در این نوع هواکش صنعتی ها جریان هوا در نتیجه نیروی گریز از مرکز دستگاه جذب می شود. این نوع هواکش صنعتی ها موجب تعادل سازی فشار هوا در محیط نیز می شوند. هواکش صنعتی های گریز از مرکز یا سانتریفیوژ سرعت جریان هوا را افزادیش داده و به صورت زاویه 90 درجه جهت این جریان را تغییر می دهند. هواکش صنعتی های گریز از مرکز می توانند بر افت فشار استاتیک بسیار بالا که در سیستم های کانال کشی ایجاد می شود، غلبه کنند. این نوع هواکش صنعتی ها اغلب به علت ویژگی های خود بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که نه تنها کارایی بالایی داشته، بلکه قیمت مناسبی دارند.

اما هواکش صنعتی گریز از مرکز خود دارای انواع مختلفی است:

مقایسه <a href=هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن" width="259" height="194" />

هواکش صنعتی سنتریفیوژ از نوع ایرفویل از آن جهت محبوب است که کم ترین ایجاد صدا را دارد. در حالی که بهترین توان در عملکرد را از خود نشان می دهد. اما ین هواکش صنعتی ها را می توان در دسته هواکش صنعتی های صنعتی گران قیمت قرار داد. دلیل این هم به علت راندمان بالا و بازده تا 92 درصد است.

اما آنچه این مدل هواکش صنعتی ها را محبوب کرد است حالت بدون اضافه باری در آن ها است. به عبارتی موتور این هواکش صنعتی ها در فشار استاتیک بالا، هیچگونه آسیبی نمی بیند. البته این موضوع با چشم پوشی از جریان هوا بوده است. هواکش صنعتی سانتریفیوژ بکوارد مشابه نوع ایرفویل بوده است. اما راندمان این هواکش صنعتی پایین تر است.

اگر بخواهیم این نوع هواکش صنعتی ها را با دیگر هواکش صنعتی ها مقایسه کنیم باید گفت که از راندمان پایین تری برخوردار هستند. به طوری که دارای راندمان 78 درصدی است. اما نکته مثبت این هواکش صنعتی های ساده در ویژگی بدون اضافه باری آن ها است.

در این هواکش صنعتی ها پره های هواکش صنعتی به صورت شعاع در مرکز قرار دارند. اما این فن ها انتقال حجم کمی از هوا را می توانند انجام دهند. این موضوع درحالی است که فشار استاتیک بالایی دارند. از این نوع هواکش صنعتی ها در جهت انتقال گاز های داغ و هوای دارای غبار مورد استفاده قرار می گیرد. نکته جالب توجه در این نوع فن ها، حالت پره ها است. در نتیجه نیازی نیست شما آن ها را تمیز کنید چرا که خود به خود تمیز می شوند.

هواکش صنعتی سانتریفیوژ فوروارد در مقایسه با مدل بکوارد راندمان پایین تری دارند. اما باید توجه داشت که نمی توان از این هواکش صنعتی ها برای هوای دارای ریز گرد استفاده کرد. چرا که بعد از مدتی دچار تغییر عملکرد می شود. این نوع هواکش صنعتی ها معمولا بازدهی 65 درصدی و اضافه بار دارند. البته این مدل از هواکش صنعتی ها بهترین گزینه برای تحویه هوا محسوب می شوند.

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن

اگر بخواهیم از زاویه مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن ها وارد شویم. با ید به این نکته توجه داشت که باز هم بایکدیگر تفاوت هایی دارند.

  • اولین نکته در رابطه با مقایسه این دومدل هواکش صنعتی ها، باید به ساختار آن ها اشاره کرد. هواکش صنعتی جت فن در یک استئانه قرار می گیرد. این استوانه با توجه به موارد مصرف نیز متفاوت خواهد بود. اما هواکش صنعتی سانتریفیوژی به این شکل نیست.
  • دومین نکته در رابطه با قیمت آن ها است. به طور کلی قیمت ها بر اساس میزان کارکرد، توان و جنس این هواکش صنعتی ها محاسبه می شود. اما به طور معمول هواکش صنعتی های صنعتی سانتریفیوژ قیمت مناسب تری دارند.
  • نکته سوم در رابطه با مورد مصرف آن ها است. همانطور که می دانید این هواکش صنعتی ها با یکدیگر متفاوت اند، در نتیجه موارد مصرف آن ها نیز متفاوت خواهد بود. هواکش صنعتی جت فن بیشتر برای تهویه هوا و جابه جایی آن ها کاربرد دارد. همچنین هوا را را با فشار پایینی جابه جا می کند، در نتیجه گزینه مناسب خنک کننده است. اما در رابطه با هواکش صنعتی های صنتعی سانتریفیوژ، اغلب برای فیلتر کردن هوا استفاد می شوند. البته فراموش نشود که سیستم بسیار قوی برای گاز های آلوده هستند.

در نهایت توجه داشته باشید که پیش از آن که به سراغ انتخاب هواکش صنعتی بروید، مورد مصرف خود را مشخص کنید. به عبارتی شما به دنبال کدام نوع هواکش صنعتیی می گردید؟ آیا تهویه مناسب هوا خوب است؟ یا تخلیه گاز های مضر؟ و یا خنک کردن محیط کارگاه و سوله شما؟ به این نکات توجه داشته باشید.

industrial ventilator


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s