لوگو تجهیزمن

تعمیر الکتروموتور


admin-tajhizman
2020/04/12
0 دیدگاه

نحوۀ تعمیر الکتروموتور

سیم پیچی الکترو موتور سنگین : سلام دوست عزیز، تیم ما تخصصی ترین افراد در سیم پیچی الکتروموتور رو در تهرا ن در اختیار داره اگر تمایل به همکاری دارید میتونید با مراجعه به صفحه تماس با ما آدرس و شماره تلفن مارو در اختیار داشته باشید تا در سیم پیچی الکتروموتور اگر درخواستی داشتید کمکتون کنیم. با ادامه مقاله با ما همراه باشید :

الکتروموتورها، به عنوان گردانندۀ چرخ صنعت، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. هر موتور بعد از مدتی از عمر مفیدش کاسته شده و کارایی خود را از دست می دهد، در نتیجه تعمیر الکتروموتور به مرحله ای مهم و اساسی در هر کار صنعتی تبدیل شده است. اگر خط تولید به دلیل خرابی غیر منتظرۀ یک موتور متوقف شود، سرمایۀ بسیاری به طور ناگهانی در معرض خطر قرار می گیرند.

 

حتما مقاله جامع سیم پیچی را مطالعه کنید.

اگرچه موتورها کارآمد هستند اما ممکن است یک مشکل کوچک به سرعت بزرگ شود و شما را به جایی برساند که محتاج به تعمیر الکتروموتور شوید؛ البته خوشبختانه می توان به موقع به اشکال موتورها پی برد؛ اما چگونه می توانیم مشکل موتور را شناسایی کنم؟

اگر چرخ دنده ها در شافت موتور تکان می خورد، ممکن است علت آن، یاطاقان فرسوده باشد یا ممکن است برخی از قسمت های متحرک تراز نباشند.

اگر درون موتور جرقه هایی را مشاهده می کنید، ممکن است روتور، استاتور یا ذغال فرسوده یا آسیب دیده باشند.

اگر بوی روغن داغ یا فلز و پلاستیک سوخته احساس می کنید، شاید علت این است موتور بیش از حد گرم می شود و ممکن است نیاز به روغن کاری داشته باشد.

اگر بوی تند و زننده حس می کنید، احتمالا سیم پیچی موتور صدمه دیده است.

اگر موتور در لمس، بیش از حد داغ به نظر می رسد، ممکن است چیزی مانع از تهویه اطراف موتور شده است.

اگر موتور صدای سایش ایجاد می کند، ممکن است یاطاقان ها فرسوده شده باشند.

تعمیر الکتروموتور صنعت اینجا

تعمیر الکتروموتور

تعویض یا تعمیر الکتروموتور؟ کدام بهتر است؟

برای اطمینان از کیفیت تعمیر الکتروموتور چه روش ها و راه کارهایی را در نظر دارید؟ تعویض یا تعمیر موتور آنطوری نیست که برخی گمان می کنند. چندین فاکتور وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. در ادامۀ این مبحث، موضوع را به موتورهای استاندارد NEMA محدود می کنیم. خرابی یا فرسودگی موتور دو گزینه را پیش روی شما قرار می دهد: اینکه بهتر است موتور خراب را جهت تعمیر، مجدد سیم پیچی کنید یا یک موتور جدید خریداری کنید. با این حال، همانطور که قبلاً گفتم سیم پیچ مجدد در مقایسه با خرید جدید، به متغیرهایی چون هزینۀ سیم پیچی دوباره، ریسک خرابی مجدد (قطعا ریسک دارد)، مقایسه با قیمت خرید موتور خوب با کارایی و ضریب بار مناسب، عمر مفید، سطح مصرف انرژی موتور و … بستگی دارد. حداقل در برخی اوقات، سیم پیچ مجدد بهترین تصمیم خواهد بود. اگر سوابق خوبی از اطلاعات الکتروموتور خود در دست داشته باشید، احتمال اینکه سیم پیچی مجدد موتور شما موفق باشد بیشتر خواهد بود. تعمیرگاه ها اغلب نمی توانند مشخصات کاملی از محصولات تولیدکنندگان در دست داشته باشند. آنها مجبور هستند موتورها را مهندسی معکوس کنند. این فرایند شامل شمارش چرخش سیم پیچ، ذکر الگوهای شکاف، اندازه گیری مقدار سیم و… قبل از حذف سیم پیچ های قدیمی است. گاهی اوقات موتور به دلیل تکرار سیم پیچی غیر استاندارد در گذشته بارها و بارها دچار خرابی شده است که این ممکن است نیاز به تحقیقات اساسی دربارۀ علت اصلی عدم موفقیت در تعمیر داشته باشد. این موضوع، مسئلۀ دیگری را نیز ایجاد می کند: چگونه باید موتور را به مشخصات تنظیمات اولیه بر گرداند؟

تعمیر الکتروموتور

افزایش کارایی الکتروموتور بعد از سیم پیچی مجدد

بازده حرکتی بعد از سیم پیچی مجدد بسیار متفاوت است. در حالی که آزمایشات دینامومتر انجام شده نشان می دهد موتورهای جدید، هنگامی که سیم پیچ قبلی آنها به طور کامل از بین بروند و مجدداً سیم پیچی شوند، می توانند به بازده اصلی خود بازگردند. آزمایش های میدانی بر روی موتورهای مختلف نشان می دهد که علت تلفات در موتورهایی که دوباره سیم پیچی شده اند احتمالا به دلیل شوک حرارتی ایجاد شده در هنگام خرابی موتور است.

ریسک سیم پیچی مجدد

تجزیه و تحلیل آزمایش های انجام شده بر روی خرابی هسته در طی دوره ای یک ساله، در یک مرکز اصلی تعمیر الکتروموتور نشان داد که میانگین خرابی هسته، برای موتورهایی که مجدد سیم پیچی شده بودند 32 درصد بیشتر از حد معمول است. همچنین آزمایشی بر روی 27 موتور مجدد سیم پیچی شده در محدودۀ توان 3- تا 150 اسب بخار انجام شد که نشان داد به طور کلی، خرابی در موتورهایی که دوباره سیم پیچی شده اند نسبت به موتورهایی که مجدد سیم پیچ نشده اند، 18 درصد افزایش یافته است. پس چیزی که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است که موتورهای مجدداً سیم پیچ شده می توانند ضرر و زیان شدیدی را به همراه داشته باشند، به ویژه اگر بیش از 15 سال از سیم پیچی مجدد آنها گذشته باشد و یا چندین بار سیم پیچی مجدد شده باشند.

تعمیر الکتروموتور صنعت اینجا

تعمیر الکتروموتور

میتوانید مقاله سیم پیچی الکتروموتور تک فاز را هم مطالعه کنید.

برآورد هزینه

یک قاعدۀ کلی در هنگام ارزیابی باز پیچی سیم الکتروموتور این است که اگر هزینۀ سیم پیچی مجدد و بازگرداندن موتور به مشخصات تنظیمات اولیه بیش از 65 درصد از قیمت موتور جدید باشد به صرفه تر این است که یک موتور جدید خریداری شود.

استراتژی تعمیر

برای مطلوبیت تعمیر الکتروموتور چه تضمینی وجود دارد؟

برای تضمین کیفیت تعمیر باید این موارد را مد نظر داشته باشید:

بررسی نحوۀ گارانتی و ضمانت تعمیر، اعتبار مرکز تعمیرات مورد نظر، وجود نظارت صحیح بر عملکرد تعمیرکار

و در نهایت آزمایش عملکرد موتور.

باید در نظر داشته باشید که هیچ استانداردی برای سیم پیچی مجدد موتور وجود ندارد. EASA بهترین استاندارد پیشنهادی را برای تعمیر موتورها دارد: EASA Standard AR100-2015؛ با این حال، هیچ شرط قانونی وجود ندارد و تعمیرکاران می توانند به راحتی رویه های تعریف شده را دور بزنند.

تعمیر الکتروموتور صنعت اینجا

تعمیر الکتروموتور

مراکز تعمیر مجاز چگونه باشد؟

مراکز تعمیراتی که دارای برنامۀ کاری منظمی بوده و از نیروی کار فنی با مهارت برخوردارند می توانند خدمات بهتری برای مشتریان خود ایجاد نمایند، همچنین وجود تجهیزات و ابزارهای پیشرفتۀ آزمایش جهت بررسی و اطمینان از صحت قرائت ها و اندازه گیری های مراحل تعمیرات موتور، از نکات مهمی است که مراکز تعمیر برای ارائۀ خدمات با کیفیت به آنها نیاز دارند. اطمینان از کیفیت قطعات به کار رفته در روند تعمیر الکتروموتور نیز از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه تضمین کیفیت قطعات، سبب ارتقای عمر مفید موتور باز پیچی شده خواهد شد. پس مراکزی که با مشتریان خود صادق هستند مراکز قابل اعتمادتری خواهند بود.

 

میتوانید مقاله سیم پیچی الکتروموتور سه فاز را هم مطالعه کنید.

 

آزمایش هستۀ استاتور

 

از مراحل مهم در روند تعمیر الکتروموتور، آزمایش هستۀ استاتور قبل و بعد از سیم پیچی و بررسی سلامت هسته در طی مراحل تعمیر است. آزمایش تلفات هسته و آزمایش نقطۀ داغ هنگام تعیین یکپارچگی آهن استاتور الکتروموتور القایی AC بسیار مهم است. همچنین، هزینه های عملیاتی و اطمینان از عمر مفید سیم پیچی استاتور از مسائل اصلی مورد توجه است. آسیب های جدی باعث کاهش راندمان موتورهای الکتریکی می شود و می تواند هزینه های تعمیر را افزایش دهد. در این بین، مراکز تعمیر معتبر، زمان و تجهیزات قابل توجهی را صرف آزمایش های الکتریکی و مکانیکی موتورها می کنند.

مراحل آزمایش الکتریکی شامل آزمایش مقاومت عایق، آزمایش با پتانسیل بالا، عدم تعادل مقاومت سیم پیچ استاتور، شاخص پولاریزاسیون، ولتاژ پله و آزمایش جرقه می باشد. همچنین مراحل آزمایش مکانیکی شامل تجزیه و تحلیل طیف ارتعاش (استفاده از استانداردهای API)، راندمان انتهای شافت و متعادل کردن روتور است.

تعمیر الکتروموتور صنعت اینجا

تعمیر الکتروموتور

آزمایش های تایید سیم پیچ

بسیاری از مراکز تعمیر الکتروموتور برای راحتی و سهولت سیم پیچی، طرح سیم پیچ اصلی، از جمله کاهش اندازۀ سیم یا پیکربندی را تنظیم می کنند. تغییرات سایز سیم باعث کاهش تلفات موتور می شود. تغییرات پیکربندی سیم پیچ ممکن است تعادل امپدانس موتور الکتریکی را عوض کند و یا گشتاور خروجی موتور را تغییر دهد. در هر حالت، قابلیت اطمینان موتور متفاوت خواهد بود.

معدود فروشگاه های تعمیر موتور الکتریکی هستند که آزمایش های تأیید سیم پیچ را جهت بررسی تغییرات رخ داده در قبل و بعد از سیم پیچی انجام می دهند.

اگرچه اصولا باید آزمایش عایق کاری، مقاومت سیم پیچ، لرزش، تعادل فاز و آزمایش تلفات هسته به عنوان بخشی از روند یک تعمیر مطلوب انجام شود، اما معمولا فقط آزمایش عایق بندی انجام می شود.

برای اطمینان از یک محصول با کیفیت، هر سیم پیچی مجدد موتور، نیاز به مشخصات خاصی دارد که به طور ویژه برای آن موتور نوشته شده است. بنابراین، صاحب موتور می بایست مشخصات مورد نیاز جهت این آزمایشات را در اختیار تعمیرکار قرار دهد.

نظارت بر کیفیت

نظارت مستمر بر روند کار، جهت تأیید شرایط و وضعیت مراحل تعمیر الکتروموتور سبب می شود تا این اطمینان حاصل شود که الزامات تعیین شده به خوبی رعایت شده است.

نظارت بر کیفیت، شامل تضمین کیفیت و کنترل کیفیت است. تضمین و کنترل دو مفهوم بسیار نزدیک به هم هستند که سبب می شود گاهی اوقات به اشتباه، به جای یکدیگر به کار گرفته شوند.

تضمین کیفیت یک مفهوم متمرکز بر فرآیند است که طی آن روش هایی به کار گرفته می شوند تا اطمینان حاصل شود که مراحل تعمیر به طور صحیح انجام می شود. اگر فرآیندهای صحیح اعمال شود، این اطمینان شکل می گیرد که نتایج حاصل، مطابق با پیش بینی ها است.

در مقابل، کنترل کیفیت یک مفهوم محصول محور است که در آن نتایج محصول نهایی بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که همه چیز طبق انتظار پیش رفته است.

تعمیر الکتروموتور صنعت اینجا

تعمیر الکتروموتور

منبع

https://empoweringpumps.com/electric-motor-repair-how-to-manage-a-motor-rewind-shop-part2/

https://empoweringpumps.com/electric-motor-repair-how-to-manage-a-motor-rewind-shop/

صنعت اینجا


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s