لوگو تجهیزمن

پمپ آب خانگی بی صدا


admin-tajhizman
2020/04/21
0 دیدگاه

پمپ آب خانگی بی صدا

معمولا در ساختمان هایی که پمپ آب در آن ها وجود دارد و یا پمپ آب آن ها درون ساختمان و نزدیک واحد ها است مشکل صدای آن وجود دارد. در برخی مدل ها به قدری صدای آن زیاد است که باعث آزار و اذیت ساکنین خواهد شد. از این رو افراد به دنبال استفاده از پمپ آب خانگی بی صدا هستند.

در خرید پمپ آب به طور کلی باید به چند نکته به درستی توجه شود. این نکات عبارتنداز: شیرهای موجود در ساختمان، میزان مصرف در کل ساختمان، تعداد طبقات ساختمان، متراژ هر واحد و کل ساختمان.

 

برای مشاهده و خرید انواع  پمپهای آب خانگی  میتوانید از دسته بندی پمپ آب خانگی استفاده کنید.

آیا اصطلاح پمپ آب خانگی بی صدا کاملا درست است؟

به طور کلی استفاده از اصطلاح پمپ آب بی صدا در بازار درست نیست و دقیقا پمپ آبی وجود ندارد که هیچ صدایی تولید نکند وهمچنان بی صدا بماند. چرا که پمپ های آب پس از مدتی صدای تولیدی آن ها بیشتر از قبل هم خواهند شد. پس نمیتوان گفت پمپ آب خانگی بی صدا کاملا درست است و دقیقا چنین مدلی وجود دارد.

پس به طور کلی میتوان گفت که پمپ های آب صدا تولید میکنند و آن هم بخاطر عملی است که انجام میدهند، ولی مدل هایی هستند که صدای تولیدی آن ها بسیار کم است و برای ساکنین ساختمان ها آلودگی صوتی به همراه ندارد.

از مثال های این نوع از پمپ های آب بی صدا یا در واقع کم صد میتوان به پمپ خطی سیرکولاتور گراندفوس اشاره کرد. این پمپ بسیار قدرتمند است و برای ساختمان هایی که جمعیت آن زیاد است و میزان مصرف بالایی دارد مورد استفاده قرار میگیرد.

بازار ایران به طور کلی دارای دو برند از پمپ های آب با صدای تولیدی کم است. این دو برند پنتاکس و داب هستند. البته برند های دیگری هم تولید کننده پمپ آب خانگی بی صدا هستند ولی این دو برند به تولید پمپ آب بی صدا معروف تر هستند.

پمپ های تولید داخل هم میتوانند پمپ های خوب و بی صدایی باشند. در خرید پمپ باید به اصلی بودن آن توجه بسیاری شود چرا که مدل های مشابه ولی تقلبی هم در بازار وجود دارند.

پمپ آب بشقابی هم در بعضی مدل ها دارای صدای تولیدی کمی هستند. بیشتر مدل هایی که پروانه آن ها برنجی است و از نوع پمپ آب بشقابی هستند صدای تولیدی کمی دارند.

مثالی از پمپ آب خانگی بیصدا :

شاید شما یک پمپ آب بسیار عالی داشته باشید و درمکانی دیگر یک پمپ آب معمولی وجود داشته باشد. ولی در کمال تعجب مشاهده میکنید که صدای تولیدی پمپ آب شما چندبرابر آن پمپ آب معمولی است. نکته کار دقیقا در نوع نصب آن ها است. ممکن است یک پمپ آب بسیار عالی بی دقت و توسط شخص متخصص نصب نشود. در این صورت صدای تولیدی پمپ آب میتواند بسیار بیشتر از نمونه های معمولی خود باشد. پس نحوه نصب پمپ آب بسیار مهم است.

برای نمونه دو مشکل در هنگام نصب وجود دارد که صدای تولیدی پمپ را به شدت افزایش میدهد. یکی از این دلایل مستحکم نبودن فونداسیون است. دلیل دیگر میتواند بالانس نبودن روتور باشد. این دو نمونه تنها بخشی از نکات نصب پمپ آب است. در هنگام نصب پمپ آب باید نکات زیادی موردتوجه قرار بگیرد و توسط شخص متخصص این کار انجام شود.

استفاده از اصطلاح پمپ آب کم صدا بهتر است. چرا که تمام پمپ آب های صنعتی و خانگی صدای تولیدی مشخصی دارند. پمپ آب خانگی بی صدا در واقع یک پمپ آبی است که صدای تولیدی کمی داشته باشد نه صرفا یک پمپ آب که بود و نبود آن یکی باشد.

معرفی انواع پمپ آب

پمپ آب های صنعتی ظرفیت های بالاتری دارند. در پمپ آب های خانگی که میتوان از آن ها استفاده کرد ابعاد 0.5 اسب، 1 اسب، 1.5 اسب، 2 اسب مورد استفاده قرار میگیرد و اگر نیاز ساختمانی بیشتر از این ابعاد باشد بوستر به کمک پمپ آب میاید و ابعاد 2.5 اسب و 3 اسب هم به وجود میایند.

پمپ آب نیم اسب مناسب ساختمان های یک طبقه است و برای ساختمان هایی با طبقات بالاتر نمیتواند مناسب باشد. پمپ آب نیم استب را میتوان یک پمپ آب خانگی بی صدا دانست. چرا که صدای تولیدی آن بسیار کم است. آن هم بخاطر ابعاد کوچک و قدرت کمتر آن است.

پمپ آب های بشقابی یک تا سه اسب را برای ساختمان های 3 طبقه و پمپ آب های جتی را برای ساختمان های 4 طبقه و بالاتر مورد استفاده قرار میدهند.

معمولا برای ساختمان هایی که از 4 طبقه بیشتر هستند پمپ آب دو اسب انتخاب میکنند. ولی این پمپ آب دو اسب باید دارای دو پروانه باشد تا قدرت بیشتری برای انتقال آب به طبقات بالاتر داشته باشد.

البته باید محیط ساختمان هم در نظر گرفته شود و با توجه به میزان مصرف و تعداد واحدها و متراژ استفاده از نوع پمپ آب ها متفاوت است و نمیتوان بدون دانستن این اطلاعات اقدام به خرید پمپ آب کرد.

پمپ آب هایی که با اسب بالاتر تولید شده اند صدای بیشتری دارند. هرچه تعداد اسب های آن بالاتر رود صدای تولیدی آن هم بیشتر میشود. دلیل این افزایش صدا این است که پمپ آب با اسب بالاتر قدرت بالاتری هم دارد. در نتیجه صدای تولیدی آن هم بیشتر میشود.

روش های کاهش دادن صدای پمپ آب :

راه هایی وجود دارد که صدای این پمپ های آب که قوی تر هستند و صدای بیشتری دارند را کاهش داد.

پمپ های آب داب و پنتاکس به گونه ای طراحی شده اند که صدای تولیدی آن ها کمتر است. این عوامل به ساختاری بستگی دارد که برخی از برند ها طبق آن اقدام به تولید پمپ آب میکنند و استاندارد هایی را مورد استفاده قرار میدهند.

معرفی پمپ آب پنتاکس

پمپ آب پنتاکس در ابعاد مختلفی تولید میشود. این نوع پمپ آب ساخت کشور ایتالیا است. در دومدل خانگی و صنعتی تولید و مورد استفاده قرار میگیرد.

تکنولوژی پمپ آب پنتاکس به گونه ای است که صدای تولیدی آن بسیار کم است. به همین دلیل در کل جهان شهرت این مدل از پمپ آب بسیار زیاد است و مورد استقبال قرار گرفته است.

پمپ آب پنتاکس در مدل یا سری های مختلفی تولید میشود که این مدل ها عبارتند از:

  • سری cm: ساخته شده برای مصارف خانگی، سانتریفیوژ تک پروانه ای، بدنه ای از جنس چدن و پروانه ای از جنس برنج دارند. قابلیت های دیگر آن کم حجم بودن و کم مصرف بودن آن است. از طرفی دیگر به دلیل ایجاد لرزش بسیار کم صدای آن ها هم کم است.
  • سری pm: در مصارف خانگی مورد استفاده قرار میگیرد ولی کاربرد اصلی آن در باغ ها است. کاربرد آن ها در باغ برای آبیاری است. نوع آن هم توربینی است.
  • سری cb: فشار آب زیادی ایجاد میکند و دوپروانه دارد. صدای تولیدی آن ها نسبت به مدل های قبلی بیشتر است آن هم بخاطر توان تولید فشار آب بالا است.
  • سری mb: کاربرد خانگی دارد وبیشتر برای بوستر پمپ مورد استفاده قرار میگیرد. جدیدا کاربرد آن ها به صورت قبل زیاد نیست و از سری های قبلی بیشتر استفاده میشود.

از مزیت های دیگر پمپ آب پنتاکس طول عمر بالا و استحکام و کم لرزش بودن آن ها است.

پمپ آب داب هم یک شرکت ایتالیایی است که کار تولید پمپ آب با کیفیت بالا و صدای کمتر را انجام میدهد. این شرکت بسیار محبوب است و در جهان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. دلیل این محبوبیت طول عمر بالا و صدای کم است.

معرفی پمپ آب داب:

پمپ آب داب هم در مدل های مختلفی تولید میشود که از جمله آن ها میتوان به K، KB، PAB اشاره کرد.

پمپ آب معروف این شرکت هم از سری KB هستند. این مدل از پمپ آب های شرکت داب یک اسب و نیم اسب هستند. و به پمپ های توربینی یا محیطی شناخته میشوند.

صدای تولیدی کم محصولات داب باعث شده است که حتی در داخل خانه ها هم از آن ها استفاده شود. با توجه به اینکه توان زیادی دارند ولی صدای تولیدی آن ها بسیار کم است.

ثبات چرخش پروانه های ظریف در آن ها بسیار بالا است و قالب محکم چدنی باعث خارج نشدن صدای آن میشود. شفت آن هم از جنس استیل است.

برای تولید فشار آب بالا از پمپ آب سانتریفیوژی دو پروانه ای سری K استفاده میشود. در این مدل پروانه ای از جنس پلی ایلن استفاده شده است، شفت آن هم از جنس استیل است. استفاده این سری از پمپ ها بیشتر در ساختمان های چند طبقه است که نیاز به فشار آب وجود دارد.

داب پمپ آب های خانگی جت هم تولید میکند که صدای آن ها در دسته زیاد قرار میگیرد. البته این نکته هم مهم است که باز هم نسبت به مدل های مشابه صدای کمتری تولید میکند.

درکل اصطلاح پمپ آب خانگی بی صدا در مدل های نیم اسب معنا دارند. در این مدل ها که برای ساختمان های یک طبقه مورد استفاده قرار میگیرد صدای تولیدی بسیار کم است.

در برخی موارد که صدای پمپ در ابتدا کم بوده است و در گذرزمان زیاد شده است میتواند به دلیل خرابی ها یا وجود مشکلی در پمپ باشد. پس بهتر است به صورت دوره ای اقدام به تعمیر و سرویس پمپ آب کنید.

همچنین باید در انتخاب پمپ آب خانگی بی صدا نهایت دقت را داشته باشید و در انتخاب برند اصلی توجه ویژه ای کنید.

منبع :

related : https://www.pentax-pumps.it/


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید
s