لوگو تجهیزمن

الکتروموتورمان چه طور 20 سال بیشتر عمر کند


admin-tajhizman
2019/12/07
1 دیدگاه

الکتروموتور : بررسی و تحقیق ما همواره این را نشان داده که الکتروموتورها برای اینکه همیشه در بالاترین راندمان کاری باقی بمانند و طول عمر قابل توجهی داشته باشد باید در 4 شاخص همیشه کنترل بشوند و با رعایت این 4 نکته هرگز به مشکل بر نخواهیم خورد.

الکتروموتور

ساختمان کلی یک الکتروموتور

 

1-فضای نگهداری و کار کردن الکتروموتور

نکته خیلی مهمی که در نگهداری سیستم باید به طور ویژه به ان توجه کرد این است که در فضایی به کار گرفته شود که آن مکان  دمای مناسبی را برخوردار باشد تا علاوه بر دمای خود الکتروموتور دمای دیگری را  متحمل نشود.

نکته دیگر که باید در نظر داشت رطوبت است.
بله شما بهتر از هر فرد دیگری میدانید که رطوبت چه بلایی بر سر اجسام میاورد الکتروموتور نیز از این قاعده مثتثنی نمیباشد.رطوب باعث خورده شدن ساچمه ها و داخل بلبرینگها میشود که خوده خرابی بلبرینگ باعث سوختن الکتروموتور میشود اگر اطلاعات بیشتر راجب خرابی بلبرینگها ونگهداری از ان میخواهید میتوانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

مراحل تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور

نکته دیگر که رطوبت بر ان نیز تاثیر گذار است هسته سیم پیچ الکتروموتور است.رطوبت باعث سولفاته شدن در سیم پیچ شده و قطعا باعث سوختن دستگاه میشود پس حتما هنگام خرید الکتروموتور اگر در محلی که قرار است الکتروموتور نصب گردد رطوبت و یا در معرض اب قرار دارد دستگاه از الکتروموتور های دریایی یا الکتروموتورهای با درجه حفاظت بالا خریداری کنید.

مورد دیگری که در این بخش از نگهداری میتوان اشاره کرد تمیز بودن و عاری بودن از هرگونه گرد و غبار است هر چه مکانی که داریم تمیزتر باشد عمر سیستم نیز بیشتر میشود زیرا گردو غبار هم باعث خرابی زودتر بلبرینگها میشود هم باعث کوتاه شدن عمر سیم پیچ الکتروموتور.
مورد بعدی و اخر که میتوان در این بخش به آن اشاره کرد این است که اگر در فضایی که در ان الکتروموتور در ان کار میکند از گازهای اشتعال زا استفاده میگردد باید از الکتروموتورهای ضد انفجار یا حفاظت شده استفاده کرد برای اشنایی بیشتر با این نوع الکتروموتور میتوانید مقاله مرتبط را مطالعه کنید.

راهنمای خرید موتور برق

 

تعمیر الکتروموتور

2-بازدید به موقع از الکتروموتور

این را باید همیشه در نظر داشته باشیم که بازدید به موقع و دوره ای متناوب از دستگاه نکته بسیار قابل توجهی است به همین دلیل ما همیشه به مسئولان مراکز صنعتی این مسعله را توصیه میکنیم که به نفراتی که مسعول قسمت فنی یا تلسیسات هستند این مورد را گوشزد کنند که حداعقل ماهی یک بار به سیستم ها سرکشی کنند و کارکرد دستگاه را مورد بررسی قرار دهند و در صورت بروز صدای غیر متعارف و ناهنجار و بالا بودن آمپر سیستم در هنگام زیر بار بودن سریعا الکتروموتور را خاموش کرده و مشکل  را تا جدی نشده است برطرف کنند.
گریس کاری

3-گریس کاری به موقع بلبرینگهای الکتروموتور

یکی دیگر از کارهایی که باید در نگهداری به ان توجه کرد این است که یکی از اصلی ترین عواملی که همواره باعث خراب شدن الکتروموتور میشود خرابی بلبرینگ ها میباشد.

قبل از اینکه بلبرینگ ها در سیستم به صدا بیافتند باید به صورت دوره ای مرتب بلبرینگ ها گریس کاری شوند تا مانع از خشک کار کردن بلبرینگ ها شوند زیرا بلبرینگها در طی زمان به علت گرمای کارکرد خوده سیستم  امکان دارد گیریسی که در انها به کاربرده شده بخار شوند و حجمش کم شود و وظیفه ما این استم که باید گریس را اضافه کنیم.

البته باید در این مرحله این را در نظر بگیریم که گریس کاری بلبرینگها باید توسط افرادی که دانش فنی کافی و کامل را دارند صورت پذیرد چون امکان دارد در صورت بیش از اندازه زدن گریس به بلبرینگ گریس اضافی وارد الکتروموتور شود و در مواقع بسیار زیادی گریس اضافی وارد محفظه روتور و استاتور میشود و منجر به سوختن سیم پیچ  شود.

پس همیشه این را در نظر بگیریم که باید گریس کاری بلبرینگ در الکتروموتور به اندازه و حدودا هر 4ماه یک بار در صورت نیاز انجام شود تا دستگاه سالمی در اختیار داشته باشیم.

 

مشکلات برقی

4-برق الکتروموتور

حال به مهمترین مرحله در نگهداری سیستم رسیدیم اگر بخواهیم بگوییم که در این 4 مبحث عنوان شده کدام مورد در نگهداری سیستمها از همه مهمتر است بدون شک به همین موردی که داریم راجع به ان بحث میکنیم اشاره میکنیم یعنی مشکلات برقی الکتروموتور.

باتوجه به تجربه 30 ساله خودمان در صنعت تعمیر الکتروموتورها از 0.75کیلو وات تا 300کیلو وات ما به این نتیجه رسیدیم که بیش از 50درصد خرابی سیستم و سوختن الکتروموتور مربوط به مشکلات برقی الکتروموتورها میباشد.

و به همین دلیل است که ما همیشه به مشتریان خود توصیه میکنیم که برای راه اندازی خطوط تولید خود و یا راه اندازی الکتروموورهای خود حتما از یک تابلو برق قدرت و فرمان مجهز استفاده کنند زیرا مشکلات برقی که میتواند برای سیستم ایجاد شود را تا 90درصد کاهش میدهد مشکلاتی نظیر 2فاز شدن در الکتروموتور های 3فاز و یا نوسانات شدید برق و یا بار زیاد دادن در برخی از مواقع به الکتروموتور  و… را میتوان با تابلو برق کنترل کرد و مانع از بروز مشکل شد پس بدون شک داشتن یک تابلو برق برای الکتروموتور لازم الجرا میباشد.

یکی دیگر از مواردی که میتوان باعث بروز مشکل در برق سیستم شود سیم کشی خارجی الکتروموتور است که بهتر است از سیم های استاندارد با توجه به ولتاژ و آمپر مورد نیازمان استفاده شود و هرگز از کابلهای غیر استاندارد استفاده نکنیم زیرا در طول زمان باعث کاهش سطح ولتاژ میشود و منجر به خرابی در الکتروموتور میشود
برای انتخاب کابل مناسب میتوانید به  مقاله مرتبط وارد شوید و آنرا مطالعه کنید

 

تابلو برق الکتروموتور

و اما در انتها:

همواره هدف ما در شرکت فرداد که با نام تجاری (sanatinja) در حال خدمت گذاری است این بوده  که بهترین خدمات و کامل ترین اطلاعات را به مشتریان خود برای تعمیر و خرید الکتروموتور اراعه دهد.

ما به شما قول میدهیم که اگر 4مورد بالا برای نگهداری الکتروموتور را کامل انجام دهید هرگز دچار مشکل در سیستم خود نشوید..

حال اگر در خطوت تولید خود نیاز به راه اندازی خط تولیدی جدید یا نگهداری در مورد الکتروموتورهای خود به صورت دوره ای دارید و یا نیاز به تعمیر الکتروموتورهای خراب یا فرسوده خود دارید میتوانید با ارتباط با ما از قوی ترین و مجرب ترین تعمیرکاران بهره ببرید و نیاز خود را به بهترین و کامل ترین شکل برطرف کنید
هدف ما این است که صنعتگران عزیز با صرف کمترین مقدار وقت و هزینه به خواسته خود در خرید و تعمیر الکتروموتور برسند.

سپاسگذارم از همراهی شما
[gravityform id=”1″ title=”true” description=”true”]

 

منابع اصلی استفاده شده در این مقاله:

 

unimotors

 


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


یک پاسخ به “الکتروموتورمان چه طور 20 سال بیشتر عمر کند”
  1. blank محمد گفت:

    9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s