لوگو تجهیزمن

نحوه راه اندازی پمپ آب با منبع انبساط و ست کنترل


admin-tajhizman
2020/08/16
0 دیدگاه

برای نصب پمپ آب خانگی باید به سراغ متخصصان فعال و البته مجرب و باتجربه در این راستا بروید. زیرا متخصصان با ابزارآلاتی که در اختیار دارند و البته آشنایی با چگونگی نصب در مدت کوتاهی و بدون هیچگونه آسیب به پمپ انتخابی شما عملیات نصب را انجام می دهند.

از جمله ابزارهایی که در این راستا مورد استفاده قرار میگیرد میتوان به لوله آب با قطر مناسب، مهره و ماسوره، شیر یک طرفه و ست کنترل (یا منبع انبساط) اشاره کرد.

نحوه نصب پمپ آب خانگی مانند نصب دیگر وسایل نیاز به آموزش دارد و دارای یک سری مراحلی است که باید آن ها را رعایت کرد.

این مراحل عبارتند از:

 •  بررسی کم بودن فشار آب در ساختمان
 • انتخاب متناسب ترین و بهترین سیستم آب رسانی
 • در نظر گرفتن مقررات نصب پمپ
 • انتخاب بهترین منبع تغذیه یا ست کنترل بسته به نیاز شما
 • آماده سازی مقدمات نصب پمپ آب
 • تهیه ابزار و وسایل نصب پمپ آب
 • نقشه نصب و لوله کشی مناسب
 • انتخاب بهترین محل برای قرار دادن پمپ آب
 • اتصالات مناسب و لوله کشی
 • برق کشی و نصب پمپ
 • تنظیم فشار پمپ آب خانگی

پس از انجام این مراحل پمپ آب شما به درستی نصب شده است. حالا نوبت آن است که پمپ آب را تست کنید. با توجه به دفترچه راهنما و ساختار هر پمپ آب پیچ هوا گیری آن را پیدا کنید. با توجه به دفترچه راهنما و مراحل هواگیری آن، باید عمل هواگیری را انجام دهید تا پمپ آب به درستی کار کند.

این خلاصه ای از مراحل نصب پمپ آب خانگی بود، در ادامه نصب پمپ آب با منبع انبساط و ست کنترل را بصورت جداگانه شرح می دهیم:

نحوه راه اندازی پمپ آب با منبع انبساط

مقدمه :در مقاله نحوه راه اندازی پمپ آب با منبع انبساط میخواهیم بگوییم همانطور که می دانید از پمپ آب برای افزایش فشار آب در حوزه های مختلفی استفاده می شود. طبیعتا پمپ آب خانگی برای برطرف کردن مشکل فشار آب در طبقات بالایی ساختمان های آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که استفاده از پمپ آب نادیده گرفته شود، ساکنین طبقات بالا در استفاده از آب با مشکل مواجه خواهند شد. چنین موضوعی گاها می تواند عذاب آور باشد. به همین خاطر تهیه پمپ آب خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است. اما سوالی که در این میان مطرح می شود، این است که یک پمپ آب خانگی ایده آل باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ و از همه مهم تر طریقه نصب پمپ اب سه فاز (پمپ آب خانگی) به چه ترتیب است؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به چنین موضوعاتی بپردازیم.

منبع انبساط چه مفهومی دارد؟

حتما تا به حال منبع انبساط به گوشتان خورده است. اما ممکن است با معنا و کاربرد آن آشنا نباشید. در واقع منبع انبساط آب را ذخیره کرده و آن را تحت فشار نگه می دارد. این فرایند همیشگی بوده و تا زمانی که آب درون آن به اتمام نرسد و یا تنظیمات آن تغییر نکند، ادامه خواهد داشت. به بیان واضح تر پس از ایجاد تنظیمات آب درون مخرن به حالت متراکم درآمده تا با فشار از لوله خارج شود. این روند باعث می شود تا فشار آب همواره مطلوب باشد. درون منبع انبساط یک دیافراگم از جنس پلاستیک قرار دارد که درون آن را به دو قسمت خیس و خشک تقسیم می کند.

تیوب در قسمت خشک به دیواره چسبیده است. وظیفه این تیوب آن است که هوایی که به داخل پمپاژ می شود را تا هنگامی که فشار به حد تنظیم شده برسد کمپرس می نماید.

در قسمت خیس منبع انباسط، بخش فلزی آن قرار داد که به بخش خروجی آن متصل می شود. این قسمت به لوله ورودی پمپ آب خانگی متصل می شود.

پمپ های آب انواع مختلفی دارند. اما در این میان پمپ آب با منبع انبساط برای شما از همه بهتر خواهد بود. زیرا روند انجام کار آن فواید زیادی را برای شما به همراه دارد. مثلا می توانید با استفاده از تنظیم خودکار از به هدر رفتن آب، برق و انرژی جلوگیری به عمل آورید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راه اندازی پمپ آب با ست کنترل را مطالعه کنید.

مزایای نصب پمپ آب خانگی با منبع انبساط

 • شما با استفاده از تنظیمات پرشر سوئیچ می توانید از استارت خوردن این پمپ به صورت مکرر جلوگیری کنید. در نتیجه طول عمر پمپ افزایش یافته و دیرتر فرسوده می شود.
 • از دیگر مزایای استفاده از منبع انباسط در پمپ آب خانگی، می توان به فشار آب یکسان اشاره کرد. به عبارت دیگر به هنگام استفاده از آب شاهد تغییر فشار نخواهید بود.
 • همچنین پمپ آب خانگی شما به مدت طولانی تری خاموش می ماند که این موضوع سبب کاهش میزان مصرف برق می شود.
 • استفاده از منبع انباسط موجب افزایش راندمان پمپ آب خانگی شما می شود. چرا که وجود منبع انبساط در پمپ آب خانگی موجب کاهش تعداد دفعات خاموش و یا روشن شدن آن شده و راندمان و عمر پمپ آب خانگی را افزایش می دهد.
 • افزایش فشار و دسترسی بیشتر به آب حتی هنگام کاهش فشار آب شهری از دیگر مزایای استفاده از منبع انبساط است. چرا که همیشه مقداری آب درون منبع انبساط ذخیره شده و در افزایش فشار آب پمپاژ شده توسط پمپ آب خانگی تاثیر می گذارد.

نحوه نصب برق ست کنترل روی پمپ

مراحل نصب پمپ آب با منبع انبساط

اولین قدم در راه اندازی پمپ آب کنترل وضعیت لوله ها است. به گونه ای که به هیچ وجه سنگینی لوله ها نباید روی پمپ آب قرار گیرد. به بیان واضح تر پمپ آب باید از هرگونه فشار و اعمال سنگینی روی آن به دور باشد. همچنین به یاد داشته باشید که پمپ آب و منبع انبساط باید تا جای ممکن به یکدیگر نزدیک باشند. علاوه بر آن روزهای سرد زمستانی را فراموش نکنید و سعی کنید شرایطی را مهیا کنید تا پمپ و منبع انبساط، هنگام سرما یخ نزنند.

 • در ابتدا مکانی کاملا سرپوشیده و دور از نور خورشید را برای نصب پمپ آب خانگی انتخابی خود در نظر بگیرید. سطحی که پمپ آب بر روی آن قرار می‌گیرد باید صاف و کاملا یکدست باشد.
 • قبل از هر چیز فلکه اصلی آب ساختمان را ببندید. پس از آن شیر اب لوله کشی ساختمان را باز کنید و اجازه دهید آب درون لوله کشی ساختمان جریان یابد و فشار آب درون آن ها آزاد شود.
 • در این مرحله از نصب منبع انبساط روی پمپ می بایست سه راهی را در وسط لوله اصلی آب که در طبقه همکف واقع شده است، پس از کنتور آب نصب کنید.
 • لوله جدید را از قسمت بالایی سه راهی به سمت ورودی منبع انبساط نصب کنید. پس از آن باید اتصالات ۹۰ درجه را در مسیر لوله کشی آب قرار دهید؛ به طوری که در قسمت زیرین منبع انبساط شما واقع شوند.
 • لوله کشی آب داخل ساختمان که آب را به درون ساختمان هدایت می کند را به طرف دیگر سه راهی متصل نمایید.
 • مخزن انبساط خود را در یک مکان که مناسب است قرار دهید.
 • در مرحله نهایی می بایست از قسمت خروجی منبع انبساط یک لوله به سمت ورودی پمپ آب خانگی خود متصل نمایید. در صورتی لزوم، منبع انبساط را با استفاده از شیر هواگیری از هوا پر کنید.
 • در قسمت خروجی نیز باید حتما شیری نصب شود تا در صورت خاموش شدن پمپ، آب به داخل پمپ برنگردد.

نکته بسیار مهم پس از انجام این مراحل آن است که، پس از اتصال مخزن انبساط به برق، مخزن شروع به کار می کنید. در این مرحله حتما با دقیق بسیار چک کنید که آیا سیستم لوله کشی شده در منبع انبساط نشتی دارد؟ و یا خیر! در صورت نشتی حتما مشکل را برطرف سازید.

به طور خلاصه می توان مراحل بالا را با ذکر یک مثال به صورت زیر شرح داد:

فرض کنید لوله آب اصلی و یا رایزر آب از وسط برش خورده است. منبع انبساط پمپ آب خانگی شما در وسط رایزر آب قرار می گیرد. به این صورت که پس از نصب منبع انبساط، لوله امتداد یافته و به ورودی پمپ آب خانگی منتهی می شود. پس از آنکه پمپ آب خانگی به صورت کامل نصب شد، لوله خروجی از پمپ آب بعد از اتصال به شیر یک طرفه به سر دیگر لوله اصلی آب متصل خواهد شد.

نکات مهم در نصب منبع انبساط و نگهداری از آن

 • قطر لوله متصل به پمپ و منبع انبساط، حداقل باید هم اندازه و یا بزرگ تر از ورودی پمپ باشد.
 • به یاد داشته باشید که استفاده از لرزه گیر بسیار کارامد و مفید خواهد بود. زیرا لرزه گیر می تواند جلوی لرزش های پمپ به هنگام کار کردن را بگیرد. در نتیجه تکان های اضافی پمپ کاهش یافته و آب نیز از آن به بیرون نمی ریزد.
 • همچنین در استفاده از فیلتر و صافی به یاد داشته باشید که آن ها را برای منبع انبساط در نظر بگیرید نه پمپ آب خانگی! زیرا وجود فیلتر و صافی برای پمپ آب موجب ایجاد اختلال در نحوه عملکرد درست آن می شود. به همین خاطر آنها را باید قبل از ورودی منبع انبساط نصب کنید.
 • مهمترین و اصلی ترین نکته هنگام نصب منبع انبساط خانگی آن است که باید آن را در نزدیکترین نقطه به پمپ آب خانگی ساختمان خود نصب کنید.
 • برای جلوگیری از کاهش فشار آبی که وارد منبع انبساط می شود، تا حد ممکن از کمترین تعداد زانویی در مسیر لوله کشی منبع انبساط پمپ آب خانگی، به پمپ استفاده نمایید.
 • جهت تامین فشار آب لازم در منبع انبساط پمپ آب خانگی، منبع آب را در ورودی لوله اصلی آب ساختمان نصب کرده و پس از آن منبع انبساط پمپ آب خانگی را نصب نمایید.
 • ار منبع انبساط پمپ آب از طریق فشار هوا صورت می گیرد. در نتیجه تنظیم میزان باد درون تیوب منبع انبساط پمپ آب خانگی جهت تامین سلامت آن بسیار حائز اهمیت است.
 • در نظر داشته باشید که جهت تامین سلامت آب مصرفی ساختمان، تیوب درون منبع انبساط پمپ آب خانگی را هر ۴ ماه یک بار تعویض نمایید.
 • تعمیر مداوم و سرویس پمپ آب خانگی را همیشه مد نظر قرار دهید چرا که جهت حفظ و نگهداری از پمپ آب و منبع انبساط پمپ آب خانگی بسیار ضروری است.

نصب پمپ آب خانگی با منبع

راه اندازی پمپ آب با ست کنترل

امروزه در اکثر ساختمان ها از پمپ آب های خانگی استفاده می شود. پمپ های آب خانگی نیز، مانند دیگر وسایل نیاز به تنظیمات درست و صحیح دارند، تا بتوانند به درستی کار کنند. راه اندازی پمپ آب با ست کنترل یکی از دغدغه های مردم است ما سعی داریم در این مقاله شما را با این کار آشنا سازیم.

اکثر پمپ های آب خانگی دارای وسیله ای به نام ست کنترل هستند. البته ست های کنترل نیز نیاز به راه اندازی و تنظیم کردن دارند. اما پیش از هر چیز بهتر است ابتدا به این سوال که:

“اصلا ست کنترل چیست؟” و “چه وظیفه ای دارد؟ پاسخ دهیم.

معرفی ست کنترل

ست کنترل را با نام کلید اتومات دیجیتال می شناسند. این کلید اتومات دیجیتال در پمپ های مختلف به خصوص در پمپ های آب خانگی وجود دارند.

ست کنترل بیشتر در ورودی پمپ های آبی استفاده می شود که فشار آب بالایی را دریافت می کنند. اگر فشار آب کم باشد، مانند آب هایی که در یک منطقه راکد هستند، استفاده از ست کنترل توصیه نمی شود.

اجزای تشکیل دهنده ست کنترل

 • پیچ تنظیم فشار
 • دیافراگم
 • گیج فشار
 • کابل برق
 • شیر یک طرفه
 • بدنه پلاستیکی

وظیفه اصلی ست کنترل تنظیم و کنترل فشار آب است. در واقع نوسانات شدت جریان آب را کنترل می کند. اگر این نوسانات کنترل نشوند، می توانند باعث آسیب رسانی به پمپ و همچنین لوله کشی ساختمان شوند.

دیافراگم از قطعات اصلی ست کنترل است. زمانی که آب از دیافراگم عبور می کند، ست کنترل متوجه درخواست آب می شود و فرمان روشن شدن پمپ ارسال می شود. در واقع وقتی شما شیر آب را باز می کنید، درخواست استفاده از آب را داده اید و ست کنترل است که متوجه این باز شدن شیر آب می شود و پمپ را روشن می کند. این در صورتی است که، اگر شما پمپ را به یک آب راکد وصل کنید، در نتیجه فشاری پشت پمپ به وجود نمی آید و اتوماتیک عمل نمی کند و پمپ روشن نمی شود.

باید توجه داشت که، همواره باید فشار پمپ را از ست کنترل بیشتر در نظر گرفت و برای درستی کارکرد پمپ و ست کنترل باید فشار لوله ها را قبل از نصب و راه اندازی پمپ اندازه گیری کرد.

ست کنترل انواع مختلفی دارد که در سه دسته بندی قرار می گیرند. این دسته بندی ها عبارتنداز:

 1. ست کنترل ساده
 2. ست کنترل با پیچ تنظیم
 3. ست کنترل با پیچ تنظیم و هیدروتانک

در مدل های ساده، پیچ تنظیم برای شخصی سازی و تنظیم مجدد وجود ندارد و به صورت استاندارد در مدل های مختلف ساخته شده است و قابل تغییر نمی باشد.

در پمپ های بشقابی و جتی یک اسب، بیشتر از ست کنترل با پیچ تنظیم استفاده می شود. در این مدل یک پیچ تنظیم وجود دارد تا حساسیت آن را تغییر دهد.

در پمپ های بیشتر از یک و نیم اسب، از مدل هیدروتانک استفاده می شود. یک منبع تحت فشار باد در مدل هیدروتانک وجود دارد تا آب را با فشار بالاتر برای طبقات بالاتر بفرستد.

 نکات مهم در نحوه نصب ست کنترل روی پمپ

 • مانند نصب با منبع انبساط، در این روش نصب نیز باید پمپ در یک مکان سرپوشیده، به دور از نور خورشید و مسطح قرار گیرد
 • در انتخاب ست کنترل باید حتما به ساختمان و بلوک ها توجه ویژه ای داشت. چرا که اگر این کار صورت نگیرد، هزینه های نگهداری ست کنترل به شدت افزایش پیدا می کند و به صورت مداوم باعث سوختگی می شود.
 • ست کنترل را باید دور از باران قرار داد. یعنی در جایی با حفاظ قرار بگیرد تا از بارش مستقیم باران روی آن در امان باشد.
 • در مسیر نصب همزمان ست کنترل و منبع انبساط نباید هیچ شیری نصب شود و ست کنترل باید به طور مستقیم به اولین شیر وصل شود.
 • آب بندی در نصب ست کنترل بسیار مهم است. باید در هر مرحله از نصب ست کنترل آب بندی به خوبی انجام شود.
 • نحوه نصب پمپ دیجیتال روی پمپ باید به درستی انجام شود. بهتر است اگر امکان دارد ست کنترل بالاتر از پمپ نصب شود.
 • بهتر است از محافظ برق برای ست کنترل استفاده نکنید. چرا که محافظ برق با نوسان برق آن را قطع می کند. این امر موجب می شود، تنظیمات ست کنترل به طور کامل به هم بریزد و نیاز به تنظیم مجدد آن باشد.
 • ابتدا ست کنترل را به برق وصل کنید، سپس پمپ را به پریز روی اتومات وصل کنید، تا به درستی کار انجام شود.
 • زمانی که اتومات را به برق وصل کردید و از وجود برق در آن مطمئن شدید، اگر خروجی آب به درستی کارکرد یعنی کار را بدون نقص انجام داده اید و همه چیز به درستی کار می کند.
 • زمان خاموش شدن پمپ پس از قطع آب 9 ثانیه است و باید در این زمان پس از قطع آب پمپ خاموش شود.
 • در بعضی از ست کنترل ها در پشت آن ها یک پیچ قرار دارد. این پیچ جهت تنظیم نمی باشد و به عنوان سوپاپ اطمینان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • اگر آب ورودی شما دارای رسوب می باشد و یا به عبارتی آب شهری نیست؛ بهتر است جهت بالا بردن عمر دستگاه از صافی یا فیلتر استفاده شود.

نحوه راه اندازی ست کنترل

نحوه بستن ست کنترل روی پمپ هم مانند دیگر وسایل نیاز به یک سری مراحل جهت راه اندازی دارد،.

 1. برای شروع باید شیر آب را باز کنید تا پمپ شروع به کار کردن کند.
 2. حال شیر خروجی پمپ را ببندید و منتظر بمانید تا عمل قطع کردن و خاموش شدن پمپ اتفاق بیوفتد.
 3. سپس باید دوباره شیر آب را باز کنید ولی خیلی کمتر از قبل! اگر پمپ شروع به کار کرد باید پیچ را به سمت چپ منفی بچرخانید.
 4. اگر شیر آب را تا نیمه باز کردید و پمپ آب شروع به کار کرد، نشان دهنده این است که، تنظیم آن به درستی انجام شده است؛ اما اگر روشن نشد و پمپ آب کار نکرد، باید پیچ را به سمت راست مثبت بچرخانید، تا پمپ به درستی کار کند. این کار را تا زمانی انجام دهید که تنظیم پمپ به درستی انجام شده باشد. به این صورت که، اگر شیر را تا نصف باز کردید، پمپ شروع به کار کند.
 5. زمانی که فشار آب به کمتر از یک و نیم بار برسد پمپ روشن می شود. حالا اگر این فشار بیشتر از یک و نیم بار باشد پمپ روشن نخواهد شد.
 6. زمانی که پمپ خاموش نمی شود، قبل از اینکه احساس خرابی پمپ را داشته باشید تنظیم آن را مجدد بررسی کنید. اگر این مشکل ادامه پیدا کرد باید پیچ تنظیم فشار را کمی باز کنید تا مشکل حل شود.
 7. حال آنکه اگر برخلاف مشکل قبلی، پمپ روشن نمی شود باید این پیچ را به آرامی ببندید تا زمانی که پمپ به درستی کار کند.

حالا با توجه به آموزش طریقه نصب برق ست کنترل باید پمپ را روشن کرده و درستی عمل کرد آن را بررسی کنید.

اگر امکان آن را دارید تست فشار را حتما انجام دهید تا از وجود فشار مناسب اطمینان حاصل کنید. این فشار نباید خیلی کم و آزار دهنده باشد. از طرفی نباید این فشار بیشتر از 75 پی اس آی شود. چرا که اگر این فشار زیاد باشد، می تواند به لوله ها و پمپ آسیب برساند.

در خرید ست کنترل پمپ آب حتما از برندهای خوب مثل ست کنترل پنتاکس و ست کنترل استریم استفاده کنید.

رفع عیب برخی مشکلات پمپ آب و ست کنترل

 • اگر پمپ آب بدون باز یا بسته شدن شیر آب خاموش و روشن می شود، مشکل از استارت پمپ است. رفع این مشل به راحتی و با چرخاندن پیچ تنظیم فشار به سمت چپ منفی قابل حل است.
 • اگر می خواهید فشار آب شهری را تست کنید، باید صبر کنید تا مدتی از خاموش شدن پمپ بگذرد. پس از گذر این زمان فشار آب به آرامی کم می شود؛ تا جایی که به حد اندازه گیری میرسد.
 • حال زمانی که این فشار کم شد، می توان با توجه به نشان گر دستگاه مانومتر، فشار آب را در نظر گرفت؛ تا با توجه به آن اقدام به تنظیم پمپ آب کرد.
 • زمانی که فشار آب خیلی کم شود ست کنترل نمی تواند به درستی عمل کند و باید حتما آن را ریست یا خاموش/روشن کرد. اتومات دیجیتال خود یک دکمه ریست دارد.

نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید
s