خانه / مقالات / مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن


admin-tajhizman
2020/05/21
مقالات
0 دیدگاه

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن :

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن موجب می شود تا درک درست تری از این دو نوع هواکش داشته باشیم.

هواکش های صنعتی از جمله دستگاه هایی هستند که در ساختمان ها با ابعاد بالا را پوشش می دهند و موجب تخلیه هوا و یا تغییر هوا در آن محل می شوند. البته با توجه به تنوع و ابعاد هواکش ها می توان گفت که این سازه ها کاربرد های بسیار وسیع تری دارند. هواکش ها امروزه جزء جدایی ناپذیر در هر کارگاه و کارخانه ای به حساب می آیند. ما در این بخش سعی داریم داریم تا دو مدل از پر کاربرد ترین هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن را به شما معرفی کنیم. هچنین به بررسی هر کدام نیز بپردازیم. اما پیش از همه به سراف خود هواکش می رویم.

برای خرید هواکش آکسیال صنعتی وارد صفحه خرید هواکش صنعتی شوید.

هواکش صنعتی چیست؟

هواکش در واقع سازه ای است که به جهت جابه جایی هوا و گاز ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها ابعاد مختلفی دارند و می توانند با توان به توان خود میزان خاصی از هوا را پوشش دهند. در نتیجه می توان به آن ها تهویه هوا نیز گفت که در صنایع بزرگ نیز کاربرد های فراوانی دارند. از فن ها برای خنک کردن، مطبوع کردن هوا، خروج گاز های مضر، ایجاد فشار هوای لازم و … استفاده می شود. هواکش ها با توجه به نوع عملکرد و ساختار خود دسته بندی می شوند. در این میان با مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن، درک بهتری از این موضوع خواهید داشت.

به طورکلی دو نوع هواکش داریم که شامل:

 1. هواکش صنعتی ( جت فن ها)

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن

هواکش یا فن محوری که هواکش آکسیال نیز به آن گفته می شود از نوع فن دار است. در این هواکش ها هوا به صورت یک جریان موازی با استفاده از پروانه این دستگاه جریان پیدا می کند. هواکش محوری خود به سه دسته تقسیم می شود:

 • هواکش پروانه ای

این هواکش همان هواکشی است که در ساختمان های مسکونی دیده می شود و به عنوان یک فن معمولی که در همه جا کاربرد دارد تهویه نسبی هوا را انجام می دهد. سیستم طراحی این هواکش ها بسیار ساده است.

 • هواکش لوله محور

این هواکش ها همانطور که از نامشان پیدا است در داخل یک لوله و استوانه قرار می گیرند. هواکش لوله محور دارای به طور متوسط 6 پره بوده که کارایی آن را بالا برده است. از این هواکش ها برای تخلیه گاز های آلوده استفاده می شود. البته در برخی از صنایع دیگر مانند پروش گیاهان گلخانه ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هواکش صنعتی جت فن در این دسته قرار می گیرد.

 • هواکش پره محور

هواکش های پره محور دسته سوم از هواکش محوری محسوب می شوند که توان بالایی داشته و در نتیجه شما با یک دستگاه با قدرت بالا مواجه خواهید بود. این نوع هواکش ها تعداد پره های بیشتری به نسبت دو نوع قبلی دارند و همین موضوع آن ها را پر قدرت تر کرده است.

 1. هواکش لوله محور ( هواکش صنعتی جت فن)

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن

هواکش صنعتی جت فن جزء هواکش های لوله محور است. این هواکش ها با توجه به ساختار ویژه خود می توانند حجم بالایی از هوا را جابه جا کنند. جت فن ها دارای اجزای مختلفی هستند که در این میان موتور، پروانه اصلی، وبدنه از اهمیت بالایی برخوردار است. اما بپردازیم به انواع جت فن ها:

 • هواکش صنعتی جت فن معمولی

این نوع هواکش های صنعتی دارای ساختار ساده ای هستند اجزایی با ساختار متوسط دارند. این جت فن های معمولی مناسب برای تهویه تونل، زیرگذر، سوله و ایجاد جریان هوا به خصوص در گلخانه ها هستند.

 • هواکش صنعتی جت فن معکوس شونده

این جت فن ها با توجه به ویژگی خود بیشتر در زیر گذر ها و تونل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این جت فن ها همانطور که از نامشان پیدا است، می توانند جریان هوا را به صورت معکوس نیز به خود جذب کنند.

 • هواکش صنعتی جت فن های خمیده

این جت فن ها به علت حالت قوسی خود می توانند جریان ورود و خروج هوا با زاویه متفاوت را جذب و دفع کنند. از آنجایی که این هواکش ها خمیده هستند مناسب برای تونل ها با حالت خمیدگی است.

 • هواکش صنعتی جت فن سانتریفیوژ

این مدل هواکش ها را می توان یک مدل تلفیقی دانست که کارکرد یک جت فن را داشته و دارای فن سانتریفیوژ است. هواکش جت فن سانتریفیوژی به سقف متصل می شود. در نتیجه جریان هورا را از سطح زیرین دریافت می کند. از این نوع جت فن ها برای تهویه پارکینگ ها استفاده می شود.

 1. هواکش صنعتی سانتریفیوژی (گریز از مرکز)

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن

به این نوع هواکش، هواکش سانتریفیوژ هم گفته می شود. در این نوع هواکش ها جریان هوا در نتیجه نیروی گریز از مرکز دستگاه جذب می شود. این نوع هواکش ها موجب تعادل سازی فشار هوا در محیط نیز می شوند. هواکش های گریز از مرکز یا سانتریفیوژ سرعت جریان هوا را افزادیش داده و به صورت زاویه 90 درجه جهت این جریان را تغییر می دهند. هواکش های گریز از مرکز می توانند بر افت فشار استاتیک بسیار بالا که در سیستم های کانال کشی ایجاد می شود، غلبه کنند. این نوع هواکش ها اغلب به علت ویژگی های خود بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که نه تنها کارایی بالایی داشته، بلکه قیمت مناسبی دارند.

اما هواکش گریز از مرکز خود دارای انواع مختلفی است:

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن

 • هواکش صنعتی سانتریفیوژ ایرفویل

هواکش صنعتی سنتریفیوژ از نوع ایرفویل از آن جهت محبوب است که کم ترین ایجاد صدا را دارد. در حالی که بهترین توان در عملکرد را از خود نشان می دهد. اما ین هواکش ها را می توان در دسته هواکش های صنعتی گران قیمت قرار داد. دلیل این هم به علت راندمان بالا و بازده تا 92 درصد است.

 • هواکش صنعتی سانتریفیوژ بکوارد

اما آنچه این مدل هواکش ها را محبوب کرد است حالت بدون اضافه باری در آن ها است. به عبارتی موتور این هواکش ها در فشار استاتیک بالا، هیچگونه آسیبی نمی بیند. البته این موضوع با چشم پوشی از جریان هوا بوده است. هواکش صنعتی سانتریفیوژ بکوارد مشابه نوع ایرفویل بوده است. اما راندمان این هواکش پایین تر است.

 • هواکش صنعتی سانتریفیوژ با پروانه خم به عقب

اگر بخواهیم این نوع هواکش ها را با دیگر هواکش ها مقایسه کنیم باید گفت که از راندمان پایین تری برخوردار هستند. به طوری که دارای راندمان 78 درصدی است. اما نکته مثبت این هواکش های ساده در ویژگی بدون اضافه باری آن ها است.

 • هواکش صنعتی سانتریفیوژ شعاعی

در این هواکش ها پره های هواکش به صورت شعاع در مرکز قرار دارند. اما این فن ها انتقال حجم کمی از هوا را می توانند انجام دهند. این موضوع درحالی است که فشار استاتیک بالایی دارند. از این نوع هواکش ها در جهت انتقال گاز های داغ و هوای دارای غبار مورد استفاده قرار می گیرد. نکته جالب توجه در این نوع فن ها، حالت پره ها است. در نتیجه نیازی نیست شما آن ها را تمیز کنید چرا که خود به خود تمیز می شوند.

 • هواکش صنعتی سانتریفیوژ فوروارد

هواکش صنعتی سانتریفیوژ فوروارد در مقایسه با مدل بکوارد راندمان پایین تری دارند. اما باید توجه داشت که نمی توان از این هواکش ها برای هوای دارای ریز گرد استفاده کرد. چرا که بعد از مدتی دچار تغییر عملکرد می شود. این نوع هواکش ها معمولا بازدهی 65 درصدی و اضافه بار دارند. البته این مدل از هواکش ها بهترین گزینه برای تحویه هوا محسوب می شوند.

مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن

اگر بخواهیم از زاویه مقایسه هواکش صنعتی سانتریفیوژ و جت فن ها وارد شویم. با ید به این نکته توجه داشت که باز هم بایکدیگر تفاوت هایی دارند.

 • اولین نکته در رابطه با مقایسه این دومدل هواکش ها، باید به ساختار آن ها اشاره کرد. هواکش صنعتی جت فن در یک استئانه قرار می گیرد. این استوانه با توجه به موارد مصرف نیز متفاوت خواهد بود. اما هواکش صنعتی سانتریفیوژی به این شکل نیست.
 • دومین نکته در رابطه با قیمت آن ها است. به طور کلی قیمت ها بر اساس میزان کارکرد، توان و جنس این هواکش ها محاسبه می شود. اما به طور معمول هواکش های صنعتی سانتریفیوژ قیمت مناسب تری دارند.
 • نکته سوم در رابطه با مورد مصرف آن ها است. همانطور که می دانید این هواکش ها با یکدیگر متفاوت اند، در نتیجه موارد مصرف آن ها نیز متفاوت خواهد بود. هواکش صنعتی جت فن بیشتر برای تهویه هوا و جابه جایی آن ها کاربرد دارد. همچنین هوا را را با فشار پایینی جابه جا می کند، در نتیجه گزینه مناسب خنک کننده است. اما در رابطه با هواکش های صنتعی سانتریفیوژ، اغلب برای فیلتر کردن هوا استفاد می شوند. البته فراموش نشود که سیستم بسیار قوی برای گاز های آلوده هستند.

در نهایت توجه داشته باشید که پیش از آن که به سراغ انتخاب هواکش بروید، مورد مصرف خود را مشخص کنید. به عبارتی شما به دنبال کدام نوع هواکشی می گردید؟ آیا تهویه مناسب هوا خوب است؟ یا تخلیه گاز های مضر؟ و یا خنک کردن محیط کارگاه و سوله شما؟ به این نکات توجه داشته باشید.

industrial ventilator


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s