لوگو تجهیزمن

پمپ اب خانگی


admin-tajhizman
2020/01/01
0 دیدگاه

پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی یکی از پرکاربردترین و البته اساسی ترین ابزارهایی‌ست که باید برای افزایش فشار آب منزل‌تان به سراغ تهیه آن بروید. در واقع پمپ آب باعث می شود تا فشار آب خانه تا حدود زیادی و بدون توجه به تعداد شیرآب، دوش و اتصالات آبی به طور مداوم افزایش پیدا کند. اگر فشار آب خانه‌تان کم است هیچ نگرانی از بابت اتصالات و لوله کشی و… نداشته باشید، نصب پمپ خانگی به راحتی میتواند مشکل شما را برطرف نماید. اما نکته اینجاست که پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده تا با انواع مختلفی از پمپ روبرو شوید که در حین خرید شما را سردرگم می کند. هر چند که نکات دیگری در این راستا وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه شوید. با توجه به این مسئله در این مقاله توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

برای مشاهده و خرید انواع  پمپهای آب خانگی  میتوانید از دسته بندی پمپ آب خانگی استفاده کنید.

انواع پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی که از آن با عنوان مینی پمپ نیز یاد می شود میتواند در مواردی همچون آبیاری زمین‌های کشاورزی، تامین آب ساختمان ها و آپارتمان ها و… مورد استفاده قرار گیرد. البته با توجه به نیاز افراد انتخاب پمپ آب برای آنها نیز متفاوت خواهد بود. از جمله انواع پمپ آب عبارتند از:

 • پمپ آب خانگی نیم اسب بخار ( در مدل بشقابی )
 • پمپ آب خانگی یک اسب بخار ( در سه مدل بشقابی، جتی و دوپروانه )
 • پمپ آب خانگی یک و نیم اسب بخار ( در مدل دوپروانه )
 • پمپ آب خاننگی دو اسب بخار ( در دو مدل بشقابی و دوپروانه )

پمپ آب مدل بشقابی: پمپ آب بشقابی

از پمپ آب بشقابی به عنوان یک دستگاه مکانیکی یاد می شود که با استفاده از یک جریان سیال سعی در انتقال انرژی چرخشی از یک یا چند روتور در حال چرخش یعنی پروانه ها دارد. این چرخش سرعت و فشار اب را افزایش میدهد و به سمت خروجی هدایت میکند.این نوع پمپ از دسته پمپ های سانتریفیوژی میباشند که بدلیل صدای کم به هنگام کارکرد بسیار پر طرفدار هستند.یکی از قابلیت های جذاب این پمپ توان ابدهی خیلی خوب این پمپ در دبی یا همان مصرف اب کم است اگر تعداد واحد کمی دارید این پمپ در ارتفاع های کم آبدهی قابل توجهی را دارد.همچنین این پمپ اب در 2 نوع تک پروانه و 2 پروانه به بازار عرضه میشود و در 2نوع تک فاز و 3فاز موجود برای استفاده میباشد.

پمپ آب مدل جتی: پمپ آب جتی

پمپ آب جتی از یک یا چند پره و پخش کننده به علاوه یک جت اکسیژن ساخته شده است که در زمان استفاده فشار آب به طور قابل توجهی افزایش پیدا میکند.این نوع پمپ ها در دسته پمپ های خود مکش قرار دارند که بسیار جوابگو برای ابدهی با هد بالا هستند.اگر تعداد طبقات زیادی دارید این نوع پمپ یکی از بهترین انتخابها میتواند برای شما باشد.که در 2نوع تک فاز و 3فاز در بازار عرضه میشود

 

پمپ آب مدل محیطی: پمپ آب محیطی

پمپ های محیطی در اندازه های کوچک به بازار عرضه میشوند این پمپ ها از یک پروانه از جنس برنز ساخته شده اند.ساختمان این نوع پروانه خورشیدی مانند است و برای ابدهی در متراژ های زیر 150 متر در یک طبقه و فقط یک واحد بسیار پاسخگو هست و فشار قابل توجهی را به همراه دارد.این پمپ فقط در نوع تک فاز در بازار عرضه میشود.

 

معیارهای انتخاب پمپ آب خانگی

دقت داشته باشید که هرکدام از انواع پمپ آب خانگی مصارف مخصوص به خود را داشته و تا حدی میتوانند نیاز شما را برآورده سازند. از همین رو در حین انتخاب پمپ آب به نکاتی همچون متراژ ساختمان، تعداد طبقات، میزان آب مصرفی و… توجه داشته باشید.

به عنوان مثال پمپ آب نیم اسب بخاردر ساختمان های یک طبقه ای که متراژ آنها حداکثر 150 متر است مورد استفاده قرار میگیرد و عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهد.

از پمپ آب یک اسب بخار بشقابی برای ساختمان‌هایی سه طبقه با  شش واحد استفاده می‌کنند که حداکثر متراژ هر واحد 75 متر است.

پمپ آب خانگی یک اسب بخار جتی نیز برای ساختمان‌های چهار طبقه با هشت واحد مناسب است با در نظر گرفتن این مسئله که حداکثر متراژ هر واحد 68 متر باشد.

برای استفاده از پمپ آب خانگی یک اسب بخار دو پروانه میتوان به سراغ ساختمان‌های چهار طبقه با هشت واحدی رفت که متراژ هر واحد 75 متر است. اما ساختمان های بزرگ مانند ساختمان‌های پنج طبقه با 10 واحد که متراژ هر واحد 100 متر است باید از پمپ آب یک و نیم اسب بخار دوپروانه استفاده نمایند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از هرگونه خرید اول نیاز خود را بسنجید و سپس اقدامات اولیه را انجام دهید.

هر چند که موارد دیگری میتواند جزء معیارهای انتخاب شما به حساب آیند. از جمله اینکه پمپ انتخابی شما تک فاز یا سه فاز باشد؟ امروزه ولتاژ پمپ های خانگی در دو حالت تک فاز و یا سه فاز قرار دارد.

با توجه به این مسئله که پمپ های سه فاز از طول عمر بیشتری برخوردارند اغلب افراد در حین ساختمان‌سازی به سراغ بهره گیری از این پمپ ها میروند. از جمله دیگر معیارهای مهمی که باید در حین خرید به آن توجه کنید خدمات پس از فروش است. پمپ وسیله ای نیست که بتوانید هر ماه و یا هر سال آن را تغییر دهید. پس خدمات پس از فروش آن باید همیشه در دسترس باشد.

توان مصرفی پمپ آب خانگی

امروزه پمپ‌ها توانسته‌اند جایگاه ویژه‌ای را در زندگی مدرن خصوصا برای جابجاتی آب برای خود دست و پا نمایند. حتی با پیشرفت علم و تکنولوژی انواع مختلفی از این دستگاه‌ها در بازار موجود می باشد که افراد با توجه به نیاز خود میتوانند به سراغ خرید آن بروند. اما با این حال یکی از مهمترین مواردی که در حین خرید و نصب باید به آن توجه شود؛ توان مصرفی پمپ آب است. زیرا بسیاری از انواع پمپ موجود در بازار باعث هدر رفتن انرژی می شوند و طبق آمار پمپ‌ها حداقل 10درصد برق مصرفی دنیا را به خود اختصاص می دهند. از همین رو در نظر گرفتن توان مصرفی آنها در حین خرید میتواند صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف انرژی داشته باشد.

روش نصب پمپ اب خانگی

برای نصب پمپ آب خانگی باید به سراغ متخصصان فعال و البته مجرب و باتجربه در این راستا بروید. زیرا متخصصان با ابزارآلاتی که در اختیار دارند و البته اشنایی با چگونگی نصب در مدت کوتاهی و بدون هیچگونه آسیب به پمپ انتخابی شما عملیات نصب را انجام می دهند.

از جمله ابزارهایی که در این راستا مورد استفاده قرار میگیرد میتوان به لوله آب با قطر مناسب، مهره و ماسوره، شیر یک طرفه و ست کنترل اشاره کرد. حال باید با روش نصب آشنا شوید:

 • در ابتدا مکانی کاملا سرپوشیده و دور از نور خورشید را برای نصب پمپ آب خانگی انتخابی خود در نظر بگیرید.
 • سطحی که پمپ آب بر روی آن قرار میگیرد باید صاف و کاملا یکدست باشد.
 • اگر پمپ آب انتخابی شما بیشتر از نیم اسب بخار است، برای جلوگیری از صلب آسایش ساکنین مکان انتخابی پمپ باید عایق صوتی داشته باشد.
 • برای نصب نیز باید پمپ را در راستای مسیر جریان لوله اصلی آب ساختمان قرار دهید.
 • قسمتی از لوله آب را ببرید و با کمک مهره و ماسوره، لوله هم قطری که متناسب با دهانه ورودی پمپ است را با کمک مهره و ماسوره متصل نمائید.
 • بدین صورت لوله انتخابی شما از یک طرف به لوله اصلی آب و از طرف دیگر به ورودی پمپ آب خانگی متصل خواهد بود.
 • در قسمت خروجی نیز باید حتما شیری نصب شود تا در صورت خاموش شدن پمپ، آب به داخل پمپ برنگردد.

 


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s