چرا کولر آبی خنک نمی کند؟

بررسی علت خنک نکردن کولر آبی

در مقاله علت خنک نکردن کولر آبی چیست؟ نکاتی گفته می‌شود که با خواندن آن تعجب می کنید کارها و ترفندهایی به شما آموزش داده می شود که همیشه دارای یک کولر آبی با بازدهی بالا و خیلی خنک باشید.

در ابتدا دلیل خنک نکردن کولر آبی را توضیح می دهیم و سپس به شما راه کارهای کاملا آسان یاد می دهیم که بتوانید باد دهی کولر آبی را به بالاترین راندمان خود برسانید و در قدم آخر چند پیشنهاد برای شما داریم تا همیشه خیالتان از بابت باد خنک کولر راحت باشد و از آن لذت ببرید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و قدم به قدم اجرا کنید.

دلیل خنک نکردن کولر آبی

علت خنک نکردن کولر آبی چیست؟ 10 دلیل عمده وجود دارد که موجب باد دهی گرم در کولر آبی می شود که ما در اینجا به طور مختصر آنها را بیان کرده و هر قسمت را به طور کلی تشریح می کنیم و راهکارهایی برای رفع مشکل را نیز می‌گویم.

۱. کار نکردن پمپ آب کولر

2. سالم نبودن پوشال ها

3. خراب بودن آبریزهای روی پوشال

4. گرفتگی لوله های آبریز

5. متناسب نبودن کولر با فضای شما

6. گرم بودن خیلی زیاد هوا

7. نداشتن جریان هوا در منزل

8. پایین آمدن رطوبت

9. زیاد بودن فاصله کانال کشی

10. خروجی های متعدد کانال

به طور کلی کولر آبی به این 10 دلیل دارای باد دهی گرم می شود و محل را خنک نمی‌کند حال هر کدام را به طور کامل شرح می دهیم.

1-کار نکردن پمپ آب کولر

اولین علت خنک نبودن باد کولر آبی برای همه ما واضح است که اگر باد کولر خنک تیست به دلیل کار نکردن پمپ آب و  عدم آبرسانی روی پوشال ها است که فضای کولر را خنک نمی کند و باعث خنک نشدن باد کولر نیز می‌شود.

اگر پمپ آب کولر کار نکند پس هیچ و رطوبت و سرمایی در محفظه کولر ایجاد نمی شود که بتواند سرمای ایجاد شده را به فضای داخلی هدایت کند. پمپ آب کولر به دو دلیل عمده کار نمی کند یا کلا سوخته و باید تعویض شود یا نیاز به سرویس دارد که با چند قطره روغن کاری و روانکاری دوباره شروع به کار می کند. در نظر داشته باشید در صورت سوختن پمپ آب کولر آن را حتما عوض کنید و یک پمپ نو خریداری کنید چون اصلا صرفه اقتصادی ندارد که پمپ آب کولر تعمیر شود پس تا حد امکان بهتر است که پمپ آب تعویض شود که قیمت چندانی هم ندارد.

2-سالم نبودن پوشال ها

پوشال ها باید هر سال به طور مداوم تعویض شوند به دلیل سیستم کلی کولر آبی و شوره پذیری پوشال ها فضای خالی بین خرده های چوبی که پوشال را تشکیل می دهند به وسیله رسوب پر می‌شوند و مانع از انتقال هوای خارج به داخل کولر می شوند. و باعث دم کردن هوای کولر میگردد و در نتیجه باعث گرم شدن باد کولر و دادن هوای باد گرم به داخل فضا می گردد.

این را در نظر داشته باشید فضای کولر مرطوب است و پوشال ها از جنس چوب هستند در صورت بیش از یکسال کار کردن پوشال ها این محل بهترین فضا برای پرورش قارچ ها و باکتری ها می شوند و باعث به وجود آمدن بیماری های تنفسی در افراد مستعد می شود پس این مورد را خیلی جدی در خاطرمان باشد که هر سال به هنگام سرویس کلی کولر آبی پوشال ها باید تعویض گردند تا از خطرات احتمالی در امان بمانیم.

3-خراب بودن آبریزهای روی پوشال

یکی دیگر از علت های باد گرم کولر آبی که خیلی زیاد دیده می شود خراب بودن و یا گرفتگی آب پخش کن های کولر است آب پخش کن ها در کولر آبی مسئول پخش کردن آبی است که از طریق پمپ آب کولر پمپاژ شده است و قرار است روی پوشال ها بریزد.

این آب باید به صورت کاملا همگن و یکنواخت روی پوشال ها ریخته شود و همه جای پوشال را خیس کند تا بالاترین نرخ رطوبت در کولر ایجاد شود در صورت گرفتگی سوراخ های آبریز ها به دلیل رسوب گذاری این کار درست صورت نمی پذیرد و باید یا تعویض شوند یا سوراخ های گرفته شده به وسیله یک پیچ گوشتی باز شوند تا آبرسانی به بهترین نحوه ممکن صورت پذیرد و تمام پوشال ها به صورت یکنواخت خیس شوند.

4-گرفتگی لوله های آب ریز

لوله های آبریز هم یکی از مسئولین آبرسانی در کولر است لوله های آبریز به دو بخش تقسیم می شوند

  1. شلنگی که به پمپ آب و وصل شود
  2. لوله های سقفی

گاهی پیش می آید که این لوله ها به دلیل رسوب گذاری آب مسدود می‌شوند. در این لحظه باید تمامی لوله ها جدا شوند و داخل آنها به طور کامل پاکسازی شوند تا تمامی آب پمپاژ شده از پمپ آب به داخل آبریز ها وارد شود.

بهتر است هر دو الی سه سال یک بار لوله های سقفی کولر آبی را تعویض کنیم چون لوله‌های سقفی از جنس پلاستیک نازک هستند و در مدت زمان پوسیده شده و فرسوده می گردند و احتمال سوراخ شدن و آبدهی به سمت دینام کولر آبی می‌شود و باعث سوختن دینام کولر می‌شود پس این مورد را در نظر بگیرید تا موجب خسارت های بعدل نشود.

5-متناسب نبودن کولر آبی و فضای ما

قبل از خرید کولر آبی حتماً باید فضای خود را در نظر داشته باشیم تا بهترین خرید ممکن را انجام دهیم مثلاً برای یک فضای ۱۰۰ متری نمی‌توان از یک کولر آبی ۳۵۰۰ استفاده کرد بدیهی است که هرگز خنکی لازم را نمی‌تواند برای این فضا تامین کند پس باید بهترین انتخاب را انجام دهیم.

به طور کلی برای فضاهای بزرگتر از 150 متر باید  از کولر آبی سلولزی صنعتی استفاده کردو در غیر اینصورت طبق اصول علمی و محاسباتی که ما انجام دادیم و جواب آنها را می‌گرفتیم باید خرید کولر آبی طبق پیشنهادهای زیر عمل گردد:

  • برای فضاهای ۱۰ الی ۱۵ متر کولر آبی پرتابل با قدرت باد دهی ۱۹۰۰
  • برای فضاهای ۱۵ الی ۴۰ متر کولر آبی دستی با قدرت باد دهی ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰
  • برای فضاهای با متراژ ۴۰ الی ۶۵ متر کولرهای آبی پوشالی با قدرت باد دهی ۳۵۰۰
  • برای فضاهای با متراژ ۶۵ الی ۱۰۰ متر کولرهای آبی پوشالی با قدرت باد دهی ۵۵۰۰
  • برای فضاهایی با متراژ ۱۰۰ الی ۱۵۰ متر کولرهای آبی پوشالی با قدرت بادهی 7000

البته تیم تحقیق و توسعه ما در مقاله راهنمای خرید کولر آبی کامل توضیح داده است که چطور یک کولر آبی انتخاب کنیم تا بهترین نتیجه را به دست آوریم پس حتماً این مقاله را بخوانید و اطلاعات لازم را به دست آورید.

جدا از این، باید این مورد را نیز در نظر داشته باشیم که باید کولر آبی با فضای شما متناسب باشد در غیر این صورت خنکی دلچسب ندارید.

6-گرم بودن بیش از حد هوا

یکی دیگر از علت های سرد نکردن کولر ابی گرمای هواست معمولاً در تابستان‌ها ما مشتریان زیادی را داریم که میگویند کولر آبی همه وسایل آن درست است ولی خوب خنک نمی کند گاهی حتی پیش می آید کولر را تعویض می‌کند و یک کولر قوی تر می گذارند ولی باز هم جوابگو نمی باشد.

بله گرمای بیش از حد هوا باعث پایین آمدن راندمان کاری کولر آبی می شود به همین دلیل است که شب ها کولرها باد خنک تری را تحویل می‌دهند برای مواجهه با این مشکل فقط یک راهکار علمی وجود دارد و آن هم استفاده از سایبان برای کولر آبی است با استفاده از سایه بان تقریبا شدت گرما ۴۰ تا ۳۵ درصد کمتر می‌شود و خنکی کولر ۲۰ درصد بیشتر می‌شود پس از یکی از راهکارهای اصولی استفاده از سایه بان است.

معمولاً کولرهای آبی تا دمای ۳۵ الی 45 درجه سانتیگراد را پاسخگو هستند از دمای ۴۵ درجه به بالا باز بازدهی کولر آبی خیلی پایین می آید و کولر باددهی  و خنکی قبل را ندارد پس باید از سایه بان استفاده شود.

راهکارهای دیگری هست مثل خرد کردن یخ در آب کولر که این مورد هم جوابگو هست ولی خوب مگر چقدر می توان این کار را ادامه داد پس بهتر است که یک بار برای همیشه سایه بان کولر را خریداری کرده و از آن استفاده کنیم تا مشکل پیش آمده به صورت دائمی برطرف شود و خیالمان راحت گردد.

7-نبوده جریان هوا در محل

یکی از باورهای غلط مردم این است که هنگامی که کولر کار می کند تمامی درب ها و پنجره ها را می بندند این کار اصلاً کار علمی و درستی نمی باشد. چون باعث فشار آمدن به کولر می‌شود زیرا کولرهای آبی برای کار کردن در یک فضای بسته ساخته نشده اند و باید در فضای کار کنند که جریان هوا رفت و آمد دارد.

پس در هنگام روشن بودن کولر حتماً یک در یا پنجره را مقداری باز نگه دارید تا جریان هوا به طور کامل در منزل و یا محل کار در رفت و آمد باشد تا بهترین راندمان کولر آبی را داشته باشید و هوا همیشه خنک باشد.

8-پایین آمدن رطوبت در محفظه کولر

دلیل اصلی که باعث میشود کولر آبی هوای خنک را ارائه دهد رطوبت داخل فضای کولر آبی است

پایین آمدن رطوبت باعث کاهش خنکی در کارکرد کولر می شود. عواملی هستند که باعث پایین امدن رطوبت در کولر آبی میشوند که به ترتیب:

  1. خرابی پوشال ها
  2.  خرابی آبرسانی در پوشال ها
  3.  گرمی بیش از حد هوا هستند

تمام این سه مورد باعث پایین آمدن رطوبت می شوند که در بخش های قبل به طور کامل به این موضوع اشاره کرده ایم که چگونه آن ها را برطرف کنیم تا کولر آبی به بالاترین حد خنکی برسد.

9-زیاد بودن فاصله کانال کشی ها

خوب طبیعی است که هر چه فاصله خروجی هوا با ورودی هوا بیشتر باشد هوای خنک کمتری به محل مقصد می رسد کانال کشی باید به صورت کاملاً علمی و اصولی انجام گردد و هیچ درزی در کانال ها وجود نداشته باشد که باد هرز برود تا باد خنک کولر به طور کامل به مقصد برسد تنها کاری که می توان برای مقابله با این مشکل انجام داد چک کردن کانال ها و عایق بندی آن ها است.

10-زیاد بودن دریچه های خروجی باد

دریچه های کولر یا خروجی باد کولر باید به طور استاندارد قرار گیرند نمی‌توان برای کولر ۳۵۰۰ پنج دریچه خروجی قرارداد خوب واضح است که یک کولر ۳۵۰۰ نمی تواند پنج محل مختلف را خنک کند. یکی دیگر از کارهایی که باید به طور اصولی رعایت شود محل‌هایی است که باید کولر به آنها باد دهی انجام بدهد که باید به طور کاملاً اصولی و منطقی این محل ها مشخص شوند.

 

خوب تا به اینجا متوجه شدیم که ده علت خنک نکردن کولر آبی که باعث ایجاد باد گرم در کولر آبی می شود چیست؟ این دلایل را شناسایی کرده و شیوه رفع هر کدام از ۱۰ دلیل را بررسی کردیم.

تجهیزمن تنها یک هدف دارد و آن هم بالا بردن اطلاعات هموطنان عزیز است از شما عزیزان سپاسگزاریم که نظرات تان را راجع به این مقاله درج می کنید . اگر سوالی دارید حتما بپرسید تا ما به سوال شما پاسخ دهیم نظرات شما عزیزان باعث دلگرمی ما برای تولید اطلاعات بیشتر است.