خانه / مقالات / هواکش صنعتی جت فن و کاربرد

هواکش صنعتی جت فن و کاربرد


admin-tajhizman
2020/05/19
مقالات
0 دیدگاه

هواکش صنعتی جت فن و کاربرد آن چیست

جت فن که به نام توربوفن نیز شناخته شده است نوعی هواکش آکسیال هستند، که به علت ویژگی ها و مزایایی که دارند، در صنعت کاربرد بسیار گسترده ای دارند. از هواکش جت فن به منظور تهویه هوا در مکان های بزرگی همچون تونل ها، معادن و پارکینگ هایی که مصارف عمومی دارند، استفاده می‎‌گردد.

برای خرید هواکش آکسیال صنعتی وارد صفحه خرید هواکش صنعتی شوید.

یکی از دلایلی که این هواکش می تواند برتری بیشتر نسبت به دیگر هواکش ها داشته باشند، تامین دبی بیشتری دارند و از فشار بالاتری نیز برخوردار هستند که دلیل آن ساختار متفاوت پروانه آن می باشد. هواکش جت فن به دو صورت می تواند هوا را تهویه نماید:

 • تهویه هوا به صورت اتصال به کانال
 • تهویه هوا به صورت آزاد

 

هواکش جت فن

در ادامه به بررسی موارد اساسی زیر خواهیم پرداخت:

 1. هواکش جت فن چه مزایایی را با خود به همراه دارد؟
 2. در خرید هواکش جت فن به چه نکاتی باید توجه نمود؟
 3. یک هواکش جت فن از چه قطعاتی ساخته شده است و وظیفه هر یک چیست؟
 4. هواکش جت فن دارای چه انواعی می باشد؟
 5. هواکش جت فن دارای چه کاربردهایی می باشد؟

هواکش جت فن چه مزایایی را با خود به همراه دارد؟

هواکش جت فن به علت ساختار ویژه ای که دارد توانسته است مزایای زیادی را با خود همراه سازد. از این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • با استفاده از این نوع هواکش مناطق هوایی راکد کمتری خواهیم داشت.
 • در صورت تهیه جت فن می توان انعطاف پذیری زیادی را در نصب و راه اندازی یک سیستم مشاهده نمود.
 • کیفیت هوا در درجه بهبود بالایی قرار می گیرد که دلیل آن اختلاطی است که در هوای پارکینگ وجود دارد.
 • بدون شک یکی از بهترین مزیت های این هواکش، کاهش مصرف انرژی است. زیرا ساختار این جت فن به گونه ای است که تنها در در ناحیه هایی که آلودگی هوا زیاد است، شروع به کار می کنند. یعنی در آن نوعی سنسور به کار گرفته شده است که در صورت کاهش میزان مونو اکسید کربن از حرکت باز می‌ایستند.
 • با استفاده از هواکش جت فن می توان سیستم هایی که دارای پیچیدگی فراوان هستند و از هزینه های بالای نصب برخوردار هستند را حذف نمود
 • استفاده از این هواکش کانال کشی را کاهش می دهد که در نهایت منجر به مصرف کمتر برق خواهد شد.
 • هواکش جت فن می تواند گسترش یافتن دود را محدود کند و به طور کلی آن را کنترل نماید.

هواکش جت فن

در خرید هواکش جت فن به چه نکاتی باید توجه نمود؟

در ابتدا پیش از تهیه هواکش جت فن باید محاسبات و شبیه سازی سیالاتی مکانی که نیاز است هواکش در آن نصب گردد، انجام شود. سپس با شبیه سازی جریان هوا می توان اقدام به انتخاب جت فن نمود. به طور کلی در خرید این دستگاه باید نکات مختلفی مورد توجه قرار گیرد که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • محل نصب از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه شود. زیرا شرایط محیطی و اقلیمی یک منطقه در انتخاب هواکش جت فن کاملا تاثیرگذار است.
 • به جنس بدنه جت فن نیز باید توجهات ویژه شود. همچنین مشخصات ابعادی یک هواکش نیز از موارد مورد توجه است.
 • میزان صدایی که یک هواکش جت فن تولید می کند، باید در کمترین مقدار باشد و الزامات محیطی HSE در آن رعایت شده باشد.
 • شرایط محیطی موجود تعیین کننده عوامل مختلفی در انتخاب یک جت فن می باشد که از این عوامل انتخابی می توان به توان موتور، دور موتور و کلاس عایقی مورد نیاز موتور اشاره نمود.
 • باید دبی هوای جت فن به طور کامل محاسبه شود و سپس بر اساس این محاسبات هواکش مورد نظر انتخاب شود.
 • اختلاف فشاری که توسط جت فن نیز ایجاد می شود، از موارد حائز اهمیت است.

یک هواکش جت فن از چه قطعاتی ساخته شده است و وظیفه هر یک چیست؟

هواکش جت فن از سه قطعه اصلی تشکیل شده اند که هر کدام کاربرد جداگانه ای را در راه اندازی آن دارند. این سه قطعه به صورت زیر می باشند:

 

 • الکتروموتور
 • پروانه اصلی
 • بدنه

الکتروموتور

یکی از اصلی ترین قطعات جت فن، الکتروموتور می باشد که در بخشی سیستم متحرک نقش خود را ایفا می کند. وظیفه ای که الکتروموتور با خود به همراه دارد به حرکت در آوردن پروانه است.

نکته ای که در مورد الکتروموتور حائز اهمیت است، کیفیت آن می باشد. هر چقدر این کیفیت بیشتر باشد، توانایی آن ها نیز در زمینه های مختلف از جمله بار، گرما و شرایط خاص محیطی بیشتر خواهد بود. به طبع هرچقدر این کیفیت بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

میتوانید مقاله راهنمای خرید هواکش صنعتی را مطالعه کنید

پروانه اصلی

پروانه نیز از مهم ترین قطعات سازنده یک هواکش جت فن است که نقش آن تامین نمودن جریان هوای مورد نیاز می باشد. هر چقدر سرعت یک پروانه بیشتر باشد، کارایی یک جت فن نیز بالاتر خواهد رفت.

پروانه ها دارای قطرهای مختلفی می باشند که از 300 میلی متر شروع می شوند و تا 1200 میلی متر ادامه دارند. یک پروانه باید قابلیت بهره مندی از تعادل دینامیکی و استاتیکی را در خود داشته باشد.

بدنه

بدنه نقش بسیار مهمی را در یک هواکش جت فن ایفا می کند. این نقش را می توان به عنوان شاسی نگهدارنده در نظر گرفت. به گونه ای که از تجهیزات نگهداری می کند و کلیه قطعاتی که در جت فن وجود دارد توسط بدنه محافظت می شوند.

در برخی جت فن ها می توان قابلیت متفاوتی را مشاهده نمود و آن تغییر زاویه ورودی و خروجی جت فن می باشد. این تغییر زاویه در کارکرد بهتر یک هواکش بسیار تاثیرگذار می باشد. به گونه ای که می توان با استفاده از این قابلیت در شرایط محیطی و اقلیمی متفاوت و خاص یک تهویه هوای مناسب را ایجاد نمود.

به منظور تغییر جهتی که در جریان هوای خروجی اتفاق می افتد بدنه نقش مهمی را دارد. زیرا این بدنه است که باید تغییر حالت بدهد تا تغییر جهت رخ بدهد. این نوع جت فن دارای اسم جداگانه ای است که به اصطلاح جت فن موزی ( Banana Fan) نامیده می شوند.

*جنس خود هواکش می تواند متغیر باشد و بستگی به انتخاب مشتری تعیین می شود. ورق های فولادی، استنلس استیل و ورق هایی که در برابر سایش و خوردگی مقاوم هستند، در ساختار هواکش می توانند به کار روند.*

هواکش جت فن دارای چه انواعی می باشد؟

هواکش جت فن دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها ویژگی های مختلفی را به خود اختصاص داده اند.

هواکش جت فن

انواع جت فن شامل موارد زیر هستند:

 • جت فن های یک طرف مکش
 • جت فن های در دو جهت مکش
 • جت فن های چند مرحله مکش

جت فن های یک طرف مکش (UNI DIREC TIONAL)

این نوع جت فن ها در مکان های بزرگی همچون بزرگراه ها و تونل ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در مواردی که فشار پرتاب بالا می باشد نیز می توان از جت فن یک طرف مکش استفاده نمود. این نوع جت فن ها در سایزهای کوچک تر نیز تولید می شوند که از آن به منظور نصب در پارکینگ ها بهره می برند.

جت فن های در دو جهت مکش (AUTO REVERSABLE)

جت فن دو جهت مکش که به نام معکوس پذیر نیز معروف می باشد یکی از بهترین ها است. راندمان این کار درصد 100 را به خود اختصاص داده است. این نوع جت فن قابلیت تخلیه نمودن هوا را در دو جهت دارد. کاربرد این جت فن را می توان در تخلیه مواردی همچون گازهای گرم، دود و ذراتی که توسط وسایل نقلیه که در بزرگراه ها تولید می شوند، مشاهده نمود. همچنین این نوع جت فن نیز در در سایزهای کوچک تر نیز تولید می شود که نقش آن ها را در پارکینگ ها می توان مشاهده نمود.

جت فن های چند طرف مکش (MULTI STAGE)

این نوع جت فن های چند مرحله ای در کنار هم به صورت سری قرار می گیرند تا بتوانند به یک فشار استاتیکی بالایی دست یابند. هنگام فعالیت در معادن و یا ساخت تونل ها از این نوع جت فن به منظور تامین نمودن هوای تازه استفاده می گردد.

هواکش جت فن

هواکش جت فن دارای چه کاربردهایی می باشد؟

هواکش جت فن دارای کاربردهای متفاوتی می باشد. به گونه ای که بسیاری از مکان های بزرگ و صنعتی به آن نیاز دارند. از کاربردهای این جت فن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاربرد اصلی آن تهیه هوا می باشد که هوای فشرده موجود را تهویه می نماید.
 • می توان از این هواکش به عنوان دمنده استفاده گردد.
 • برای تهویه مخزن های مختلف از جمله مخزن های سوخت، مخزن های پردازش و فناوری به کار می رود. همچنین برای فضاهایی که از محدودیت برخوردار هستند، از هواکش جت فن می توان استفاده نمود.
 • در صورت جوشکاری و یا فعالیت های مشابه به آن به کار می رود که نقش آن تخلیه و به بیرون هدایت کردن دودها، بخارهای خطرناک و هوای آلوده است.

جمع بندی

هواکش جت فن دارای ویژگی های به خصوصی می باشد و ساختار آن به گونه ای است که در صنعت های مختلف می توان از آن استفاده نمود تا به تهویه هوا و مواردی که ذکر گردید، کمک بزرگی کند.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s