لوگو تجهیزمن

دینام کولر الکتروژن


sanat_admin
2020/08/16
0 دیدگاه

دینام کولر الکتروژن

با شروع فصل تابستان استفاده از کولر آبی به عنوان یک دستگاه سرمایشی و خنک کننده شروع می شود. کولر آبی در انواع مختلفی وجود دارد و شرکت های زیادی در ایران تولید کننده کولر آبی هستند. از کولرهای آبی معروف و با کیفیت کولر آبی الکتروژن هستند.

کولر های آبی بیشتر در مکان هایی با آب و هوای خشک استفاده می شوند. چرا که کولر آبی رطوبت ایجاد می کند و باعث متعادل شدن هوا می شود. اما در شهر های شمالی که هوا مرطوب است، استفاده از کولر آبی توصیه نمی شود. کولرآبی به دلیل ایجاد رطوبت در شهر های شمالی باعث زیادی شدن رطوبت و کاهش شدید کارآیی می شود.

کولر آبی از قدیمی ترین سیستم های سرمایشی در ایران است. قبل از ورود کولر های گازی و انواع کولر های دیگر، کولر آبی در ایران مورد استفاده مردم قرار می گرفت. جالب است بدانید، در کولر گازی با استفاده از گاز فریو سرما ایجاد می شود و عملکرد دیگری دارد. اما در کولر آبی با کارکردن الکتروموتور اصلی و چرخش پروانه آن، هوا به سمت داخل انتقال پیدا می کند. این هوا با گذر از پوشال های مرطوب شده ایجاد سرما می کند و باد خنکی را به سمت داخل می فرستد.

وقتی هوا گرم تر می شود کارکرد کولر آبی هم با سختی مواجه می شود. چرا که باید آب بیشتری را استفاده کند تا هوای خنکی ایجاد کند. به طور کلی میتوان گفت هرچه آب بیشتری در کولرآبی جریان پیدا کند و پوشال هارا مرطوب کند پس در نتیجه هوای ایجاد شده توسط کولر آبی هم خنک تر میشود.

روشی که در کولر آبی برای خنک کردن مورد استفاده قرار می گیرد بسیار قدیمی است و از گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. هوای تولیدی توسط کولر آبی به نوع سرمایش تبخری معروف است. سرمایش تبخری خود به چند صورت انجام می شود. این سه حالت شامل مستقیم، غیرمستقیم و مختلط هستند. در هرکدام از این روش ها این عمل به یک شکل انجام می شود.

 • در روش مستقیم با کاکردن سیستم تبخیری دمای هوا کاهش پیدا می کند.
 • در دستگاه های مکانیکی از روش مختلط استفاده می شود و ترکیبی از مستقیم و غیر مستقیم است.
 • در روش غیر مستقیم عمل تبخیر برخلاف روش مستقیم انجام می شود. این کار در مبدل حرارتی انجام می شود. به همین سبب میزان رطوبت هوا تغییری نمی کند.

انواع کولر ها

کولر ها امروزه بر خلاف گذشته در انواع مختفی تولید می شند. هر کدام از این کولر ها نیز با توجه به ویژگی های آب و هوایی هر منطقه و با کیفیت ها متفاوت تولید و به بازار عرضه می شود. به عنوان مثال کولر آبی به دلیل عدم وجود رطوبت در مناطق خشک و کولر گازی نیز به دلیل رطوبت بالای مناطق شمالی تولید و در منازل استفاده می شود. در این میان شرکت های بزرگی در زمینه کولر های آبی تاسیس شده اند که از جمله آن ها می توان به کولر های آبی الکتروژن و موتوژن اشاره کرد.در ادامه کولر آبی الکتروژن و اجازی تشکیل دهنده و نحوه کارکرد آن را توضیح خواهیم داد.

معرفی کولر آبی الکتروژن

شرکت الکتروژن تولید کننده انواع الکتروموتور در ایران است. این شرکت در بخش خصوصی و در سال ۱۹۸۰ فعالیت خود را آغاز کرد. انواع مختلفی از الکتروموتور و پمپ آبی کولر آبی در این شرکت تولید می شود. کارخانه الکتروژن در جنوب غرب تهران واقع شده است. الکتروموتور های تولیدی الکتروژن قیمت مناسبی دارند و در صنایع مختلفی از جمله در ساخت کولر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کولر آبی الکتروژن هم با قیمت و عمر مناسب در بازار مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت الکتروژن توانسته پس از سال ها تلاش بی وقفه و با اتکا بر تجربه چند ده ساله خود و به کارگیری پرسنل مجرب، انواع کولر آبی، الکتروموتور و دینام کولر آبی الکتروژن را تولید و به صورت گسترده به بازار عرضه نماید. الکتروموتور های الکتروژن که توسط این شرکت با بالاترین کیفیت، در سه توان ۱/۳، ۱/۲ و ۳/۴ اسب و به صورت دو دور به بازار عرضه می شوند. لازم به ذکر است که الکتروموتور های الکتروژن با گشتاوری راه اندازی بالا مختص کولر آبی تسمه ای دو دور می باشد. البته این شرکت بنابر سفارش مشتریان خود نوع تک دور آن را نیز تولید و عرضه می کند. از دیگر از مزایای الکتروموتور های الکتروژن موجود در کولر آبی می توان به کم صدا بودن، قیمت مناسب، کیفیت مناسب و نصب آسان اشاره کرد.

برای به حرکت در آوردن فن اصلی کولر از دینام کولر استفاده می شود. کولر آبی الکتروژن هم از الکتروموتور الکتروژن استفاده می کند. بدنه موتور های الکتریکی مورد استفاده در کولر آبی معمولا از جنس فولاد است. یک لایه رزین هم به عنوان پوشش روی آن قرار گرفته است.

دینام کولر الکتروژن از ساختار ساده ای تشکیل شده است و به همین سبب سرویس و تعمییر آن بسیار آسان تر است. به همین جهت سیستم پیچیده ای هم در آن وجود ندارد و هر شخصی می تواند کولر آبی خانه خود را تعمییر و سرویس کند. کولر آبی الکتروژن به دلیل استفاده از بدنه مقاومف الکتروموتور الکتروژن و پمپ آبی الکتروژن در آن، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

به طور کلی قطعات دینام کولر الکتروژن در سه حالت مکانیکی، ثابت و الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • قسمت های الکترونیکی در کولر آبی باعث حرکت قسمت های مکانیکی می شوند و به نوعی مکمل هم هستند.
 • قطعات مکانیکی کولر آبی شامل پروانه، تسمه، پولی ها و شناور هستند.
 • برخی دیگر از قسمت های کولر آبی ثابت هستند و نیازی به نیروی الکتریکی برق ندارند. این قطعات شامل دریچه ها، بدنه، پوشال، شیر تخلیه و شبکه آبرسانی هستند.
 • همانطور که می دانید، در کولر آبی الکتروژن از فن های آبی استفاده شده است. این فن ها با استفاده از الکتروموتور الکتروژن (Electrogen) به حرکت در می آیند. این اکترو موتور ها به صورت دو سرعته تولید می شوند. علاوه بر آن موتور Electrogen از جمله موتور هایی است که به صورت تک فاز دائم تولید می شود. به طور معمول اکثر موتور های کولر آبی با فریم ۵۶ که بدنه فولادی دارند و با داشتن لایه ای از رزین از خوردگی توسط رطوبت داخلی آن جلوگیری کنند تولید می شود. اما الکتروموتور الکتروژن از نوع قفسه سنجابی است. روتور این موتور ها با استفاده از آلومینیوم خالص دایکاست شده که برای خنک سازی در آن پره هایی تعبیه شده است. همچنین برای قسمت سیم پیچ نیز از سیم پیچ مسی استفاده می شود. کیفیت بالای سیم پیچ های مسی موتور های الکتروژن انکار ناپذیر است. لازم به ذکر است که درجه حفاظتی این موتور ها IP22 می باشد.
 • پمپ آب کولر آبی الکتروژن که از جمله با کیفیت ترین پمپ های کولری است و سال ها جایگاه ویژه ای در میان پمپ های آبی دارد. همچنین در سیم پیچ پمپ آبی کولر الکتروژن نیز از سیم پیچ مسی با کیفیت بالا استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور الکتروژن

 1. براکت جلو
 2. یاتاقان لغزشی
 3. بیرنگ گپ
 4. لاستیک ضربه گیر
 5. واشر فلنجر
 6. داست کپ سوراخ دار
 7. براکت عقب
 8. داست کپ آرم دار
 9. سوئیچ کولری
 10. پیچ های بستن ترمینال
 11. کر سیم پیچ شده
 12. فریم
 13. روتور قفسه سنجابی
 14. شفت
 15. کلید گریز از مرکز که به گاونر نیز معروف است
 16. اسلیو
 17. واشر لاستیکی
 18. واشر پلاستیکی
 19. واشر گرومیت که آن را با نام گلند نیز می شناسند
 20. سیم رابط میان رابط و سوئیچ
 21. پیچ های مونتاژ که ثروبولت ها هستند
 22. مهره های مونتاژ
 23. پایه
 24. بست های پایه
 25. دسته پلاستیکی
 26. اسفنج
 27. خازن راه انداز
 28. کاور خازن
 29. پیچ های کاور خازن
 30. درب ترمینال
 31. پیچ های درب ترمینال
 32. پیچ ارت
 33. واشر پیچ ارت
 34. نیم پلیت

موارد بالا اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور Electrogen هستند.

نحوه کارکرد کولر آبی الکتروژن :

نحوه کارکرد کولر آبی بسیار ساده است. آب از ورودی کولر وارد تشتک یا کف کولر آبی می شود. سپس توسط پمپ کولر روی پوشال ها از بالا انتقال پیدا می کند. آبی که روی پوشال ها قرار می گیرد با عبور هوای گرم از روی پوشال تبخیر می شود. نتیجه این تبخیر تولید هوای خنک و مرطوب است. جالب است بدانید که رطوبت هوای تولیدی توسط کولر آبی به ۹۰ درصد می رسد.

در واقع می توان عملکرد دینام کولر الکتروژن را در جمله بعدی خلاصه کرد. با کارکردن الکتروموتور اصلی کولر و حرکت فن آن، هوای گرم از بیرون به سمت داخل مکش می شود و در مسیر با گذر از پوشال های خیس خنک و مرطوب می شود. این هوای خنک که توسط کولر آبی تولید می شود، یا به صورت مستقیم وارد سالن می شود و یا در کانال ها می چرخد و به سالن ها جهت خنک کردن محیط می رود.

تاریخچه کولر آبی :

کولر آبی به تنهایی اختراع نشده است و به صورت یک وسیله کامل توسط یک شخص اختراع نشده است. قطعات کولر آبی قبل از جمع بندی نهایی آن توسط اشخاص دیگر ساخته شده است و در نهایت در کولر آبی جمع بندی شده است.

آقای ویلیس کریر سازنده کولر آبی و سیستم تهویه هوا است.

اولین شکل کولر آبی توسط مصریان باستان مورد استفاده قرار گرفته است. در این نمونه اولیه در یک فنجان که از خاک رس تشکیل شده است آب می ریختند. آب موجود در فنجان گلی تبخیر می شد و در اثر این تبخیر هوای آن محیط خنک می شد. این مدل اولیه که در دیوار غار ها در گذشته نقاشی شده است را اولین مدل ها و ایده های کولر آبی می شناسند.

در ادامه، مصریانی که نسبت به بقیه مردم ثروت بیشتری داشتند و به فکر آسایش خود بودند آبشار هایی را از دیوار خانه خود عبو می دادند. عبور این آبشار ها باعث می شد تا همه خانه خنک شود. گرمای زیاد همیشه در مصر مورد توجه بود. آن هم بخاطر آب و هوای گرم از گذشته در مصر است. در این میان افرادی که ثروت زیادی نداشتند باید متحمل گرمای هوا می شدند و نمی توانستند از این آبشار ها استفاده کنند. این گرما تا حدی ادامه پیدا می کرد که آن دسته از افراد که فقیر تر بودند از از شدت گرما جان می باختند.

دسته دیگری هم که از قشر متوسط محسوب می شدند برای ایجاد سرما در محل زندگی خود از حلقه های مرطوب استفاده می کردند. برای اولین بار در خاورمیانه سازه هایی ساخته شدند که توانایی خنک کردن هوا را داشتند. عملکرد آن ها به این صورت بود که هوای گرم بیرون را در داخل از آب عبور می دادند و ایجاد هوای خنک می کردند.

سخن پایانی :

آنچه باعث شده کولر های آبی الکتروژن از محبوبیت بالایی میان افراد برخوردار باشد کیفیت قطعات مورد استفاده در تولید این نوع کولر های آبی است. چراکه شرکت الکتروژن با توجه به استاندارد های روز دنیا و با کیفیت بالا و قیمت مناسب اقدام به تولید انواع الکتروموتور، پمپ آبی و کولر های آبی کرده است.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s