لوگو تجهیزمن

کولر آبی دستی


admin-tajhizman
2020/02/08
0 دیدگاه

 

کولر آبی :

کولر آبی دستی با تبخیر کردن آب، دمای هوا را کاهش و باعث می شوند هوا خنک شود. روشی که کولر های آبی برای خنک کردن هوا به کار می برند را سرمایش تبخیری می نامند. در این روش، تبخیر شدن آب باعث می شود گرمای محیط گرفته شود. بدین صورت آب از گرمای محیط برای تبخیر شدن استفاده می کند. البته میزان خنکی هوا به مقدار آبی که درون کولر در جریان است بستگی دارد. در اصل باید گفت به میزانی که آب در لوله های کولر وجود دارد، به همان میزان کولر قدرت خنک کنندگی دارد.

تاریخچه سرمایش تبخیری به چه زمانی باز می گردد؟

سرمایش تبخیری جزء قدیمی ترین روش هایی بوده است که از آن در ایران باستان و مصر، برای خنک کردن استفاده می شد. اصلی ترین و قدیمی ترین کولر آبی در جهان مربوط به کشور ایران است. بادگیر های ایرانی که بیش از هزار سال پیش اختراع شدند، نمونه بارزی از کولرهای آبی هستند. اساس کار بادگیر ها خیلی ساده و البته خیلی هم هوشمندانه بود. هوا از بیرون خانه درون بادگیر کشیده می شد و تشت آب موجود در بادگ، هوا را خنک می کرد. به این ترتیب هوای خنک به سرتاسر اتاق های خانه می رسید و هوای گرم آن ها تخلیه می شد. البته پیش از این در ایران باستان نحوه کار بادگیر به این صورت نبود و یک تفاوت کوچک با بادگیر های امروزی داشت. بادگیرهای زمان باستان با استفاده از آب قنات ها هوا را خنک می کردند و به قنات ها متصل بودند.

برای خرید کولر آبی بالا میتوانید وارد صفحه خرید کولر آبی پرتابل جنرال شوید.

کولرهای آبی در چه مناطقی مورد استفاده قرار می گیرند؟

این کولر ها اکثرا در مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارند استفاده می شوند. ساکنان مناطق کویری ایران، اولین کسانی بودند که با ساخت بادگیر از گرمای هوا کاسته اند. دلیل اینکه این مناطق بیشتر به کولر احتیاج دارند صرفا هوای گرم نیست. بلکه باید گفت کولر های آبی با توجه به رطوبتی که ایجاد می کنند باعث می شوند هوای خشک کمی مرطوب شود. رطوبت حاصل از کولر های آبی سبب می شود وسایل چوبی مانند در و پنجره های چوبی، ترک نخورند. در ضمن به کیفیت هوای تنفسی مردم آن منطقه نیز کمک شایانی می شود. البته مزیت دیگری مانند جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن در مناطق گرم و خشک از جمله مزیت های کولر آب است.

برای خواندن اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید کولر آبی را بخوانید.

.کولر آبی پرتابل 2600 آبسال AC26

اجزای تشکیل دهنده یک کولر آبی

کولر آبی از کانال خروجی، ناودان ها، بدنه اصلی، فلوتر، فیوز و الکترو موتور و پمپ آب تشکیل شده است.

کانال خروجی

این قسمت مابین دریچه هوا و برزنت قرار گرفته است. به میزانی که این قسمت از نور خورشید در امان باشد هوای خنک پایدارتر است. ضمن اینکه کارایی کولر آبی نیز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

ناودان ها

ناودان به مسیری گفته می شود که روی درپوش های کولر هستند. کار ناودان این است که آب را به قسمت های مربوطه هدایت کند.

بدنه اصلی

بدنه کولر یک نوع پارچه برزنتی است که لرزش های ناشی از کار کردن کولر را دفع می کند.

فلوتر

این قطعه از کولر، همواره میزان آب درون مخزن کولر را ثابت نگه می دارد.

فیوز

فیوز کولر را به تعبیری در مقابل خطراتی که ممکن است پیش بیاید ایمن می کند. به عنوان مثال؛ با استفاده از فیوز دیگر خطر اضافه بار برای کولر رخ نمی دهد.

الکترو موتور

این قسمت برای به حرکت در آوردن فن موجود در کولر های آبی بسیار لازم و ضروری است.

پمپ آب

با کمک پمپ، آب از مخزن موجود در کولر به سمت ناودان ها هدایت می شود.

تا به اینجا تعریف کاملی از کولر آبی و تاریخچه آن ارائه شد. اما در ادامه بحث به معرفی کولر های آبی دستی می پردازیم. شکل زیر یکی از جدید ترین مدل های کولر آبی کوچک است که دکمه تایمر دارد.

کولر آبی جنرال 2800 پایه دار

کولر آبی جنرال 2800 پایه دار

کولر های آبی کوچک یا کولر  آبی دستی

این کولرها در ابعاد کوچکتری نسبت به کولرهای آبی معمولی ساخته شده اند. کم شدن حجم و ابعاد این کولر ها باعث شده اند در میان مردم محبوبیت بیشتری پیدا کنند. این نوع کولر ها که به کولر های آبی پورتابل معروف هستند، قابل حمل بوده و به سادگی می توان آن ها راجابجا کرد. نوع دیگری از کولرهای آبی کوچک، کولر های رومیزی هستند. این نوع کولر آبی برای مکان های کوچک کاربرد دارد و مناسب است. نحوه عملکرد کولرهای آبی کوچک هم مانند کولرهای آبی بزرگ به صورت تبخیری است. آب موجود در کولر کوچک، حرارت محیط را گرفته و گرم می شود و به این ترتیب دمای محیط کاهش می یابد. گرمای محیط وارد کولر شده و باعث تبخیر آب در کولر می شود و هوای خنک و مرطوب به محیط باز می گردد. نکته حائز اهمیت؛ این است که کولر های آبی در محیط های شرجی کارایی خود را از دست می دهند. دلیل آن این است که در محیط های شرجی، تبخیر آب به کندی صورت می گیرد.

کولرهای آبی کوچک انواع مختلفی دارند

کولرهای آبی کوچک به چند نوع رومیزی، پایه دار و بدون پایه تقسیم می شوند. البته انواع مختلفی از این نوع کولر در بازار موجود است. نوع دیگری از این کولر ها بدون آب هم می توانند هوا را خنک کنند که بیشتر شبیه به پنکه کار می کنند. تعدادی از این کولرهای آبی دستی و کوچک دارای شیلنگی برای پر کردن مخزن هستند. اما همه این کولر ها، این شیلنگ را ندارند و باید مخزن آن ها را به صورت دستی پر کرد. شما می توانید بسته به محیطی که در آن هستید و بودجه ای که دارید یکی از این کولر ها را انتخاب نمایید. در شکل زیر شما تصویری از نحوه عملکرد کولر آبی دستی را می بینید که ساختار بسیار ساده ای نیز دارد.پ

کولرهای آبی کوچک چه مزایایی دارند؟

 • اولین و مهمترین مزیت این نوع کولر ها، حجم کم آن ها است. این مزیت باعث می شود به فضای زیادی برای نصب احتیاج نداشته باشید. این نوع کولر ها به راحتی در هر فضایی جای می گیرند و کارایی نسبتا بالایی هم دارند.
 • مزیت دوم کولر های آبی کوچک این است که سرویس و چک کردن آن ها به سادگی صورت می گیرد. اندازه این کولر آبی کوچک است و هر فردی می تواند آن را سرویس کند و استفاده از آن به صرفه است.
 • کیفیت این نوع کولرها در حد قابل قبولی است و قدرت آن ها برای خنک کردن یک اتاق مناسب است. وزن و حجمی که این کولر دارد باعث می شود به راحتی بتوان مکان آن را تغییر داد.
 • مزیت خوب دیگری که می توان برای این نوع کولر نام برد نصب آسان آن است. هر فردی پس از خریداری این کولر می تواند آن را نصب کند.
 • همچنین می توانید کولر را در مواقعی که استفاده نمی کنید هر جایی از خانه یا محل کارتان بگذارید. زیرا فضای اندکی اشغال می کند.
 • مخزن این کولر مقداری آب برای مواقعی که آب قطع می شود نگه می دارد. این را هم باید در نظر داشت که میزان آب مصرفی این کولر در مقایسه با کولر های بزرگ بسیار کم است. همین مزیت باعث می شود که هزینه مصرف آب شما کاهش پیدا کند.
 • مزیت دیگری که این نوع کولرها دارند، این است که می توانند در چهار جهت تنظیم شوند. برخی از مدل های جدید تر این کولر ها به صورت اتوماتیک در چهار جهت تهویه هوا دارند. تایمری روی این کولر تعبیه شده است که می توان مدت زمان کار کردن کولر را تنظیم کرد.
 • مزیت دیگری که کولر های آبی کوچک دارند، این است که نیازی به خرید و تعویض پوشال ندارند. این کولر های آبی از لحاظ هزینه نسبت به کولر های آبی بزرگ مقرون به صرفه تر هستند.

اما باید گفت که در مقابل تمام این مزیت ها، معایبی نیز برای این کولر ها وجود دارد. در ادامه مبحث به معرفی برخی از این معایب می پردازیم.

معایبی که کولر  آبی دستی یا کوچک دارند

معایبی که این کولرهای آبی کوچک دارند جزئی بوده و آن چنان فاجعه آمیز نیستند. پس شمردن معایب این کولر صرفا جهت آگاهی از آن ها است.

 • این کولر در فضای خانه یا محل کار قرار می گیرد و ممکن است که سر و صدای کمی ایجاد کند. این صدا ها بیشتر در شب و موقع خواب می توانند شما را اذیت کنند.
 • اگر قصد دارید از این نوع کولر ها برای سالن های نسبتا بزرگ استفاده کنید؛ باید بگوییم دست نگه دارید. این کولر های کوچک بیشتر برای مکان های کوچک کاربرد دارند و در مکان های بزرگ پاسخگوی نیاز شما نیستند.
 • بعضی از انواع کولر های آبی کوچک یک مخزن آب برای تخلیه آب اضافی دارند. اگر این مخزن پر شود وزن کولر هم افزایش می یابد و حمل آن سخت می شود.
 • موتور این کولر پس از مدتی فعالیت، داغ می شود و گرمایی جزئی تولید می کند. همین گرمای تولید شده توسط موتور باعث می شود هوای خنک با کیفیتی نداشته باشید. پیشنهاد می کنیم که کولر های آبی کوچک خود را در مکانی قرار دهید که بتواند تهویه مناسبی داشته باشد.

نکاتی که هنگام خرید کولر های آبی کوچک باید در نظر داشت

اولین قدم این است که قبل از خرید، کمی در مورد کولر ها و انواع آن ها مطالعه و تحقیق کنید. کولر های آبی متنوعی در بازار موجود است که هر کدام باتوجه به نیاز افراد طراحی و ساخته شده اند. پس باید برای خودتان مشخص کنید که به چه نوع کولری احتیاج دارید. شما باید چند نکته مهم را هنگام انتخاب و خرید کولرهای آبی کوچک در نظر داشته باشید.

 

نوع دیگری از کولرهای آبی کوچک

چند نکته هنگام خرید کولرهای آبی دستی

 • محیطی که در آن قرار دارید و نیاز به کولر دارد را بررسی کنید.

شما باید محیط مورد نظر برای قرار دادن کولر های آبی دستی را از لحاظ فضا و اقلیم بررسی کنید. نوع آب و هوا و همچنین مقیاس محل مورد نظر در انتخاب، بسیار مهم هستند.

 • میزان هزینه و بودجه خود را باتوجه به قیمت کولر ها بررسی کنید.

شما باید ببینید که تا چه حد می توانید برای خرید کولر هزینه کنید. این کار حتما باید قبل از اقدام به خرید کولر انجام شود.

 • در آخر، کولرها را براساس قابلیت هایی که دارند مقایسه کنید و باتوجه به نیازتان انتخاب کنید.

منبع:

researchgate

 


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s