لوگو تجهیزمن

موتور برق گازوئیلی


admin-tajhizman
2020/03/20
0 دیدگاه

موتور برق گازوئیلی:

موتور برق دیزلی یا موتور برق گازوئیلی که به آن دیزل ژنراتور هم می گویند یکی از انواع ژنراتور های تولید برق است. در ادامه قصد داریم، نحوه عملکرد موتور برق دیزلی را مورد بررسی قرار داده و با کارکرد آن آشنا شویم.

معرفی موتور برق گازوئیلی:

همه جا وقتی اسم دیزل ژنراتور یا به طوری کلی اسم هر نوع ژنراتوری شنیده می شود ذهن ها به سمت همان موتور برق می رود که در زمان نبود برق به کمک ما می آیند. به طور کلی ژنراتور ها را به موتور برق می شناسیم که می تواند با استفاده از یک نوع سوخت برق تولید کند.

حالا می خواهیم به این وسیله با نگاهی فنی تر نگاه کنیم. همانطور که از نامش پیداست از سوختی دیزلی مانند گازوئیل استفاده می کند تا عمل تولید برق را انجام دهد. دو قطعه اصلی یا قسمت اصلی تشکیل دهنده این ژنراتور یا موتور برق دیزلی همانند دیگر موتور های برق، ژنراتور یا آلترناتور و موتوردیزلی آن است.

مقاله راهنمای خرید موتور برق را مطالعه کنید دارای بهترین نکات خرید در موتور برق است.

حالا می خواهیم بررسی کنیم که اصلا موتور برق دیزلی چیست و چه کاری را در این موتور برق انجام می دهد.

موتور دیزلی مانند موتور دیزلی موجود در خودرو های سنگین با فشرده سازی هوا در سیلندر ها کار می کنند و عمل احتراق را انجام می دهد. یا به صورتی دیگر می گویند کارکرد موتور برق دیزلی احتراق داخلی است.

از نظر نوع سوخت هم کمی با دیگر مدل های بنزینی و گازی متفاوت است و از سوخت دیگری استفاده می کند. این سوخت گازوئیل است که از نظر نوع کارکرد و سوختن هم با گاز و بنزین متفاوت است.

برای ساخت یک ژنراتور از یک شفت به عنوان وسیله ای که اتصال بین ژنراتور و موتور برق را انجام دهد استفاده می شود. این شفت در هنگام کارکردن موتور اصلی میچرخد و با اتصال به ژنراتور عمل تولید برق را انجام می دهد.

حالا میخواهیم کمی هم آلترناتور یا همان ژنراتور خودمان را معرفی کنیم.

سیم پیچ ثابت و سیم پیچ چرخشی موجود در این وسیله عمل تولید برق را انجام می دهند. این کار با تبدیل انرژی مکانیکی که به آن وارد میشود انجام می شود. این انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. این چرخش توسط موتور برق و همانطور که گفتیم اتصال بین دو قطعه توسط شفت انجام می شود. با این چرخش توسط سیم پیچ چرخنده در میان سیم پیچ ثابت نیروی برق تولید می شود.

blank

اجزای موتور برق گازوئیلی :

موتور برق گازوئیلی خود از قسمت ها و قطعاتی مختلفی تشکیل شده است. در ادامه این قطعات را به شما معرفی خواهیم کرد.

اولین قسمت و قطعه اصلی موتور برق گازوئیلی ECU است. این قطعه کامپیوتر مرکزی موتور برق دیزلی است و کاربرد های مهم و زیادی دارد. این قطعه در موتور های برق جدید دیده می شود ولی مدل های قدیمی آن را ندارند و به صورت دستی یا آنالوگ این کار ها انجام می شود.

شاید مقاله موتور برق چیست برای شما جذاب باشد.

از کاربرد های کلی و مهم این قطعه میتوان به سیستم های آلایندگی، کنترل سوخت و وضعیت موتور اشاره کرد. به دلیل وجود این امکانات استفاده از آن در تمامی مدل های جدید مورد نیاز قرار گرفت.

به کمک سنسور ها این قطعه وضعیت تمام قسمت های دستگاه را از طریق نمایشگر به شما نشان می دهد تا در تعمیرات و نگهداری از موتور برق دیزلی خود به راحتی عمل کنید.

مزایای استفاده از ECU عبارتنداز:

وضعیت سوخت وآلایندگی به راحتی دردسترس قرار خواهند گرفت و می توان آن هارا بررسی کرد، عیب یابی موتور به راحتی تشخیص داده می شود و می توان آن را به صورت دقیق تعمییر کرد، طراحی و تولید موتور به آسانی و بهتر از قبل انجام می شود. تعمیرکاران به راحتی می توانند عمل تعمیرات را با ایمنی کامل انجام دهند، سیم کشی دستگاه کاهش پیدا کرده و احتمال خطرات ناشی از آن کم می شود.

قطعه بعدی که در موتور برق دیزلی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد فیلترجدا کننده آب از سوخت است. نام این وسیله نشان گر کاربرد های آن است. اگر به هر دلیلی آب وارد سوخت رسانی شود این قطعه آب را از سوخت جدا می کند و از ورود آب به درون موتور اصلی جلوگیری می کند.

پمپ دستی گازوئیل هم وظایفی دارد. وقتی دستگاه در حال تعمیر است و میخواهیم سوخت را وارد انژکتور کنیم و این ارسال را به صورت دستی توسط این پمپ انجام می دهیم. بیشتر در زمانی این کار انجام می شود که سوخت در فیلتر وجود ندارد.

فیلتر سوخت در موتور برق دیزلی هم وجود دارد. کارکرد این فیلتر در تمامی موتور های برق یکسان است و حتی در انواع خودرو ها هم وجود دارد و دقیقا یک کار را انجام می دهد. کار این قطعه فیلتر کردن و پاکسازی سوخت است تا سوخت به صورت پاک شده از هرگونه آلاینده یا رسوبی به موتور اصلی ارسال شود و باعث میشود تا عمر موتوربالا برود و هزینه های تعمیر آن کاهش پیدا کند.

blank

گرم کن هم یکی دیگر از قطعات موتور برق دیزلی است. کار این قطعه این است که گازوئیل را در فصل سرما گرم می کند. اگر گازوئیل سرد باشد که معمولا این اتفاق در دمای پایین و فصل های سرد انجام می شود، موتور به سختی روشن میشود. علاوه بر آن به صورت صاف کارنمیکند و موجب دردسر می شود.

میتوانید مقاله موتور برق بنزینی را هم مطالعه کنید.

وظیفه خروجی سوخت این است که سوخت اضافی که در مسیر ارسال مورد استفاده قرار نمی گیرند و احتمال اتلاف بی مورد سوخت وجود دارد را مجددا بازمیگرداند تا پس از فیلتر دوباره مورد استفاده قرار بگیرد.

پمپ انژکتور سوخت را از طریق فیلتر سوخت دریافت می کند و پس از ایجاد فشار در سوخت آن را به سوزن های انژکتور ارسال میکند.

وظیفه اصلی فیلتر بخار روغن این است که به دلیل ایجاد گرما در موتور روغنی که بخار می شود را فیلتر می کند تا به موتور آسیبی وارد نشود.

سوخت قبل از ورود به انژکتور در ریل سوخت قرار می گیرد. پس از آن سوزن انژکتور سوخت را به درون سیلندر می فرستد تا عمل احتراق صورت بگیرد. در ادامه سنسور هایی وجود دارند که عملکرد انژکتور را گزارش می دهند.

استارت و اتوماتیک استارت در تمام موتور برق ها وجود دارد. مهم نیست که سوخت آن چگونه است و یا چگونه کار می کند، این قطعه در تمام آن ها وجود دارد. این قطعه میل لنگ را تا زمانی که موتور به صورت کامل روشن شود می چرخاند. اتوماتیک استارت کمی کارکرد پیچیده تری دارد. این قطعه یک آهن ربا است که با استفاده از ولتاژی که آن می رسد چرخ دنده سر استارت را به چرخ دنده فلای ویل وصل می کند.

قطعه بعدی فیلتر روغن است. همانطور که از نام این قطعه معلوم است همانند دیگر فیلتر ها عمل پاکسازی روغن را انجام می دهد.

فیلتر هوا از جنس مواد فیبری ساخته شده است. هوای موتور را از ذرات مختلف پاک می کند.

دینام قطعه مهم دیگری است که وظیفه مهمی دارد. دینام با تولید برق 24 ولت از نوع DC اقدام به شارژ باطری می کند تا در استفاده بعدی باطری آماده باشد.

توربو شارژ وظیفه انتقال اکسیژن را دارد و زمانی که ارتفاع بالا میرود و اکسیژن کم میشود توربو شارژ آن را به خوبی جبران می کند تا عملکر موتور برق دیزلی به درستی انجام شود.

رادیاتور وظیفه خنک کردن موتور را به عهده دارد و از متریال مختلفی از جنس فلزها تشکیل شده است. رادیاتور میتواند از جنس چدن، فولاد و دیگر فلزها باشد.

تا اینجا با اجزای اصلی موتور دیزلی آشنا شدیم. حالا هم با قطعات آلترناتور آشنا شویم.

blank

معرفی اجزای آلترناتور موتور برق گازوئیلی:

خروجی قدرت ژنراتور از اجزای مهم است و خروجی برق تولیدی ژنراتور است. این برق میتواند 220 ولت تک فاز یا 380 ولت سه فاز باشد.

وظیفه تنظیم کردن خودکار ولتاژ بر عهده AVR است. این قطعه نوسانات برق را میگیرد و فرکانس و ولتاژ برق را به صورت ثابتی تنظیم می کند.

سنسور روغن مرتب میزان سطح روغن را بررسی میکند و درصورت نبود روغن یا کم بودن آن به ECU این مشکل را اطلاع رسانی می کند.

سنسور دمای آب مرتبا دمای آب را بررسی میکند و وضعیت آن را ارسال می کند.

شارژر وظیفه شارژ کردن باطری را دارد تا در استفاده های بعدی مشکلی وجود نداشته باشد. شارژر مدارلان الکتریکی است.

کلید اتوماتیک وظیفه قطع ووصل کردن خروجی دستگاه در دوحالت دستی و اتوماتیک را دارد.

مرکز فرمان اصلی کنترل برد است. این برد همانند برد های اصلی در دیگر وسایل الکترونیکی وظیفه فرماندهی را برعهده دارد. برخی عملکرد های موتور را نشان می دهد. این عملکر ها شامل دمای آب، دورموتور، ولتاژ خروجی، فرکانس خروجی و دیگر پارمتر هارا در نمایشگر نشان میدهد.

پارامتر های دیگری هم هستند که در نمایشگر می توان مشاهده کرد که از جمله آن ها می توان به اعلام خرابی ها وکارکرد موتور اشاره کرد.

شاسی را محل قرار گیری تمام قطعات یک موتور برق دیزلی می دانند. پایه اصلی است و همه چیز بر روی آن سوار می شود.

کاورصداگیر از داخل بر روی کل قطعات نصب میشود تا صدای کمتری به بیرون راه پیدا کند. کاور صداگیر شکل استانداردی دارد تا به صورت کامل بتواند تمام قطعات را پوشش دهد.

بر روی این کاور یک جعبه فلزی است که صدا را باز هم کمتر می کند و از بیرون هم محافظت های لازم را انجام می دهد تا عوامل محیطی باعث خرابی موتور برق دیزلی نشوند.

لرزه گیر را در خودرو ها به دسته موتور میشناسند و وظیفه آن گرفتن لرزش های موتور است.

باک سوخت هم محل ریختن سوخت اصلی هر موتور برق است که در موتور برق دیزلی در آن گازوئیل ریخته می شود. این باک سوخت در شاسی قرار دارد.


صنعت اینجا

منابع استفاده شده:

honda generator


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s