لوگو تجهیزمن

نحوه راه اندازی پمپ آب با منبع انبساط


sanat_admin
2020/08/16
0 دیدگاه

نحوه راه اندازی پمپ آب با منبع انبساط

مقدمه :در مقاله نحوه راه اندازی پمپ آب با منبع انبساط میخواهیم بگوییم همانطور که می دانید از پمپ آب برای افزایش فشار آب در حوزه های مختلفی استفاده می شود. طبیعتا پمپ آب خانگی برای برطرف کردن مشکل فشار آب در طبقات بالایی ساختمان های آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که استفاده از پمپ آب نادیده گرفته شود، ساکنین طبقات بالا در استفاده از آب با مشکل مواجه خواهند شد. چنین موضوعی گاها می تواند عذاب آور باشد. به همین خاطر تهیه پمپ آب خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است. اما سوالی که در این میان مطرح می شود، این است که یک پمپ آب خانگی ایده آل باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ و از همه مهم تر نحوه نصب و راه اندازی آن به چه ترتیب است؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به چنین موضوعاتی بپردازیم.

منبع انبساط چه مفهومی دارد؟

حتما تا به حال منبع انبساط به گوشتان خورده است. اما ممکن است با معنا و کاربرد آن آشنا نباشید. در واقع منبع انبساط آب را ذخیره کرده و آن را تحت فشار نگه می دارد. این فرایند همیشگی بوده و تا زمانی که آب درون آن به اتمام نرسد و یا تنظیمات آن تغییر نکند، ادامه خواهد داشت. به بیان واضح تر پس از ایجاد تنظیمات آب درون مخرن به حالت متراکم درآمده تا با فشار از لوله خارج شود. این روند باعث می شود تا فشار آب همواره مطلوب باشد. درون منبع انبساط یک دیافراگم از جنس پلاستیک قرار دارد که درون آن را به دو قسمت خیس و خشک تقسیم می کند.

تیوب در قسمت خشک به دیواره چسبیده است. وظیفه این تیوب آن است که هوایی که به داخل پمپاژ می شود را تا هنگامی که فشار به حد تنظیم شده برسد کمپرس می نماید.

در قسمت خیس منبع انباسط، بخش فلزی آن قرار داد که به بخش خروجی آن متصل می شود. این قسمت به لوله ورودی پمپ آب خانگی متصل می شود.

پمپ آب خانگی با منبع انبساط بهترین انتخاب برای شما خواهد بود

پمپ های آب انواع مختلفی دارند. اما در این میان پمپ آب با منبع انبساط برای شما از همه بهتر خواهد بود. زیرا روند انجام کار آن فواید زیادی را برای شما به همراه دارد. مثلا می توانید با استفاده از تنظیم خودکار از به هدر رفتن آب، برق و انرژی جلوگیری به عمل آورید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راه اندازی پمپ آب با ست کنترل را مطالعه کنید.

مزایای پمپ آب خانگی با منبع انبساط

 • شما با استفاده از تنظیمات پرشر سوئیچ می توانید از استارت خوردن این پمپ به صورت مکرر جلوگیری کنید. در نتیجه طول عمر پمپ افزایش یافته و دیرتر فرسوده می شود.
 • از دیگر مزایای استفاده از منبع انباسط در پمپ آب خانگی، می توان به فشار آب یکسان اشاره کرد. به عبارت دیگر به هنگام استفاده از آب شاهد تغییر فشار نخواهید بود.
 • همچنین پمپ آب خانگی شما به مدت طولانی تری خاموش می ماند که این موضوع سبب کاهش میزان مصرف برق می شود.
 • استفاده از منبع انباسط موجب افزایش راندمان پمپ آب خانگی شما می شود. چرا که وجود منبع انبساط در پمپ آب خانگی موجب کاهش تعداد دفعات خاموش و یا روشن شدن آن شده و راندمان و عمر پمپ آب خانگی را افزایش می دهد.
 • افزایش فشار و دسترسی بیشتر به آب حتی هنگام کاهش فشار آب شهری از دیگر مزایای استفاده از منبع انبساط است. چرا که همیشه مقداری آب درون منبع انبساط ذخیره شده و در افزایش فشار آب پمپاژ شده توسط پمپ آب خانگی تاثیر می گذارد.

نحوه راه اندازی پمپ آب با منبع انبساط

اولین قدم در راه اندازی پمپ آب کنترل وضعیت لوله ها است. به گونه ای که به هیچ وجه سنگینی لوله ها نباید روی پمپ آب قرار گیرد. به بیان واضح تر پمپ آب باید از هرگونه فشار و اعمال سنگینی روی آن به دور باشد. همچنین به یاد داشته باشید که پمپ آب و منبع انبساط باید تا جای ممکن به یکدیگر نزدیک باشند. علاوه بر آن روزهای سرد زمستانی را فراموش نکنید و سعی کنید شرایطی را مهیا کنید تا پمپ و منبع انبساط، هنگام سرما یخ نزنند.

 • قبل از هر چیز فلکه اصلی آب ساختمان را ببندید. پس از آن شیر اب لوله کشی ساختمان را باز کنید و اجازه دهید آب درون لوله کشی ساختمان جریان یابد و فشار آب درون آن ها آزاد شود.
 • در این مرحله می بایست سه راهی را در وسط لوله اصلی آب که در طبقه همکف واقع شده است، پس از کنتور آب نصب کنید.
 • لوله جدید را از قسمت بالایی سه راهی به سمت ورودی منبع انبساط نصب کنید. پس از آن باید اتصالات ۹۰ درجه را در مسیر لوله کشی آب قرار دهید؛ به طوری که در قسمت زیرین منبع انبساط شما واقع شوند.
 • لوله کشی آب داخل ساختمان که آب را به درون ساختمان هدایت می کند را به طرف دیگر سه راهی متصل نمایید.
 • مخزن انبساط خود را در یک مکان که مناسب است قرار دهید.
 • در مرحله نهایی می بایست از قسمت خروجی منبع انبساط یک لوله به سمت ورودی پمپ آب خانگی خود متصل نمایید. در صورتی لزوم، منبع انبساط را با استفاده از شیر هواگیری از هوا پر کنید.

نکته بسیار مهم پس از انجام این مراحل آن است که، پس از اتصال مخزن انبساط به برق، مخزن شروع به کار می کنید. در این مرحله حتما با دقیق بسیار چک کنید که آیا سیستم لوله کشی شده در منبع انبساط نشتی دارد؟ و یا خیر! در صورت نشتی حتما مشکل را برطرف سازید.

به طور خلاصه می توان مراحل بالا را با ذکر یک مثال به صورت زیر شرح داد:

فرض کنید لوله آب اصلی و یا رایزر آب از وسط برش خورده است. منبع انبساط پمپ آب خانگی شما در وسط رایزر آب قرار می گیرد. به این صورت که پس از نصب منبع انبساط، لوله امتداد یافته و به ورودی پمپ آب خانگی منتهی می شود. پس از آنکه پمپ آب خانگی به صورت کامل نصب شد، لوله خروجی از پمپ آب بعد از اتصال به شیر یک طرفه به سر دیگر لوله اصلی آب متصل خواهد شد.

نکاتی که در نصب منبع انبساط و نگهداری از آن باید در نظر داشته باشید:
 • قطر لوله متصل به پمپ و منبع انبساط، حداقل باید هم اندازه و یا بزرگ تر از ورودی پمپ باشد.
 • به یاد داشته باشید که استفاده از لرزه گیر بسیار کارامد و مفید خواهد بود. زیرا لرزه گیر می تواند جلوی لرزش های پمپ به هنگام کار کردن را بگیرد. در نتیجه تکان های اضافی پمپ کاهش یافته و آب نیز از آن به بیرون نمی ریزد.
 • همچنین در استفاده از فیلتر و صافی به یاد داشته باشید که آن ها را برای منبع انبساط در نظر بگیرید نه پمپ آب خانگی! زیرا وجود فیلتر و صافی برای پمپ آب موجب ایجاد اختلال در نحوه عملکرد درست آن می شود. به همین خاطر آنها را باید قبل از ورودی منبع انبساط نصب کنید.
 • مهمترین و اصلی ترین نکته هنگام نصب منبع انبساط آن است که باید آن را در نزدیکترین نقطه به پمپ آب خانگی ساختمان خود نصب کنید.
 • برای جلوگیری از کاهش فشار آبی که وارد منبع انبساط می شود، تا حد ممکن از کمترین تعداد زانویی در مسیر لوله کشی منبع انبساط پمپ آب خانگی، به پمپ استفاده نمایید.
 • جهت تامین فشار آب لازم در منبع انبساط پمپ آب خانگی، منبع آب را در ورودی لوله اصلی آب ساختمان نصب کرده و پس از آن منبع انبساط پمپ آب خانگی را نصب نمایید.
 • فعالیت منبع انباسط از طریق فشار هوا صورت می گیرد. در نتیجه تنظیم میزان باد درون تیوب منبع انبساط پمپ آب خانگی جهت تامین سلامت آن بسیار حائز اهمیت است.
 • در نظر داشته باشید که جهت تامین سلامت آب مصرفی ساختمان، تیوب درون منبع انبساط پمپ آب خانگی را هر ۴ ماه یک بار تعویض نمایید.
 • تعمیر مداوم و سرویس پمپ آب خانگی را همیشه مد نظر قرار دهید چرا که جهت حفظ و نگهداری از پمپ آب و منبع انبساط پمپ آب خانگی بسیار ضروری است.

blank

عمر تیوب منبع انبساط

عمر تیوب منبع انبساط در مصارف خانگی چیزی حدود ۴ ماه می باشد. باید بدانید که این مدت زمان بر اساس استاندارد جهانی تعیین شده است. چرا که تیوب چیزی حدود ۱۲۰۰۰ بار پر و خالی شده و موجب جدا شدن مولکول های تیوب می گردد. بدیهی است که مولکول های سطح تیوب پس از جدا شدن وارد آب درون آن می شوند. به همین خاطر آب آلوده شده و دیگر برای استفاده مناسب نمی باشد. به همین جهت است که باید آن را هر ۴ ماه یک بار تعویض کرد.

عملکرد منبع انبساط پمپ آب خانگی

منبع انباسط دارای یک کلید الکتریکی است. هنگامی که فشار آب درون منبع انبساط به حد تنظیم شده برسد، با استفاده از کلید الکتریکی پمپ آب را خاموش می کند. در نتیجه هنگامی که پمپ آب خانگی شما در حال کار کردن است، این بدان معنا است که مخزن در حال خالی شده است و آب از داخل آن به درون پمپ آب خانگی وارد می شود. جریان آب به درون مخزن هنگامی که درون مخزن از آب پر شود قطع شده و فشار آب درون سیستم ثابت می شود. هر زمان فشار آب درون منبع انبساط به حد تنظیم شده برسد پمپ آب به صورت خودکار خاموش می شود.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s