لوگو تجهیزمن

موتور برق بنزینی


admin-tajhizman
2020/03/18
0 دیدگاه

موتور برق بنزینی چیست

موتور برق بنزینی :اولین کسی که نسبت به تولید لوازم و ابزارآلات برقی اقدام نمود، توماس ادیسون بود. این کاشف بزرگ که در قرن 18 و 19 میلادی زندگی می کرد با هوش و خلاقیت خود زندگی بشر را متحول ساخت. ریشه اغلب تکنولوژی های امروزی در اکتشافات و اختراعات این مرد بزرگ است. اولین وسیله ای که این شخص اختراع نمود لامپ بود اما برای انتقال انرژی به سراسر دنیا نیاز به یک منبع بود که این شخص دست به اختراع تازه ای چون موتور برق زد. قدرت این دستگاه معادل 300 اسب بخار بود.

به وسیله قدرت این موتور برق در شهر نیویورک یک کارخانه ساخته شد که توانایی تولید بخشی از روشنایی شهر را داشت. از آن زمان به بعد و با پیشرفت تکنولوژی موتور برق های گوناگونی تولید و به بازار عرضه شد تا این که موتور های برقی پیشرفته بنزینی به شکل امروزی تولید شدند. با استفاده از قدرت موتورهای برقی بنزینی دیگر انرژی انسانی، حیوانی و فسیلی هدر نمی رود و انقلابی در عصر تکنولوژی اتفاق افتاد. در مکان هایی که نیروی برق و الکتریسته وجود ندارد بهترین گزینه موتور برق بنزینی است.

عملکرد موتور برق ها بسیار شبیه به دیزل ژنراتور ها است. اما ابعاد آن کوچک تر است لذا کار خانه هایی که در تولید ژنراتور و دیزل ژنراتور نقش دارند برای ایجاد سهولت در کار مشتریان اقدام به تولید موتور نموده است در همین راستا اقدام به تولید انواع موتور برق در مدل های متفاوت پرداخته است در دو نوع گاز سوز و بنزینی طراحی، تولید و روانه ی بازار شده است.

موتور برق بنزینی

موتور برق بنزینی

موتور برق بنزینی نسبت به نوع های دیگر بیشتر به کار برده می شود از این مدل از موتور برق ها در مدت زمان بیشتری می توان استفاده کرد. همان طور که از نام این محصول پیداست سوخت آن از بنزین است لازم به ذکر است. موتور برق بنزینی برای فضا های بسته مناسب نیست. زیرا پس از اشتعال بنزین گاز های اکسید کربن و دی اکسید کربن تولید می شود که ممکن است منجر به خفگی شود.

اما لازم است راجع به چگونگی عملکرد موتور برق بنزینی بیشتر بدانیم. موتور برق بنزینی، برق را تولید می کند و مولد برق است. با ورود بنزین به آن آماده انجام فرآیند تولید برق می شود. زمانی که بنزین توسط موتور احتراقی مشتعل می شود پیستون در حالت رفت و برگشتی به حرکت در می آید سپس شروع به حرکت دورانی می کند. سپس با استفاده از نیروی مکانیکی گشتاوری با سوخت بنزین برق را به وسیله ی ژنراتور تولید و آن را به نیروی مغناطیسی تبدیل کرده که در نهایت منجر به تولید نیروی الکتریسته می شود.

این فرایند به طور مستمر ادامه پیدا می کند تا برق را تولید کند. اگر بخواهیم بگوییم اختلاف ولتاژ بین سیم پیچ های استاتور که در میان میدان مغناطیسی متحرک تولید شده به وسیله روتور هستند باعث تولید جریان متناوب (AC) می شود. همان طور که اطلاع دارید برق تولیدی که به وسیله موتور برق بنزینی تولید می شود می تواند سه فاز و یا تک فاز باشد در صورتی که بخواهیم موتور برق بنزینی برق تک فاز تولید نماید باید ولتاژ به سیم پیچ القا شود که در درون میدان مغناطیسی ثابت قرار گرفته است ولی زمانی که بخواهیم موتور برق بنزینی برق سه فاز تولید کند از سه سیم پیچ با زاویه ی 120 درجه نسبت به هم که در درون میدان مغناطیسی گردش می کنند. موتور برق سه فاز از وزن بیشتری نسبت به موتور برق تک فاز بهره می برد. در نتیجه حمل و جابه جایی آن سخت تر است.

میزان جریان برق تولید شده با افزایش توان موتور، افزایش می یابد. جریان برق را برحسب KVA یا KW (کیلو وات) بیان می کنند.

 

پیشنهاد میکنم مقاله راهنمای خرید موتور برق رو مطالعه کنید.

 

 

انواع موتور برق برحسب روشن شدن

موتور برق بنزینی صنعت اینجا

موتور برق هندلی

این دستگاه با کمک نیروی انسانی روشن می شود، یعنی اپراتور موتور برق بنزینی به وسیله ی دستگیره استفاده شده بر روی هندل آن را می کشد و با چرخش فولی هندل دستگاه با کمپرس رو به رو می شود و روشن می شود.

موتوربرق استارتی

زمانی که دستگاه از سیستم استارتی بهره می گیرد یک دکمه ی استارت یا سوییچ در روی دستگاه استفاده شده که با استارت زدن به وسیله ی اپراتور، توسط یک الکتروموتور 12 یا 24 ولتی و با کمک باطری استارت موتور می چرخد و شوک مورد نیاز برای روشن شدن به دستگاه وارد می شود. سیستم استارت نسبت به هندل ساده تر است و برای روشن شدن موتور برق بنزینی نیازی به دور گرفتن موتور نیست.

موتور برق اتوماتیک

به این دستگاه ATS یا امر جنسی گفته می شود تقریبا کارکرد آن مانند نوع استارتی است با این تفاوت که نیازی به استارت زدن برای روشن شدن دستگاه نیست و با کمک یک تابلو امرجنسی (تابلو برق) هنگامی که برق قطع می شود، برد کنترل فرمان استارت موتور را صادر می کند و آن روشن می شود. زمانی که برق شهری برگردد مجددا فرمان صادر می شود و موتور برق خاموش می شود. ممکن است بعضی از موتور برق ها هم از هندل و استارت با هم بهره بگیرند و یا بعضی دیگر از سیستم استارت و اتوماتیک با هم استفاده کنند.

انواع موتور برق بنزینی

موتور برق کوچک صنعت اینجا

موتور برق کیفی

موتور برق کمپین، موتور برقی با قابلیت حمل اسامی هستند که به این نوع موتور برق ها گفته می شود زیرا حجم و اندازه ی آن ها کوچک است و در شکل کیف طراحی، تولید و به بازار عرضه می شوند. حمل و جابه جایی آن ها بسیار راحت است و برای رفتن به مسافرت، کوهنوردی و غیره مناسب هستند.

این موتور برق ها از وزن پایینی بهره می برند با وزنی حدود 20 کیلو گرم به راحتی می توان آن را حمل کرد هم چنین توان این مدل از دستگاه ها پایین است و عمده توان آن ها 0.8 است. موتور برق های کیفی عمدتا از بنزین برای سوخت خود استفاده می کنند و به میزان 0.7 لیتر بنزین برای روشن شدن نیاز دارند. لازم به ذکر است این محصول از سیستم اینورتر برای خود بهره می برد که صدا و آلایندگی آن بسیار پایین است. در مدل اینورتر نسبت به مقدار بار موتور، دور موتور به صورت خودکار تغییر می کند لازم نیست تا حتما موتور در سرعت کامل نامی خود کار کند. این دستگاه از طول عمر بیشتر موتور و هم چنین مصرف سوخت پایین تری بهره می برد. با گذر زمان محبوبیت این مدل رو به افزایش است و بر کاربرد آن اضافه می شود.

 

پیشنهاد ما به شما مقاله موتور برق چیست و چه کاربردی دارد هست حتما مطالعه کنید.

 

موتور برق بنزینی

از موتور برق بنزینی نسبت به سایر مدل ها استفاده ی بیشتری می شود زیرا فراهم کردن سوخت آن بسیار آسان است. حاصل کار این دستگاه بسیار خوب است و در دراز مدت بسیار جوابگو است استحکام موتور برق های بنزینی نسبت به سایرین بیشتر است. این موتورها قدرتی معادل 1 الی 15 کیلو وات را ارایه می دهند ولی بازدهی سوخت آن ها نسبت به نوع دیزلی پایین تر است. همواره باید توجه کنیم که با اشتعال این سوخت، گازهای مضری چون دی اکسید کربن تولید می شود و بهتر است در مکان های بسته مورد استفاده قرار نگیرد و در صورت استفاده حتما از دودکش برای فضای تان بهره ببرید.

کاربرد موتور برق بنزینی چیست؟

موتور برق چیست - صنعت اینجا

همان طور که می دانید احتمال مصرف انرژی برق در همه جا وجود دارد. با یک مشاهده ی کلی به اطراف خواهید دید در خانه، محیط کار و سطح شهر چقدر زندگی ما به نیروی برق نیاز دارد. همان گونه که به وسیله ی برق بسیاری از مشکلات ما برطرف می شود نبود آن می تواند ضربه های مهلکی را به ما وارد سازد. می توان از موتور برق بنزینی برای رفع این مشکلات استفاده کرد تا در مواقع لزوم از آن بهره برد مکان هایی که به این وسیله ی ضروری نیاز خواهند داشت بیمارستان ها، ادارات، مراکز صنعتی و تجاری وسایل نقلیه ای چون کشتی، قطار و غیره.

روشن شدن این موتور برق به سهولت امکان پذیر است و در صورت خراب شدن و نیاز به تعمیر هزینه ی تعمیر آن به مراتب پایین تر از موارد مشابه است. از آن جا که سوخت مصرفی دستگاه بنزین است و بنزین نسبت به دیگر سوخت های فسیلی از قیمت بالاتری برخوردار است می توان گفت این موتور برق شما را مجبور به پرداخت هزینه ی اضافی خواهد کرد.

موارد مصرف موتور برقی بنزینی بسیار زیاد است. این موتوربرق ها برای موارد زیر استفاده می شوند:

 • اتومبیل ها و کامیون ها
 • اتوبوس ها
 • هواپیما ها
 • قایق های کوچک
 • سیستم پمپاژ متوسط
 • ماشین آلات برقی و ابزارهای مشابه
 • وغیره

برندهای موتور برق بنزینی

همیشه سعی کنید از برندهای معتبر خرید کنید تا ضمن دوام محصول، هزینه ی تعمیرات آن نیز کاهش یابد. در زیر بعضی از برندهای خاص که محصولات خود را به بازار عرضه می کنند معرفی می شوند.

 • هوندا HONDA
 • سنسی SENCI
 • هیوندای HYUNDAI
 • لانسین LANCIN
 • گرین پاور Greenpower
 • پایونیر Pioneer
 • دوو Daewoo
 • کیپور KIPOR
 • کاما KAMA

اجزاء تشکیل دهنده ی موتور برق بنزینی

موتور برق هندلی صنعت اینجا

موتور برق نیز مانند هردستگاه دیگری از اجزاء مختلفی تشکیل شده است که به در ادامه به شرح آن می پردازیم:

 • سیستم سوخت

همان طور که گفتیم این موتوربرق با بنزین کار می کند پس به یک سیستم سوخت نیاز دارد تا منبع انرژی موتور برق را تامین کند. در واقع سیستم سوخت چیزی شبیه باک خودرو است که بنزین در آن ریخته می شود تا آن کار کند. سیستم سوخت موتور برق بنزینی در ابعاد مختلفی ساخته می شود تا افراد بر طبق نیاز خود آن را خریداری کنند.

 • سیستم ولتاژ یا آلتزناتور

این سیستم در واقع انرژی مکانیکی تولید شده در موتور برق بنزینی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. بدون سیستم ولتاژ نیرویی که توسط موتور برق تولید می شود ضعیف خواهد بود. آلترناتور از یک دینام و استاتور و دیود تشکیل شده و عملکرد آن به اجزای تشکیل دهنده ی داخلی آن وابسته است.

 • موتور

در واقع موتور بخش اصلی این دستگاه است . موتور وظیفه ی تامین انرژی مکانیکی را دارد. اگر می خواهید موتور برق شما خوب کار کند و طول عمر زیادی داشته باشد بهتر است به کیفیت موتور آن توجه کنید.

 • روغن

روغن جزء قطعات این دستگاه نیست ولی یکی از اجزاء مهم آن است. روغن باعث می شود اجزاء موتور برق به شکل روان کار کنند و دوام آن ها بالا رود. برای اکثر دستگاه ها از روغن استفاده می کنند تا عمر آن ها بالا رود. روغن کاری باعث می شود اجزاء تشکیل دهنده ی موتور سائیده نشوند.

 • پنل کنترل

با استفاده از پنل کنترل دستگاه تنظیم و راه اندازی می شود.

 • سیستم خنک کاری

از آن جا این دستگاه در حین کار دچار افزایش دما می شود، سیستم خنک کاری را در آن تعبیه کرده اند. این سیستم اجزاء تشکیل دهنده ی موتور برق را خنک می کند.

 

صنعت اینجا

منابع استفاده شده :

alibaba

honda


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s