لوگو تجهیزمن

هواکش صنعتی سانتریفیوژ


admin-tajhizman
2020/05/14
0 دیدگاه

هواکش صنعتی سانتریفیوژ

امروزه در مکان های صنعتی از فن ها و هواکش صنعتی های مختلفی استفاده می شود که نحوه عملکرد و کارایی هر کدام متفاوت است. یکی از کاربردی ترین آن ها هواکش صنعتی سانتریفیوژ است. هواکش صنعتی سانتریفیوژ با استفاده از نیروی گریز از مرکز اقدام به تهویه هوا می کند. از این فن در سیستم های کانال کشی شده بسیار کاربردی است و می تواند هوا با فشار بالا را انتقال دهد و هوای بسیار مناسبی را برای هر مکانی ایجاد کند. این فن به طور عمود بر محور پروانه می چرخد و هوا را به سرعت جابه جا می کند. هواکش صنعتی سانتریفیوژ انواع مختلفی دارد. یکی از پر طرفدار ترین آن ها که به خوبی میتواند هوای پاک را جایگزین کند و کیفیت مناسبی از هوا را وارد کند معروف به فن حلزونی از دسته هواکش صنعتی های سانتریفیوژ است. فن های حلزونی در مدل یک طرفه به این صورت کار می کند که هوا از یک سمت به داخل رفته و از سمت دیگر به مکان مورد نظر به سرعت فرستاده می شود و عمل تهویه هوا و ایجاد هوای مطلوب صورت می گیرد. از این هواکش صنعتی در مکان های عمومی بیشتر استفاده می شود. مکان هایی مانند مساجد، بیمارستان ها، ادارات و دیگر مکان عمومی که نیاز به تهویه هوا و هوای پاک دارند.

برای خرید هواکش صنعتی آکسیال صنعتی وارد صفحه خرید هواکش صنعتی شوید.

کارکرد این هواکش صنعتی به دو صورت کلی است که بسته به نیاز در هر مکانی می تواند از یکی از آن ها استفاده شود. این هواکش صنعتی در دو مدل فوروارد و بکوارد عرضه شده است و می تواند بسته به نیاز هر مکانی هوا را به خوبی تهویه کند.

<a href=هواکش صنعتی سانتریفیوژ" width="230" height="300" />

ویژگی ها و انواع هواکش صنعتی سانتریفیوژ

شما در این نوع هواکش صنعتی میتوانید از انواع الکتروموتور ها استفاده کنید. همانطور که می دانید الکتروموتور قطعه اصلی هواکش صنعتی ها است که با اتصال پروانه به آن و چرخاندن پروانه باعث عمل انتقال هوا می شود. الکتروموتور همانند همان موتور های الکتریکی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد و بسته به نیاز در هر صنعتی با ولتاژ و سرعت متفاوتی در دسترس است. الکتروموتور ها انواع مختلفی دارند که شما می توانید از انواع آن ها در هواکش صنعتی سانتریفیوژ استفاده کنید. برخی از این مدل های الکتروموتور عبارتنداز: ضدجرقه، ضد انفجار و انواع مختلفی که بسته به نیاز افراد در هر مکانی متغیر است.

الکترو موتور را می توان در چندین حالت به این مدل از هواکش صنعتی سانتریفیوژ وصل کرد. معمولا الکتروموتور را در سه حالت کوپلینگ، مستقیم و غیرمستقیم این کار را انجام می دهند.

در طراحی این هواکش صنعتی ها معمولا استانداردی رعایت می شود تا هوای ورودی و خروجی به خوبی تهویه شود و کارایی آن به حداکثر خود برسد. در این طراحی باید فاصله ای که بین ورودی و خروجی هوا قرار دارد نباید کمتر یا بیشتر از 90 درجه باشد. در حالت 90 درجه به خوبی هوای ورودی و خروجی از هم جدا شده و در نتیجه تهویه هوا به درستی انجام می شود و باعث می شود تا هواکش صنعتی سانتریفیوژ کارایی مناسبی را به افراد ارائه دهد.

اصول کاری هواکش صنعتی سانتریفیوژ با دو عامل همراه است و اگر این دو مورد رعایت شود هواکش صنعتی میتواند به درستی کار کند و عمل تهویه هوا را انجام دهد. این دو مورد عبارتند از:

 • جریان باید با انحراف به وسیله پره های فن از حالت شعاعی به دریچه خروجی هواکش صنعتی سانتریفیوژ هدایت شوند تا عمل خروج هوا انجام بگیرد.
 • اصلی ترین نکته در این نوع هواکش صنعتی نیروی گریز از مرکز است که باعث عملکرد درست و کامل آن می شود.

انواع هواکش صنعتی سانتریفیوژ از نظر شکل پروانه و ساختار

شکل پروانه در هواکش صنعتی سانتریفیوژ به شکل های مختلفی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هواکش صنعتی سانتریفیوژ با پروانه شعاعی، انحنا به جلو، انحنا به عقب، مایل به عقب، ایرفویل، شعاعی در راس وجود دارد و انواع آن را می توان بسته به نیاز در هر مکانی مورد استفاده قرار داد.
 • هواکش صنعتی سانتریفیوژ با انواع شکل پروانه ها در واقع همان کارایی اصلی تهویه هوا را حفظ می کنند و همان کار را انجام می دهند. تنها تفاوت در محل قرار گیری آن ها است که با توجه به محل قرار گیری و شکل تهویه هوا شکل پروانه و کاربرد آن هم می تواند متفاوت باشد.

فن های مورد استفاده در هواکش صنعتی های صنعتی سانتریفیوژ با توجه به عملکرد و محیط به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

 • فن های گریز از مرکز
 • فن محوری

هواکش صنعتی سانتریفیوژ گریز از مرکز

پرکاربردترین و معمولی ترین فن های مورد استفاده فن های گریز از مرکز هستند که همانطور که گفتیم با زاویه ورود و خروج 90 درجه در دریچه ها عمل تهویه هوا و جایگزینی هوای مناسب را انجام می دهند.کاربرد این مدل از فن ها که با نیروی اصلی گریز از مرکز کار می کنند و تمام کارایی آن ها بخاطر همین نیرو است در جاهایی که فن های دیگر پاسخگو نیستند مناسب تر است آن هم در مکان هایی است که گرد و غبار و ذرات مزاحم دیگر وجود دارد و در فن های دیگر باعث کاهش کارایی لازم فن ها و یا خرابی و از کار افتادن آن ها می شود کاربردی تر است. سیستم هایی که دمای بالایی دارند و یا قرار است در آن ها انتقال موادی صورت بگیرد این مدل از فن ها بسیار کاربردی هستند و می توانند به راحتی پاسخگوی نیاز افراد در مکان های مختلف باشند. محدودیت آن ها حتی برای ذرات رطوبت هم وجود ندارد و اگر در انتقال هوا رطوبتی وجود داشته باشد این فن ها می توانند باز هم مانند کارایی قبل خود عمل تهویه هوای مناسب را انجام دهند.

<a href=هواکش صنعتی سانتریفیوژ" width="253" height="300" />

میتوانید مقاله راهنمای خرید هواکش صنعتی را مطالعه کنید

هواکش صنعتی سانتریفیوژ محوری

نوع دوم فن ها یا هواکش صنعتی سانتریفیوژ مدل فن محوری است که به آن فن آکسیال هم میگویند. در این نوع فن عملکرد متفاوت تر از فن گریز از مرکز و هوا به شکل دیگری انتقال پیدا میکند. جریان هوا در این نوع فن برعکس فن های گریز از مرکز موازی محور فن انتقال پیدا میکند. البته فن های محوری خود به چند دسته زیر مجموعه تقسیم میشود که کارایی هرکدام هم نسبت به مدل قبلی کمی متفاوت تر است و در مکان های مختلفی استفاده میشوند. انواع این فن ها عبارتند از:

 • فن های پروانه ای
 • فن های پره محوری که به آن جت فن هم میگویند.
 • فن های لوله محوری

فن های محوری دارای قابی مرتب هستند و در مکان های مختلف قابل نصب و استفاده هستند که از جمله این مکان ها می توان به سقف ها، رایانه ها و یا هرمکانی که نیاز است به شکلی قاب بندی شده از فن استفاده شود. در صنعت وقتی بخواهند از فن استفاده کنند و نیاز باشد به صورت کانالی انتقال هوا و تهویه صورت بگیرد معمولا از فن های محوری استفاده می شود.

<a href=هواکش صنعتی سانتریفیوژ صنعت اینجا" width="250" height="228" />

کاربرد های هواکش صنعتی سانتریفیوژ

معمولا هواکش صنعتی های صنعتی سانتریفیوژ در مکان های صنعتی کاربرد زیادی دارد و از اصلی ترین و متداول ترین فن های تهویه هوا به حساب می آیند. این فن ها قابلیت آن را دارند تا در مکان هایی که فشار هوا یا به صورت تخصصی تر فشار استاتیکی هوا بالا است به خوبی عمل تهویه هوا را انجام دهند. این در حالی است که در فن های مشابه کارایی آن ها در این مکان ها بسیار پایین میایند و حتی موجب خرابی آن ها می شود. از دیگر کاربرد های این نوع فن در مکان هایی است که به صورت کانال کشی شده عمل انتقال و تهویه هوا انجام می شود.

از مکان هایی که عمل تهویه هوا توسط هواکش صنعتی سانتریفیوژ انجام میشود و انتخاب این نوع فن بسیار کاربردی و توصیه شده است میتوان به مکان هایی از جمله سالن اجتماعات، کارخانه ها و آشپزخانه های صنعتی و هرمکانی که در مدل های دیگر هواکش صنعتی محدودیتی در استفاده وجود دارد و یا هوا باید به سرعت و با دقت بالایی تهویه شود از این نوع هواکش صنعتی استفاده می شود.

مکان های مورد استفاده هواکش صنعتی سانتریفیوژ بسیار گسترده است وبیشتر در مکان هایی که حساسیت استفاده بیشتر است از این نوع هواکش صنعتی استفاده می شود که از جمله این مکان ها میتوان به مکان هایی که دما در آن بالا است، مکان هایی که محیط اسیدی است، محیط هایی که هوا بسیار غبارآلود است و یا محیط های انفجاری از این نوع فن استفاده می شود که بسیار کاربردی است. در تمام این مکان ها هواکش صنعتی سانتریفیوژ به راحتی و با دقت بالا میتواند مورد استفاده قرار بگیرد ولی نکته ای که وجود دارد این است که با توجه به محل قرار گیری باید جنس بعضی قطعات اصلی آن هم تغییر کند. این قطعات اصلی عبارتند از جنس الکتروموتور و پروانه هواکش صنعتی سانتریفیوژ است.

<a href=هواکش صنعتی سانتریفیوژ" width="300" height="300" />

قطعات اصلی و جنس هواکش صنعتی سانتریفیوژ

این هواکش صنعتی های از اجزای مختلفی تشکیل شده اند برخی از این قطعات که کاربردی تر هم هستند عبارتنداز:

 • داکت ورودی
 • خروجی هوا
 • پروانه
 • هوزینگ فن
 • محور محرک اصلی پروانه فن
 • درایور فن

در کنار این قطعات که اصلی ترین آن ها بودند قطعات دیگری هم وجود دارند که این هواکش صنعتی سانتریفیوژ را کامل می کنند.

این قطعات عبارتنداز:

 • ورق های شفت
 • کوپلینگ
 • یاتاقان ها
 • دستگاه قفل کننده پروانه

در ساخت این هواکش صنعتی ها از متریال های متفاوت ولی مقاومی استفاده می شود که برخی از آن ها عبارتنداز: گالوانیزه، استیل، PVC، ABC، و متریال هایی از این قبلی می باشند.

 

industrial ventilator


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s