لوگو تجهیزمن

پمپ آب خانگی کوچک


admin-tajhizman
2020/04/28
0 دیدگاه

پمپ آب کوچک برای مصارف خانگی

پمپ آب خانگی کوچک : نسل جدیدی از پمپ های آب به بازار آمده است که به نام پمپ های آب خانگی شناخته می شوند. از این پمپ ها بیشتر برای افزایش جریان آب در آپارتمان ها استفاده می شود. علاوه بر آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی، این پمپ های آب برای پمپاژ آب زمین های کشاورزی نیز استفاده می شوند. این نوع پمپ ها وزن و حجم کمی دارند و از نظر قیمت و هزینه نسبت به دیگر پمپ ها اقتصادی تر هستند. پمپ های آب خانگی انواع مختلفی دارند که در این مقاله سعی می کنیم تعدادی از آن ها را معرفی نماییم.

انواع پمپ های آب خانگی

 • پمپ آب خانگی نیم اسب بخار محیطی و بشقابی
 • پمپ آب خانگی یک اسب بخار محیطی و بشقابی
 • پمپ آب خانگی یک اسب بخار جتی
 • پمپ آب خانگی دو اسب بخار بشقابی
 • پمپ آب خانگی یک اسب بخار دو پروانه
 • پمپ آب خانگی یک و نیم اسب بخار دو پروانه
 • پمپ آب خانگی دو اسب دو پروانه

البته هر کدام از این مدل پمپ های آب خانگی برای مصارف مختلفی به کار می روند. انتخاب هریک از این پمپ ها باتوجه به محاسبات تخصصی صورت می گیرد.

مقاله تجزیه تحلیل پمپ آب خانگی ابارا را میتوانید مطالعه میکنید.

از چه زمانی نیاز به پمپ آب در منازل مطرح شد؟

زندگی شهر نشینی باعث شد که جمعت در شهر ها بسیار رشد پیدا کند و منازل مسکونی از حالت ویلایی خارج شوند. در پی این موضوع آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی یکی پس از دیگری ساخته شدند. اما این تازه اول کار بود و مشکلات تازه تری با ساخت آپارتمان ها به وجود آمد. کمبود فشار آب!

به همین منظور کارشناسان برای این مشکل تدبیری تازه اتخاذ کردند و پمپ های کوچک خانگی تولید شدند. علت اینکه پمپ ها در سایز کوچک تری نسبت به پمپ های آب معمولی ساخته شدند این بود که در آپارتمان ها فضا بسیار کم است و این برای ساکنین مقدور نیست که از پمپ های بزرگ تر استفاده کنند. پمپ آب خانگی برای تنظیم و بالا بردن فشار آب در آپارتمان ها مخصوصا برای طبقات بالایی استفاده می شود.

پمپ آب خانگی کوچک

تصویر یک نمونه پمپ آب خانگی

نکاتی که در انتخاب یک پمپ آب خانگی باید رعایت شوند

برای اینکه بتوانید یک پمپ آب خانگی کوچک مناسب و خوب انتخاب کنید باید ابتدا متراژ ساختمان را بدانید. بعد از آن به تعداد طبقات ساختمان دقت کنید و همچنین مقدار آب مصرفی ساختمان را نیز محاسبه کنید. یک نکته مهم دیگر را نیز در نظر داشته باشید و به تعداد شیرهای آب موجود در ساختمان دقت کنید. به طور مثال یک ساختمان یک طبقه با متراژ 150 متر، به یک پمپ آب خانگی نیم اسب بخار احتیاج دارد. همچنین ساختمانی که در سه طبقه و دارای شش واحد است به پمپ آب یک اسب بخار بشقابی احتیاج دارد.

البته باید بگویم که متراژ هر واحد نباید از 75 متر بیشتر باشد زیرا در این صورت به پمپ قوی تری احتیاج داریم. در بعضی مواقع این پمپ در ساختمان های چهار طبقه هشت واحدی استفاده می شود که متراژ هر واحد 68 متر است. با این مثال ها می بینید که صرفا انتخاب یک پمپ آب با برند و شرکت سازنده معروف کافی نیست و باید به نکات مهم تری توجه کرد. بعد از تمام این موارد باید یک پمپ آب خانگی مناسب را شناسایی کنید. در ادامه به تعریف گزینه هایی می پردازیم که در انتخاب یک پمپ آب باکیفیت موثر هستند.

 1. تک فاز یا سه فاز بودن پمپ آب خانگی

تک فاز یا سه فاز بودن مربوط به ولتاژ پمپ های خانگی است. پمپ هایی که سه فاز هستند در مقایسه با پمپ های تک فاز، مصرف برق کمتری دارند. در ضمن عمر بیشتری نیز دارند و مناسب تر هستند.

 1. پارامتر های پمپ آب خانگی

با توجه به پارامتر های موجود، باید پمپ آب مناسب را انتخاب کرد. مثلا با توجه به تعداد طبقات، تعداد واحد های موجود در هر طبقه و غیره پمپ آب باید انتخاب شود.

 1. خدمات پس از فروش

یکی از مواردی که در انتخاب پمپ آب خانگی موثر است، خدمات پس از فروش است که باید همیشه در دسترس باشد.

انواع پمپ آب خانگی کوچک

انواع پمپ آب خانگی

سه روش برای استفاده از پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی را باتوجه به شرایطی که محل استفاده از آن دارد و همینطور مقدار مصرف آب می توان به سه روش زیر استفاده کرد:

 • پمپ آب با مخزن انبساط
 • پمپ آب با کلید اتوماتیک
 • بوستر پمپ

برای مشاهده و خرید انواع  پمپهای آب خانگی  میتوانید از دسته بندی پمپ آب خانگی استفاده کنید.

پمپ آب خانگی با مخزن انبساط

این نوع پمپ در آپارتمان ها بسیار کاربرد دارد و اندازه مخزنی که برای این پمپ انتخاب می شود با تعداد واحد های ساختمان ارتباط دارد. زمانی که مخزن به پمپ متصل می شود، بسته به ظرفیت مخزن، همیشه مقداری آب را تحت فشار نگه می دارد. به این ترتیب موقعی که شیر آبی باز می شود تا هنگامی که از آب مخزن انبساط استفاده نشود پمپ آب هیچ پمپاژی نمی کند. به همین ترتیب اگر مخزن انبساط را با توجه به تعداد واحد های ساختمان و مقدار آب مصرفی ساختمان درست انتخاب کنید، نیازی نیست پمپ آب به دفعات مکرر روشن شود. این کار در مصرف برق بسیار موثر است و همچنین صدای کمتری از پمپ آب خواهید شنید.

پمپ آب خانگی با کلید اتوماتیک

اگر از پمپ آب خانگی با کلید اتوماتیک استفاده شود در هزینه ها صرفه جویی بیشتری می شود. علاوه بر این پمپ به نگهداری کمتری نیز احتیاج خواهد داشت. اما باید در باز و بسته کردن شیر های آب دقت داشت. زیرا با هر بار باز و بسته کردن شیر پمپ آب را برای لوله ها پمپاژ می کند.

بوستر پمپ

بوستر پمپ بخاطر اینکه از نظر اقتصادی به صرفه است در مصارف خانگی و صنعتی بسیار کاربرد دارد. البته بوستر پمپ ها را برای مراکز صنعتی و تجاری و همچنین مجتمع های مسکونی بزرگ تر استفاده می کنند و بوستر پمپ از دو پمپ قبلی پرکاربردتر است.

در شکل زیر شما می توانید هر سه نوع پمپ را مشاهده کنید و تفاوت های ظاهری آن ها را با یکدیگر مقایسه نمایید.

سه ن.ع پمپ آب خانگی کوچک صنعت اینجا

نمایی از پمپ های آب خانگی

چند نکته که باید قبل از نصب پمپ آب خانگی بدانید

 • زمانی که می خواهید مخزن و پمپ آب خانگی را نصب نمایید حتما به میزان آبی که در ساختمان مصرف می کنید دقت داشته باشید تا بتوانید مخزنی متناسب با نیازتان تهیه کنید.
 • حتما مخزن آب را عایق بندی کنید تا در زمستان مخزن شما دچار یخ زدگی نشود و ترک نخورد.
 • حتما مکانی که دارای سرپوش است را برای نصب پمپ و مخزن انتخاب کنید.
 • حتما پمپ و مخزن را نزدیک به هم قرار دهید و مطمئن شوید که محل قرارگیری آنها تراز و صاف است.
 • قبل از نصب پمپ و مخزن یک بار لوله کشی ساختمان را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ گرفتگی در مسیر لوله ها وجود ندارد.

البته در این زمینه نکات بسیاری وجود دارد که در اینجا به ذکر مهم ترین آن ها بسنده می کنیم.

دستورالعمل انتخاب یک پمپ آب کوچک و مناسب

اگر به دنبال یک پمپ آب کوچک و مناسب هستید لازم است تا اقداماتی انجام دهید. این اقدامات به شرح زیر هستند:

 1. اگر در طبقه ای از ساختمان مسکونی شما فشار آب در حد صفر است و در ساعاتی از شبانه روز آب کاملا قطع می شود پس باید از پمپ های آب سانتریفیوژی استفاده کنید. برخی از افراد به اشتباه از پمپ های آبگرمکنی استفاده می کنند که این غلط است و پاسخگوی نیاز آنها نیست.
 2. معمولا طبقات بالایی ساختمان های مسکونی به پمپ آب قوی تری احتیاج دارند و پمپ های سانتریفیوژی کوچک آن طور که باید فشار آب را افزایش نمی دهند. پس از پمپ آبی استفاده کنید که قدرت بالایی داشته باشد.
 3. پمپ آبگرمکنی قدرت مکش خیلی خوبی ندارد پس به هیچ عنوان از آن برای طبقات بالایی ساختمان مسکونی و واحد هایی که فشار آب در آن ها کم است استفاده نکنید.
 4. اگر از پمپ آب سانتریفیوژی استفاده می کنید حتما دقت داشته باشید که از اتومات پمپ استفاده کنید.
 5. اگر از پمپ کوچک آبگرمکنی استفاده می کنید در نظر داشته باشید که از اتومات پمپ استفاده نکنید.
 6. پمپ آبگرمکنی به دلیل اینکه صدای خیلی کمی نسبت به بقیه پمپها دارد برای انتخاب کردن گزینه بسیار مناسبی است.
 7. پمپ های کوچک آبگرمکنی بیشتر ساخت کشور چین هستند. اما باید گفت که کیفیت خوبی دارند و قابل قبول هستند.
 8. این نکته را حتما در نظر داشته باشید که پمپ های آبگرمکنی و بیشتر انواع پمپ های خانگی برای تامین فشار آب سرد هستند و نباید از آن ها برای افزایش فشار آب گرم استفاده کرد.

آیا پمپ آبی وجود دارد که بدون تولید صدا کار کند؟

چیزی که بیشتر افراد از آن گله دارند سر و صدایی است که پمپ ها ایجاد می کنند و باعث برهم زدن آرامش افراد می شوند. در حقیقت این صدا جزئی جدا نشدنی از پمپ آب است و اگر می خواهید در آپارتمان خود فشار آب مناسبی داشته باشید؛ باید این صدا را تحمل کنید. زیرا زمانی که دستگاهی الکترومکانیکی در حال کار کردن است، طبیعتا صدایی نیز از آن تولید می شود که انکارناپذیر است. اما می توانید بجای اینکه به دنبال یک پمپ آب بیصدا بگردید و وقت خود را تلف کنید؛ به دنبال یک پمپ آبی بگردید که کمترین میزان صدا را تولید کند. اما حالا به این سوال می رسیم که: “کدام پمپ آب صدای کمتری تولید می کند؟”

از میان تمام پمپ های آب، پمپ های جتی، خورشیدی و بشقابی کمترین میزان صدا را تولید می کنند. البته تولید صدا به جنس پروانه پمپ نیز بستگی دارد.

منابع

related : https://www.pentax-pumps.it/


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s