راهنمای خرید منبع انبساط

راهنمای خرید منبع انبساط

قبل از اینکه راهنمای خرید منبع انبساط را توضیح دهیم در ابتدا شما را با را اندازی چگونه پمپ آب خانگی آشنا میسازیم برای اینکه فشار آب در ساختمان های مسکونی و آپارتمان ها افزایش پیدا کند. معمولا افراد از پمپ آب خانگی استفاده می کنند. اما در انتخاب پمپ آب، همی شه باید مواردی مانند تعداد شیر ها و تعداد طبقات و تعداد واحد ها را در نظر داشت. این موارد در انتخاب شما بسیار موثر هستند و به شما در انتخاب درست کمک می کنند. پمپ آب خانگی با مخزن انبساط یا پمپ با کلید اتوماتیک و یا بوستر پمپ از جمله پمپ های آب خانگی هستند. این نوع پمپ ها را می توان با در نظر گرفتن مواردی که در بالا گفتیم انتخاب کرد. معمولا پمپ هایی که دارای منبع انبساط هستند گزینه مناسبی برای آپارتمان ها محسوب می شوند. این پمپ های دارای مخزن انبساط، در آپارتمان ها معمولا رایج هستند و انتخاب مخزن مناسب باتوجه به تعداد واحد های ساختمان متفاوت است. پمپ های آب در زمانیکه استارت می خورند بیشترین میزان برق را مصرف می کنند و ولتاژ بیشتری نیاز دارند.

منبع انبساط پمپ آب خانگی چیست؟

منبع انبساط یا مخزن تحت فشار که نام های دیگری مانند مخزن دیافراگمی و یا منبع فشار دارد.در این منبع روی پمپ و یا در کنار آن قرار می گیرد. بعد از اینکه منبع انبساط را به پمپ آب متصل کردید، منبع همیشه حجم مشخصی از آب را در خود و تحت فشار قرار می دهد. هنگامی که یک شیر آب باز می شود تا زمانیکه آب درون مخزن تمام نشود پمپ شروع به کار نمی کند. طرز کار مخزن انبساط در پمپ آب به این صورت است که آب با فشار تنظیم شده در داخل تیوپ جمع می شود و بوسیله بادی که پشت آن است متراکم می شود. زمانی که شیر آب باز شود آب با فشاری مناسب به سیستم لوله کشی منتقل می شود. منبع انبساط اگر باتوجه به تعداد واحد ها و مقدار آبی که در ساختمان مصرف می شود انتخاب شود، قطعی آب نخواهیم داشت. همچنین پمپ آب نیز به تعداد دفعات کم تری روشن می شود و صدای کمتری تولید می شود. البته از آلودگی صوتی که بگذریم مصرف برق نیز به شدت کاهش پیدا می کند. تمام پمپ های آبی که از منبع انبساط استفاده می کنند هر سه تا شش ماه به سرویس و تعمیرات نیاز دارند. پس باید به این نکته توجه داشته باشید و دقت کنید.

 

چه منبع ابساطی برای چه پمپ آبی اسفاده کنیم

  • برای پمپهایی با قدرت 1 اسب بخار و آبدهی 3.6متر مکعب از منبع انبساط با حجم 50 تا 80 لیتر بسته به تعداد واحدها میتوان استفاده کرد.
  • برای پمپهایی با قدرت 1/5 اسب بخار و آبدهی 7.2 تا 8.4 متر مکعب از منبع انبساط با حجم 100 تا 150 لیتر بسته به تعداد واحدها میتوان استفاده کرد.
  • برای پمپهایی با قدرت 2 اسب بخار و آبدهی 7.2 متر مکعب از منبع انبساط با حجم 100 لیتر میتوان استفاده کرد.

    در ادامه مقاله راهنمای خرید منبع انبساط داریم :

نحوه عملکرد منبع انبساط پمپ آب خانگی به چه صورت است؟

عملکرد این منبع به این صورت است که زمانیکه پمپ روشن می شود آب با فشار به سمت منبع می رود. تیوپ منبع فشار از آب پر می شود و آب بوسیله هوای پرفشاری که در منیع انبساط جمع شده است به درون لوله ها هدایت می شود. به محض اینکه شیر باز شود آبی که با فشار پمپ در تیوپ منبع جمع شده است خالی می شود. اگر شیر آب باز باشد و شما بخواهید که آب بیشتری استفاده کنید در این زمان از فشار اولیه کاسته می شود. در اینصورت پمپ روشن می شود و عملیات استارت پمپ و منبع انبساط دوباره از سر گرفته می شوند.

منبع انبساط چه مزیت هایی به همراه دارد؟

تن ها مزیتی که منبع انبساط برای پمپ های آب خانگی دارد این است که مقدار فشار لازم برای خروجی آب مصرفی ساختمان را ایجاد می کند. در ضمن اصطحلاک پمپ را کاهش می دهد. گنجایش منابع انبساط متفاوت هستند و از 24 تا 500 لیتر با هم فرق دارند. حجم های کمتر برای پمپ های خانگی و پمپ های آبیاری و حجم های بزرگتر برای پمپ های آتش نشانی و پمپ های صنعتی کاربرد دارند. کلا کاربرد منبع انبساط این است که برای هر بار باز کردن شیر آب، الکتروپمپ راه اندازی نشود. در این صورت عمر مفید پمپ آب خانگی با استفاده از منبع انبساط بالا می رود. یکی دیگر از تاثیراتی که منبع انبساط روی پمپ می گذارد این است که منابع انبساط جریان آب را یکسان می کنند و باعث می شوند که فشار از روی پمپ برداشته شود.

 

در مقاله راهنمای خرید منبع انبساط مزایا و معایب منبع دیافراگمی را نیز توضیح میدهیم

منبع انبساط چه معایبی دارد؟

تنها عیبی که می توان برای این منابع انبساط نام برد این است که زمانی که باد منبع کاهش پیدا می کند و تیوپ موجود در آن پاره می شود و این باعث می شود که شما به صورت مداوم مجبور باشید منبع انبساط را تعمیر و سرویس کنید.که با خرید ست کنترل ها این مشکلات را ندارند.

انواع مختلف منابع انبساط

منابع انبساط انواع مختلفی دارند و کشور های مختلفی مانند ترکیه، آلمان، ایتالیا، ایران و چین این منابع را می سازند. هر منبع انبساطی با حجم متفاوتی برای مصارف گوناگونی ساخته شده است که کاربردی متفاوت با دیگری دارد. پرمصرف ترین منبع انبساط با حج 24 لیتر و برای مصارف خانگی است. اینگونه منابع برای یک ساختمان یک الی دو واحده کاربرد دارد. منابع انبساط در دو رنگ آبی و قرمز هستند که رنگ آبی را معمولا برای آب سرد و رنگ قرمز را برای آب گرم و سرد استفاده می کنند.

فشار هوای داخل منبع انبساط باید در چه حدی باشد؟

فشار هوای موجود در منبع انبساط به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه آن ها را نام می بریم. از جمله عواملی که به فشار هوای داخل منبع انبساط بستگی دارند می توان قدرت الکتروموتور، حجم مخزن فشار آب و تعداد طبقات ساختمان، متراژ لوله کشی ساختمان و… اشاره کرد. نکته دیگری که باید در هنگام خرید منبع انبساط در نظر داشته باشید این است که منبع انبساط در مقدار فشار آب هیچ تاثیری ندارد و این پمپ آب است که فشار آب را تنظیم می کند. پس اگر در هنگام خرید منبع انبساط فروشنده از میزان فشار آب منبع انبساط صحبت کرد بدانید که این موضوع ربطی به منبع انبساط ندارد. منبع انبساط تنها از مصرف بیش از حد برق توسط پمپ آب جلوگیری می کند و از روشن شدن بیش از حد پمپ جلوگیری می کند.

 

چگونه سایز منبع انبساط را انتخاب کنیم؟

باید گفت که حجم منبع انبساط هیچ ربطی به فشار آب ندارد و تن ها برای این استفاده می شود که به پمپ آب استراحت بدهد تا کمتر روشن شود. پس هر چقدر حجم منبع انبساط بیشتر باشد پمپ به دفعات کمتری نیاز دارد تا استارت بخورد. سایز منبع انبساط را باید با قدرت پمپ همسان انتخاب کرد. درواقع هر منبع انبساطی را نمی توان برای پمپ خود انتخاب کرد. زیرا قدرت پمپ ها متفاوت است و اگر منبع انبساط متناسب با پمپ انتخاب نشود، عمر هر دو دستگاه کم می شود و هر دو آسیب جدی می بینند.

در هنگام خرید منبع انبساط به متناسب بودن منبع با قدرت پمپ دقت نمایید.

هنگام انتخاب منبع انبساط، این نکته را در نظر داشته باشید که منبع انتخابی توسط شما باید با قدرت پمپ تناسب داشته باشد. اگر تناسب رعایت نشود حتما به الکتروموتور پمپ فشار زیادی وارد می شود و از طول عمر منبع انبساط و پمپ کاسته می شود. ظرفیت منبه انبساطی که روی پمپ نصب می شود به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله این عوامل می توان به:

  1. قدرت پمپ
  2. میزان آب مصرفی

اشاره کرد. همانطور که می دانید منبع انبساط مهمترین قسمت سیستم آبرسانی در یک پمپ آب است. هنگامی که این منبع خراب شود در کل سیستم آبرسانی پمپ اخلال به وجود می آید. این خلل باعث می شود که پمپ به صورت مداوم خاموش و روشن شود و با سر و صدای زیادی همراه باشد.

منبع انبساط ذره ای از فشار پمپ آب را کم نمی کند:

هنگامی که برای خرید منبع انبساط اقدام می کنید شاید به شما گفته شود که منبع انبساط از فشار پمپ آب کم می کند و شما باید بجای استفاده از منبع انبساط از اتوماتیک دیجیتال استفاده کنید. اما واقعیت این است که این استدلال صحت ندارد. در سیستمی که شما با استفاده از پمپ آب خانگی فشار آب را تنظیم می کنید دو حالت بیشتر وجود ندارد. یا اینکه شیر آب باز است و یا اینکه بسته است. در حالتیکه شیر آب باز است، پمپ با فشاری که به آب می آورد باعث می شود آب با فشار مناسبی به سمت لوله برود و برای پمپ هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند که سیستم دیجیتال و یا مکانیکی باشد.

 

چگونه پمپ آب خانگی با منبع انبساط را نصب کنیم:

راه اندازی منبع انبساط راحت تر از ست کنترل میباشد. زمانیکه می خواهید پمپ آب خانگی را نصب نمایید باید وزن لوله ها را م هار کنید تا پمپ در معرض فشار نباشد. دقت داشته باشید که پمپ باید از لوله کشی اصلی شهر جدا باشد. زیرا اتصال مستقیم پمپ به انشعاب اصلی لوله کشی شهری قانونی نیست.

منبع انبساط در پمپ آب خانگی به سرویس و مراقبت بیشتری نیاز دارد:

نکته مهم دیگری که هنگام خرید منبع انبساط پمپ آب خانگی باید در نظر داشته باشید این است که پمپ آب خانگی که از منبع انبساط استفاده می کند به دفعات تعمی ر و سرویس بیشتری نسبت به بقیه مدل ها نیاز دارد. زیرا تیوپی که در این منبع بکار برده شده است در اثر فشاری که به آن وارد می شود بیشتر در معرض پارگی قرار می گیرد و آسیب می بیند. در پمپ آب هایی که از منبع انبساط استفاده می کنند، اندازه منبع انبساط رابطه مستقیمی با میزان آبی که مصرف می شود دارد. منبع انبساط یا منبع تحت فشار با منبع معمولی متفاوت است و تفاوت مهمی که با منابع معمولی دارد این است که مایعی که به دیافراگم وارد می شود تحت فشار است. معمولا تنها مشکلی که منابع انبساطی دارند این است که عمر لاستیک های دیافراگمی آن ها کم است هر شش ماه یکبار نیاز است که تعویض شوند. البته امروزه لاستیک های دیافراگمی که تولید می شوند از کیفیت خوبی برخوردار هستند و کمتر ساییده می شوند. هر ماه باید فشار هوای منبع انبساط را بررسی کنید تا بر اثر پر و خالی شدن های مداوم تیوپ به مشکلی برنخورد.

ما در مقاله راهنمای خرید منبع انبساط سعی کردیم بهترین اطلاعات را به شما عزیزان بدهیم امیدواریم کارساز بوده باشد.