لوگو تجهیزمن

پمپ آب خانگی بشقابی


admin-tajhizman
2020/04/14
0 دیدگاه

پمپ آب خانگی بشقابی

پمپ آب خانگی بشقابی : از نظر کاربردی همه ی ما کار پمپ آب را میدانیم برای مثال وقتی که فشار آب یک ساختمان کم است از پمپ آب بشقابی استفاده میکنیم تا فشار آب به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند اما کاربرد اصلی پمپ آب بشقابی چیست؟ در ادامه پمپ آب بشقابی را بیشتر معرفی میکنیم.

برای مشاهده و خرید انواع  پمپهای آب خانگی  میتوانید از دسته بندی پمپ آب خانگی استفاده کنید.

برای استفاده های خانگی و همچنین صنعتی در بازار دو نوع پمپ آب به صورت کلی وجود دارد. پمپ آب بشقابی و جتی.

پمپ آب بشقابی صنعت اینجا

 

نحوه کار پمپ آب بشقابی و معرفی آن ( plat home water pump )

پمپ آب بشقابی در واقع یک وسیله مکانیکی است که به کمک پروانه ها میتواند جریان آب را با فشار بالا انتقال دهد. پمپ آب بشقابی با کمک نیروی گریز از مرکز آب ورودی را میچرخاند تا در نهایت با فشار بالاتری از قسمت خروجی انتقال پیدا کند.

چرخش آب باعث میشود فشار آن افزایش پیدا کند و همچنین در هنگام چرخش مسیر خروجی را پیدا کند.

حالا ببینیم که پمپ آب بشقابی دقیقا چطور کار میکند. بین دو دیسک آن پروانه ای وجود دارد که از اصلی ترین قسمت های پمپ آب بشقابی است. این پروانه به یک موتور الکتریکی وصل است و با سرعت بالا میچرخد تا در نهایت آب را از لبه ها به سمت بیرون انتقال دهد. با این حرکت آب از سمت لبه های پمپ به سرعت به سمت داخل آن و سپس به سمت خروج هدایت میشود.

پروانه پمپ های بشقابی معمولا از جنس برنج یا استیل ساخته میشود تا مقاومت بالایی داشته باشد و در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم باشد. به دلیل قدرت مناسب این پمپ ها در ساختمان های چند طبقه نیز از آن ها استفاده میشود.

پمپ های آب بشقابی مدل های مختلفی دارند و فقط یک نوع نیستند ولی از نظر کاربرد همه ی آن ها برای افزایش فشار آب ساخته شده اند.

البته برخی مدل های پمپ های بشقابی به صورت دو پروانه هم وجود دارند که از نظر ظاهری تفاوتی ندارند و دقیقا یک شکل هستند ولی در داخل دستگاه پروانه های آن دو عدد یا بیشتر است که مزایای آن آب رسانی سریع تر و تامین ساختمان هایی است که تعداد طبقات بیشتری دارند.

با توجه به اینکه پمپ آب بشقلبی خانگی کارایی مناسبی دارد ولی مناسب استفاده در هر مکان نیست و باید برخی پارامتر ها را در استفاده از آن در نظر گرفت که از جمله آن ها میتوان به اندازه هر واحد، تعداد طبقات در آپارتمان های مسکونی یا تجاری، تعداد شیر های آب موجود در ساختمان، میزان مصرف آب ساختمان ها اشاره کرد.

 

پمپ آب بشقابی صنعت اینجا

پمپ آب بشقابی چه ویژگی هایی دارد؟

پمپ های بشقابی به دو صورت وجود دارند که از جمله آن ها پمپ های بشقابی سانتیرفیوژ و جابجایی مثبت میباشند. کاربرد پمپ آب سانتیرفیوژ همانند مدل دیگر آن است با این تفاوت که در انتقال مایعات رقیق تر کاربرد بیشتری دارد و یا به صورت تخصصی تر مایعات با ویسکوزیته پایین را بهتر انتقال میدهد.

بیشترین طرفداران پمپ آب سانتیرفیوژ کارخانه های شیمیایی هستند که 90 درصد آن ها از این مدل پمپ آب بشقابی استفاده میکنند. در این میان ده درصد آن ها هم از پمپ های بشقابی جابجایی مثبت استفاده میکنند که آن هم بستگی به کاربرد پمپ برای کارشان دارد.

 

عملکرد پمپ آب بشقابی سانتیرفیوژ به چه صورت است؟

یک نوع از پمپ های آب بشقابی است که با همان ساختار و کاربرد افزایش فشار آب ساخته شده است ولی یک سری فرق های جزئی دارد. ساختار مشابه همان پمپ آب بشقابی است ولی با این تفاوت که ابتدا فشار مایع افزایش پیدا میکند سپس مجموعه شیار های ثابت اطراف پروانه را پشت سر میگذارد و خارج میشود.

کاربرد همان صورت است ولی به دلیل عدم تقارن برای برخی کارایی ها از جمله انتقال مایعات با ویسکوزیته بالا مناسب نمیباشد و باعث فرسایش در پروانه و عدم کارایی لازم میشود.

 

پمپ آب بشقابی صنعت اینجا

پمپ آب بشقابی سانتیرفیوژ چه محدودیت هایی دارد؟

اصل کاربرد پمپ های آب بشقابی به نیروی گریز از مرکز ایجاد شده توسط چرخش پروانه با دور بالا است. این چرخش پروانه باید با مقدار ثابت و دوربالا انجام شود تا کارایی لازم را انجام دهد ولی در مایعاتی که گرانروی در آن ها بالا است این کار بسیار دشوار میشود و با وجود مقاومت این مایعات کارایی پمپ آب کم میشود و عملکرد آن نامناسب میشود.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه محدوده کارایی پمپ آب بشقابی سانتیرفیوژ را بررسی کنیم کارایی آن در مایعات رقیق یا ویسکوزیته پایین و فشار کم ولی ظرفیت بالا استفاده میشود. اگر به صورت تخصصی بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم محدوده ویکسوزیته استاندارد که کارایی پمپ آب سانتیرفیوژ حفظ شود بین 0.1 تا 200 cp است.

حالا اگر از مایعاتی مثل روغن ها با گرانروی بالا در این نوع پمپ استفاده کنیم به دلیل فشار مایع کارایی پمپ کم میشود و باعث گرمایش شدید آن میشود تا در نهایت موجب شکستن پروانه یا دیگر اجزای کاربردی آن میشود. در پمپ های بشقابی جابجایی مثبت وقتی سرعت افزایش پیدا میکند عملکرد آن ها نیز کاهش پیدا میکند به همین سبب این مشکل کمتر در آن ها پیش میاید.

از محدودیت های اصلی پمپ های سانتیرفیوژ میتوان به این نکته اشاره کرد که ابتدا باید از مایع پر شود و سپس شروع به کار کند چرا که به صورت خشک نمیتواند کار کند و حتما باید ابتدا از مایع پر شود به همین دلیل برای کاربرد هایی که مایع به صورت ناپیوسته یا متناوب انتقال پیدا میکند توصیه نمیشود و نمیتواند آن کارایی لازم را داشته باشد. ولی بر خلاف آن ها پمپ های جابجایی مثبت هستند که در این مورد محدودیتی ندارند و میتوانند به صورت خشک هم کار مکش را انجام دهند و کارایی خود را حفظ کنند.

در ادامه همین محدودیت اگر در پمپ های سانتیرفیوژ اگر فشار ورودی پمپ کم و زیاد شود و متغیر باشد نمیتواند این موضوع را تشخیص دهد به همین خاطر فقط یک جریان متغیر را تولید میکند که بر خلاف آن پمپ های بشقابی جابجایی مثبت هستند که این ورودی را بررسی میکنند و به آن حساسیت نشان میدهند و در نتیجه خروجی آن ها به صورت ثابت انجام میشود.

به طور خلاصه تفاوت پمپ های آب بشقابی جابجایی مثبت به این صورت است که با افزایش ویسکوزیته یا غلظت مایع فشار آن افزایش میابد و برای این کار مناسب تر است. تغییر فشار مایع را به خوبی تشخیص میدهد و پمپاژ را تغییر میدهد.

 

پمپ آب بشقابی چه کاربرد های اصلی دارد؟

کارایی اصلی پمپ های بشقابی در کار های خانگی و کشاورزی و صنعتی است. و میتوانند مایعاتی را به خوبی پمپاژ کنند در این موارد استفاده میشود همانند حلال ها، روغن ها، آب، ارگانیسم ها و…. پس به صورت کلی کاربرد پمپ های آب بشقابی بیشتر در مواردی بالاتر است که قرار است مایعاتی رقیق تر یا به صورت تخصصی با ویسکوزیته پایین تر انتقال پیدا کند.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی

پمپ آب بشقابی پنتاکس

معرفی کامل پمپ آب بشقابی به طور کامل در بالا گفته شد ولی کاربرد استفاده آن و تفاوت آن با پمپ آب جتی در چیست؟ در ادامه میخواهیم این مورد رابررسی کنیم.

پمپ های آب بشقابی را با توجه به توضیحات بالا به خوبی میشناسید و انواع آن را میدانید ولی کمی هم از پمپ های آب جتی برای شما توضیح دهیم. پمپ های آب جتی با کارایی کمی متفاوت تر از پمپ های آب بشقابی عرضه میشوند و دو نوع عمیق و کم عمق دارند. تفاوت آن با پمپ های بشقابی سانتیرفیوژی این است که علاوه بر اجزای آن که بیشتر قطعات مشابه دارد یک جت اکسیژن هم به آن اضافه شده است. نصب پمپ های جتی بسیار مهم است و باید به صورت مهندسی شده وصل شود تا تمام کارایی را داشته باشد. اگر آن را به صورت غیراصولی وصل کنید دیگر کارایی اصلی خود را نخواهد داشت.

در پمپ آب جتی، آب از جت میگذرد که این موضوع است که باعث افزایش جریان آب میشود ولی فشار آن کم میشود.

از نظر تولید صدا هم با توجه به اینکه پمپ بی صدا خیلی ممکن نیست ولی کم صدا را میتوان پیدا کرد و از این جهت پمپ های آب جتی نسبت به پمپ های آب بشقابی صدای بیشتری تولید میکنند. دلیل صدای بیشتر پمپ های جتی این است که آب را با قدرت بیشتری انتقال و پرتاب میکنند و به همین سبب صدای تولیدی آن ها بیشتر میشود.

در پمپ های آب بشقابی برای ساختمان های چند طبقه استفاده میشود ولی اگر لازم باشد تعداد طبقات بیشتر شود و یا از قدرت بیشتری برخوردار باشد از پمپ های آب بشقابی با چند پروانه استفاده میشود تا بتواند قدرت بیشتری را تامین کند. در بعضی موارد هم از یک موتور کمکی در کنار موتور اصلی استفاده میشود تا همان کار افزایش قدرت را برای پمپ انجام دهد.

همین کار در پمپ های آب جتی به شکل دیگری انجام میشود. برای اینکه قدرت آن به میزان مصرف افزایش پیدا کند تعداد انژکتور های آن را افزایش میدهند. این کار به این شکل است که به کمک انژکتور آب به مخزن فشار رفته و در آن جا سرعت بیشتری پیدا میکند. با این کار فشار آب بیشتر میشود ولی مخزن به خوبی پر نمیشود و آب موجود در مخزن کم میماند.

صنت اینجا

منبع :

https://www.pentax-pumps.it/


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s