لوگو تجهیزمن

راه اندازی پمپ آب خانگی با ست کنترل


admin-tajhizman
2020/03/09
0 دیدگاه

راه اندازی پمپ آب با ست کنترل :

امروزه در اکثر ساختمان ها از پمپ آب های خانگی استفاده می شود. پمپ های آب خانگی نیز، مانند دیگر وسایل نیاز به تنظیمات درست و صحیح دارند، تا بتوانند به درستی کار کنند. راه اندازی پمپ آب با ست کنترل یکی از دغدغه های مردم است ما سعی داریم در این مقاله شما را با این کار آشنا سازیم.

اکثر پمپ های آب خانگی دارای وسیله ای به نام ست کنترل هستند. البته ست های کنترل نیز نیاز به راه اندازی و تنظیم کردن دارند. اما پیش از هر چیز بهتر است ابتدا به این سوال که:

“اصلا ست کنترل چیست؟” و “چه وظیفه ای دارد؟ پاسخ دهیم.

معرفی ست کنترل

ست کنترل را با نام کلید اتومات دیجیتال می شناسند. این کلید اتومات دیجیتال در پمپ های مختلف به خصوص در پمپ های آب خانگی وجود دارند.

ست کنترل بیشتر در ورودی پمپ های آبی استفاده می شود که فشار آب بالایی را دریافت می کنند. اگر فشار آب کم باشد، مانند آب هایی که در یک منطقه راکد هستند، استفاده از ست کنترل توصیه نمی شود.

اجزای تشکیل دهنده ست کنترل

 • پیچ تنظیم فشار
 • دیافراگم
 • گیج فشار
 • کابل برق
 • شیر یک طرفه
 • بدنه پلاستیکی

وظیفه اصلی ست کنترل تنظیم و کنترل فشار آب است. در واقع نوسانات شدت جریان آب را کنترل می کند. اگر این نوسانات کنترل نشوند، می توانند باعث آسیب رسانی به پمپ و همچنین لوله کشی ساختمان شوند.

دیافراگم از قطعات اصلی ست کنترل است. زمانی که آب از دیافراگم عبور می کند، ست کنترل متوجه درخواست آب می شود و فرمان روشن شدن پمپ ارسال می شود. در واقع وقتی شما شیر آب را باز می کنید، درخواست استفاده از آب را داده اید و ست کنترل است که متوجه این باز شدن شیر آب می شود و پمپ را روشن می کند. این در صورتی است که، اگر شما پمپ را به یک آب راکد وصل کنید، در نتیجه فشاری پشت پمپ به وجود نمی آید و اتوماتیک عمل نمی کند و پمپ روشن نمی شود.

باید توجه داشت که، همواره باید فشار پمپ را از ست کنترل بیشتر در نظر گرفت و برای درستی کارکرد پمپ و ست کنترل باید فشار لوله ها را قبل از نصب و راه اندازی پمپ اندازه گیری کرد.

ست کنترل انواع مختلفی دارد که در سه دسته بندی قرار می گیرند. این دسته بندی ها عبارتنداز:

 1. ست کنترل ساده
 2. ست کنترل با پیچ تنظیم
 3. ست کنترل با پیچ تنظیم و هیدروتانک

در مدل های ساده، پیچ تنظیم برای شخصی سازی و تنظیم مجدد وجود ندارد و به صورت استاندارد در مدل های مختلف ساخته شده است و قابل تغییر نمی باشد.

در پمپ های بشقابی و جتی یک اسب، بیشتر از ست کنترل با پیچ تنظیم استفاده می شود. در این مدل یک پیچ تنظیم وجود دارد تا حساسیت آن را تغییر دهد.

در پمپ های بیشتر از یک و نیم اسب، از مدل هیدروتانک استفاده می شود. یک منبع تحت فشار باد در مدل هیدروتانک وجود دارد تا آب را با فشار بالاتر برای طبقات بالاتر بفرستد.

blank

نکات مهم در نصب صحیح ست کنترل

 • در انتخاب ست کنترل باید حتما به ساختمان و بلوک ها توجه ویژه ای داشت. چرا که اگر این کار صورت نگیرد، هزینه های نگهداری ست کنترل به شدت افزایش پیدا می کند و به صورت مداوم باعث سوختگی می شود.
 • ست کنترل را باید دور از باران قرار داد. یعنی در جایی با حفاظ قرار بگیرد تا از بارش مستقیم باران روی آن در امان باشد.
 • در مسیر نصب ست کنترل نباید هیچ شیری نصب شود و ست کنترل باید به طور مستقیم به اولین شیر وصل شود.
 • آب بندی در نصب ست کنترل بسیار مهم است. باید در هر مرحله از نصب ست کنترل آب بندی به خوبی انجام شود.
 • ست کنترل باید روی پمپ نصب شود. بهتر است اگر امکان دارد ست کنترل بالاتر از پمپ نصب شود.
 • بهتر است از محافظ برق برای ست کنترل استفاده نکنید. چرا که محافظ برق با نوسان برق آن را قطع می کند. این امر موجب می شود، تنظیمات ست کنترل به طور کامل به هم بریزد و نیاز به تنظیم مجدد آن باشد.
 • ابتدا ست کنترل را به برق وصل کنید، سپس پمپ را به پریز روی اتومات وصل کنید، تا به درستی کار انجام شود.
 • زمانی که اتومات را به برق وصل کردید و از وجود برق در آن مطمئن شدید، اگر خروجی آب به درستی کارکرد یعنی کار را بدون نقص انجام داده اید و همه چیز به درستی کار می کند.
 • زمان خاموش شدن پمپ پس از قطع آب 9 ثانیه است و باید در این زمان پس از قطع آب پمپ خاموش شود.
 • در بعضی از ست کنترل ها در پشت آن ها یک پیچ قرار دارد. این پیچ جهت تنظیم نمی باشد و به عنوان سوپاپ اطمینان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • اگر آب ورودی شما دارای رسوب می باشد و یا به عبارتی آب شهری نیست؛ بهتر است جهت بالا بردن عمر دستگاه از صافی یا فیلتر استفاده شود.

تنظیم ست کنترل

دلایل و مراحل راه اندازی پمپ آب خانگی

نصب پمپ آب خانگی نیز مانند نصب دیگر وسایل دارای یک سری مراحلی است که باید آن ها را رعایت کرد.

این مراحل عبارتند از:

 • کم بودن فشار آب در ساختمان
 • انتخاب متناسب ترین و بهترین سیستم آب رسانی
 • در نظر گرفتن مقررات نصب پمپ
 • انتخاب بهترین منبع تغذیه بسته به نیاز شما
 • آماده سازی مقدمات نصب پمپ آب
 • تهیه ابزار و وسایل نصب پمپ آب
 • نقشه نصب و لوله کشی مناسب
 • انتخاب بهترین محل برای قرار دادن پمپ آب
 • اتصالات مناسب و لوله کشی
 • برق کشی و نصب پمپ

پس از انجام این مراحل پمپ آب شما به درستی نصب شده است. حالا نوبت آن است که پمپ آب را تست کنید. با توجه به دفترچه راهنما و ساختار هر پمپ آب پیچ هوا گیری آن را پیدا کنید. با توجه به دفترچه راهنما و مراحل هواگیری آن، باید عمل هواگیری را انجام دهید تا پمپ آب به درستی کار کند.

نحوه راه اندازی ست کنترل

ست کنترل هم مانند دیگر وسایل نیاز به یک سری مراحل جهت راه اندازی دارد.

 1. برای شروع باید شیر آب را باز کنید تا پمپ شروع به کار کردن کند.
 2. حال شیر خروجی پمپ را ببندید و منتظر بمانید تا عمل قطع کردن و خاموش شدن پمپ اتفاق بیوفتد.
 3. سپس باید دوباره شیر آب را باز کنید ولی خیلی کمتر از قبل! اگر پمپ شروع به کار کرد باید پیچ را به سمت چپ منفی بچرخانید.
 4. اگر شیر آب را تا نیمه باز کردید و پمپ آب شروع به کار کرد، نشان دهنده این است که، تنظیم آن به درستی انجام شده است؛ اما اگر روشن نشد و پمپ آب کار نکرد، باید پیچ را به سمت راست مثبت بچرخانید، تا پمپ به درستی کار کند. این کار را تا زمانی انجام دهید که تنظیم پمپ به درستی انجام شده باشد. به این صورت که، اگر شیر را تا نصف باز کردید، پمپ شروع به کار کند.
 5. زمانی که فشار آب به کمتر از یک و نیم بار برسد پمپ روشن می شود. حالا اگر این فشار بیشتر از یک و نیم بار باشد پمپ روشن نخواهد شد.
 6. زمانی که پمپ خاموش نمی شود، قبل از اینکه احساس خرابی پمپ را داشته باشید تنظیم آن را مجدد بررسی کنید. اگر این مشکل ادامه پیدا کرد باید پیچ تنظیم فشار را کمی باز کنید تا مشکل حل شود.
 7. حال آنکه اگر برخلاف مشکل قبلی، پمپ روشن نمی شود باید این پیچ را به آرامی ببندید تا زمانی که پمپ به درستی کار کند.

راه اندازی پمپ آب با ست کنترل

حالا با توجه به آموزش نصب ست کنترل، باید پمپ را روشن کرده و درستی عمل کرد آن را بررسی کنید.

اگر امکان آن را دارید تست فشار را حتما انجام دهید تا از وجود فشار مناسب اطمینان حاصل کنید. این فشار نباید خیلی کم و آزار دهنده باشد. از طرفی نباید این فشار بیشتر از 75 پی اس آی شود. چرا که اگر این فشار زیاد باشد، می تواند به لوله ها و پمپ آسیب برساند.

در خرید ست کنترل حتما از برندهای خوب مثل ست کنترل پنتاکس و ست کنترل استریم استفاده کنید.

رفع عیب برخی مشکلات پمپ آب و ست کنترل

 • اگر پمپ آب بدون باز یا بسته شدن شیر آب خاموش و روشن می شود، مشکل از استارت پمپ است. رفع این مشل به راحتی و با چرخاندن پیچ تنظیم فشار به سمت چپ منفی قابل حل است.
 • اگر می خواهید فشار آب شهری را تست کنید، باید صبر کنید تا مدتی از خاموش شدن پمپ بگذرد. پس از گذر این زمان فشار آب به آرامی کم می شود؛ تا جایی که به حد اندازه گیری میرسد.
 • حال زمانی که این فشار کم شد، می توان با توجه به نشان گر دستگاه مانومتر، فشار آب را در نظر گرفت؛ تا با توجه به آن اقدام به تنظیم پمپ آب کرد.
 • زمانی که فشار آب خیلی کم شود ست کنترل نمی تواند به درستی عمل کند و باید حتما آن را ریست یا خاموش/روشن کرد. اتومات دیجیتال خود یک دکمه ریست دارد.

راه اندازی پمپ آب با ست کنترل

نکات کلیدی استفاده از ست کنترل

در راه اندازی پمپ آب با ست کنترل حتما باید توان و سایز آن مورد توجه قرار بگیرد. فشار ایجاد شده به کمک ست کنترل به توان و سایز آن بستگی دارد.

متناسب بودن ست کنترل و پمپ بسیار مهم است و باید مناسب با هم تهیه شوند.

حتما قبل از خرید ست کنترل از اصلی بودن آن اطمینان حاصل فرمایید. چرا که استفاده از ست کنترل تقلبی هزینه های شما را چند برابر خواهد کرد. همچنین در صورت خرابی دیگر امکان تعمیر و استفاده مجدد از آن وجود ندارد و قطعات جایگزین برای آن ها پیدا نمی شود.

استفاده از ست کنترل دارای گارانتی خیلی بهتر است. به این دلیل که اگر مشکلی در آن پیش آید، می توان با مراجعه به نمایندگی آن را تعویض یا عوض کرد.

صنعت اینجا


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s