لوگو تجهیزمن

موتور برق گازی


admin-tajhizman
2020/03/22
0 دیدگاه

آشنایی کلی با موتور برق گازی

مطمئنا تا کنون نام موتور برق یا ژنراتور را شنیده اید و احتمالا با کاربرد آن نیز کمی آشنا باشید. در ادامه قصد داریم موتور برق گازی را برای شما شرح دهیم.

 

موتور برق گازی، موتور برقی است که شما با اتصال گاز شهری یا کپسول گاز مایع می توانید اقدام به تولید برق و استفاده از آن کنید. تفاوت آن تنها در نوع سوخت آن است. درواقع ژنراتور ها یا موتور های برق معمولی که شما آن ها را می شناسید اکثرا با گازوئیل یا بنزین اقدام به تولید برق می کنند.

 

کارکرد موتور گازسوز,, موتور برق گازی به چه شکل کار میکند؟

تمام موتور های برق گازی یا ژنراتور های گازی با یک موتور اصلی کار می کنند که وظیفه اصلی آن تبدیل انرژی موجود در سوخت به انرژی مکانیکی برای تولید برق است. ورودی سوخت این موتور هم مانند گاز های مورد استفاده در خودرو ها به دو گاز اصلی سی ان جی و ال پی جی است تا با ورود آن ها به موتور اصلی عملیات احتراق همانند خودروها انجام شود و برق تولید شود.

به طور کلی این موتور از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که میخواهیم همه آن ها را به صورت جداگانه نام ببریم:

مقاله موتور برق چیست را مطالعه کنید انواع موتور برق در آن توضیح داده شده.

اجزای موتور برق گازی :

1-ژنراتور که به آن آلترناتور نیز می گویند

از اجزای اصلی است که کار آن تبدیل همان انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی مورد نیاز ما است. اجزای اصلی تشکیل دهنده این ژنراتور یک سیم پیچ است که می چرخد که با عنوان سیم پیچ چرخشی شناخته می شود و یک سیم پیچ ثابت است. یک شفت در میان آن ها وجود دارد که با چرخش خود انرژی الکتریکی مورد نیاز ما را تولید می کند. جالب است بدانید، در میان افراد متخصص و فنی ژنراتور بیشتر به آلترناتور معروف است. به غیر از یک نام هیچ گونه تفاوتی وجود ندارد.

موتور موتور برق گازی

آلترناتور موتور برق

2-فیلتر روغن

 

همان طور که از نام آن پیدا است، روغن را در برابر ورودی هایی که موتور را دچار مشکل می کنند فیلتر می کند. این ورودی های مشکل زا در واقع همان آلاینده ها هستند که اگر به موتور راه پیدا کنند موتور را خراب می کنند. در نتیجه فیلتر روغن جلوی این آلاینده هارا می گیرد. این کار موجب ورود روغن با کیفیت مناسب به موتور می شود و در نتیجه عمر موتور هم افزایش پیدا می کند.

فیتر روغن موتور برق گازی

حتما مقاله راهنمای خرید موتور برق را مطالعه کنید.

3-مخزن روغن

مخزن روغن کارآیی پیچیده ای ندارد. این مخزن تنها محل نگهداری و مخزن اصلی روغن است.

مخزن روغن موتور برق گازی

مخزن روغن موتور برق گازی

4-روغن خنک یا اویل کول (oil cool)

اویل کول برای خنک کردن موتور استفاده می شود. موتور به دلیل احتراق سوخت و استفاده مداوم گرمای زیادی تولید می کند. اگر این گرما مهار نشود، باعث از کار افتادن آن می شود. برای خنک کردن موتور یا از رادیاتور مانند خودرو ها و یا از روغن برای خنک کردن آن استفاده می کنند. این روغن توسط لوله ورودی وارد موتور می شود و آن را خنک می کند. سپس دوباره بازمی گردد و پس از خنک شدن دوباره به سمت موتور جهت خنک کردن حرکت می کند.

اویل کوئل موتور برق گازی

اویل کوئل موتور برق گازی

5-فیلتر هوا

فیلتر هوا قطعه ای است که از فیبر ساخته شده است. این قطعه باعث افزایش عمر موتور می شود. به صورتی که هرگونه مواد مضر مانند گاز های مضر، گرد و غبار، آلودگی و هرگونه مشکلات موجود در هوا که برای موتور مضر است را از بین می برد و عبور نمی دهد.

فیلتر هوا موتور برق گازی

فیلتر هوا موتور برق گازی

6-شیر برقی گار

مانند یک شیر آب معمولی عمل می کند و حالت باز و بسته دارد. تفاوت اصلی آن با یک شیر معمولی آب این است که این شیر تحت فرمان است و توسط برق در زمان لازم باز و بسته می شود. کنترل پنل ژنراتور مدیر این عملکرد است تا در زمان مناسب فرمان عبور گاز را صادر کند.

blank

7-رگلاتور

رگلاتور گاز وظیفه تنظیم فشار گاز خروجی را دارد. عملکرد آن به این صورت است که میزان فشار ورودی گاز را بررسی می کند و با توجه به میزان فشار مورد نیاز موتور فشار خروجی را کم و زیاد می کند. اگر این قطعه نباشد یا به درستی کار نکند سوخت مورد نیاز موتور به خوبی تامین نمی شود و یا با فشار بیش از حد به موتور آسیب وارد می شود.

شاید مقاله شناخت موتور برق بنزینی برای شما جذاب باشد.

رگولاتور موتور برق گازی

رگولاتور موتور برق گازی

8-شلنگ گاز

وظیفه مدیریت مسیر حرکت گاز تا ورود به موتور را دارد. به این ترتیب که مسیر را از شیر برقی و سپس رگلاتور برای گاز مشخصی می کند و آن را تا ورود به موتور هدایت می کند. این شلنگ برخلاف نام ساده و پیش پا افتاده بسیار مهم و کاربردی است و توجه نکردن با آن می تواند باعث آسیب جانی و مالی شود. پس باید شلنگ استفاده شده در ژنراتور مخصوص گاز و دارای کیفیت بالایی باشد تا مشکلی برای استفاده کننده به وجود نیاید.

blank

9-گاونر

سرعت و تعداد دور موتور را مدیریت می کند. در واقع وظیفه اصلی آن که بسیار حائز اهمیت است، مدیریت و فرماندهی تعداد و سرعت دور موتور اصلی است.

گاونر موتور برق

گاونر موتور برق

10-استارت و اتوماتیک استارت

همانطور که از نام آن پیدا است و در خودرو ها هم مورد استفاده قرار می گیرد، وظیفه روشن کردن موتور اصلی را دارد و آن را راه اندازی می کند. کارکرد آن به این صورت است که میل لنگ را می چرخاند تا برق مورد نیاز موتور تامین شود و دیگر نیازی به چرخش میل لنگ به صورت دستی توسط استارت وجود نداشته باشد و موتور راه اندازی شود. استارت انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به پنوماتیکی، برقی، هیدرولیکی اشاره کرد. در موتور های برق گازی معمولا از استارت برقی استفاده می شود ولی مدل های دیگر هم در این نوع موتور برق ها کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند.

استارت موتور برق گازی

استارت موتور برق گازی

11-شمع

این قطعه مانند شمع خودرو ها عمل می کند و وظیفه جرقه زدن را دارد. زمانی که سوخت وارد موتور می شود، برای عمل احتراق و تولید برق نیاز به یک جرقه دارد تا سوخت احتراق پیدا کند. شمع این کار را انجام می دهد و برق را از باطری می گیرد تا عمل جرقه زدن را انجام دهد.

blank

12-اگزوز

به طور معمول با کاربرد و نحوه کارکرد اگزوز ها در وسایل نقلیه اشنایی دارد. اگزوز در موتور برق گازی وظیفه انتقال دود خروجی را دارد. ولی این تنها کاربرد آن نیست. اگزوز در واقع نوعی کاهنده صدا است. اگر اگزوز وجود نداشته باشد موتور صدای ناهنجار و آزاردهنده ای را تولید می کند. در نتیجه از وظایف اصلی اگزوز مهار کردن و کم کردن این صدای آزاردهنده است.

موتور برق گازی صنعت اینجا

در بالا اجزای اصلی موتور برق گازی را نام بردیم و کارکرد هر کدام را توضیح دادیم. ژنراتور خود به تنهایی قطعه ای مهم و کاربردی است پس بهتر است آن را به خوبی بشناسیم پس در ادامه اجزای اصلی ژنراتو را به صورت مختصر به شما توضیح می دهیم.

روتور

میدان مغناطیسی را برای انتقال برق به قطعه دیگر آن یعنی استاتور آماده و دوران ایجاد می کند. در واقع یک قطعه چرخشی و حرکتی است که ما آن را با نام ژنراتو می شناسیم.

استاتور

انرژی به دست آمده از چرخش روتور را استفاده می کند و آن را به صورت انرژی الکتریکی انتقال می دهد.

کارت AVR

وظیفه تنظیم ولتاژ را دارد که خود این کار را به صورت اتوماتیک انجام می دهد و نیازی به عمل دستی ندارد. با توجه به ژنراتور ولتاژ مورد نیاز آن را با بررسی پارامتر هایی مشخص می کند.

کنترل پنل

مرکز اصلی هر دستگاه الکترونیکی است که در اینجا مرکز فرمان ژنراتور است. با نمایشگر و دکمه های آن می توان اقدام به مدیریت موتور برق گازی کرد و در نمایشگر آن پارامتر های اصلی همچون خرابی ها و میزان کارکرد را به خوبی مشاهده کرد.

شارژر باطری

وظیفه اصلی این قطعه شارژ مجدد باطری است. چرا که اگر شارژ باطری انجام نشود باید در هر بار استفاده باطری را تعویض کرد. در نتیجه این قطعه با شارژ باطری آن را برای استفاده در دفعه های بعدی مدیریت و آماده می کند.

کلید اظطراری

در برخی زمان ها امکان خاموش کردن ژنراتور به صورت عادی وجود ندارد و یا مشکل جدی پیش آمده است که شما فرصت آن را ندارید تا ژنراتور را با کلید های اصلی خاموش کنید. در نتیجه به راحتی با فشردن این دکمه تمام عملیات های ژنراتور متوقف می شود و از کار می افتد تا خطری در ادامه آن پیش نیاید و شما بتوانید فورا اقدام به برطرف کردن مشکل کنید.

پایه و بدنه

چارچوب اصلی ژنراتور از نبشی تشکیل می شود که ضخامت خوبی جهت مقاومت آن دارد و بدنه آن هم با توجه به کارکرد آن از آهن با ضخامت های متفاومت تهیه می شود.

لرزه گیر

شاید به ظاهر کاربرد خاصی نداشته باشد ولی برای گرفتن لرزش دستگاه و کاهش صدای آن بسیار موثر است که معمولا با استفاده چهار لرزه گیر در ژنراتور ها این امر اتفاق می افتد.

باطری

در همه ژنراتور ها و در هر نوعی مورد استفاده قرار می گیرد و از اجزای بسیار مهم و اصلی محسوب می شود. وظیفه این باطری رساندن برق مورد نیاز کنترل پنل ژنراتور و برق مورد نیاز برای روشن شدن یا همان استارت ژنراتور است. در واقع اگر در موتور برق گازی از باطری استفاده نشود، به کار نخواهد افتاد و کارایی لازم را نخواهد داشت.

 

موتور برق گازی

نکاتی که باید در خرید موتور برق رعایت کنیم :

1-اول از همه باید نیاز خود را بسنجیم که چه مقدار توان الکتریکی نیاز داریم.

2-حتما موتور برقی را تهیه منیم که قابل حمل باشد یکی از مشکلات موتور برق ها بعضا غیر قابل حمل بودن موتور برق هاست.

3-موتور برقی بخرید که هرگز نوسان برق نداشته باشد و برق ثابت به شما بدهد و خرید موتور برق های برند این مشکل را حل میکند.

صنعت اینجا

منابع کلیدی:

amazoon


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s