لوگو تجهیزمن

موتور برق چیست و چه کاربردی دارد


admin-tajhizman
2020/03/16
0 دیدگاه

موتور برق چیست؟

موتور برق چیست و چه کاربردی دارد :موتور برق از مجموعه ای از قطعات تشکیل شده است. این قطعات به صورتی بهم وصل شده اند که یک سیستم کامل را تشکیل می دهند. کار این سیستم این است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. انرژی مکانیکی که باید به انرژی الکتریکی تبدیل شود از سوخت گاز یا بنزین و یا گازوئیل حاصل می شود. در واقع کار اصلی موتور برق این است که برق مورد نیاز یک محیط کوچک را تامین می کند. این ژنراتور ها معمولا به آسانی قابل حمل هستند و حجم نسبتا کمی دارند. بزرگترین موتور برقی که ساخته شده است برای استفاده در نیروی دریایی و فشرده کردن خط لوله استفاده می شود. بطور کلی موتور برق ها را در مکان هایی که به برق احتیاج دارند و امکان برق کشی وجود ندارد استفاده می کنند. در تمام بیمارستان ها و برخی از مدارس موتور برق برای مواقع اضطراری وجود دارد.

انواع موتورهای برق از نظر سوخت مصرفی

موتور برق های متنوعی در بازار موجود است که این تنوع از نظر سوختی که مصرف می کنند ناشی می شود.

 • موتور برق اینورتر
 • موتور برق معمولی
 • موتور برق گازوئیلی

موتور برق بنزینی

این نوع موتور برق یکی از رایج ترین موتور هایی است که بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. موتور برق بنزینی مدت زمان زیادی می تواند کار کند و همچنین سوخت مصرفی آن بنزین است. البته باتوجه به اینکه سوخت این موتور ها بنزین است باید توجه داشته باشید که آن ها را در محیط های باز بگذارید.

موتور برق گازی

این نوع موتور برق کم مصرف است و همچنین آلودگی زیادی نیز تولید نمی کند. در واقع این موتور برق نسبت به نوع بنزینی آن بسیار کم هزینه تر است. این موتور برق به موتور برق بی خطر نیز معروف است که یک مزیت برای این دستگاه است. کارکرد و طول عمر این موتور نسبت به نوع بنزینی آن بهتر است.

موتور برق

یک نمونه موتور برق

قسمت های تشکیل دهنده یک موتور برق

 • موتور

 • موتور انرژی مکانیکی مورد نیاز برای دستگاه موتور برق را تامین می کند. مهم ترین بخش هر موتور برقی، موتور آن است. در موتور، انرژی مکانیکی به برق تبدیل می شود و میزان تولید برق به توان موتور بستگی دارد.
 • باک موتور برق

همانطور که از اسم آن مشخص است، باک این دستگاه، سوخت احتیاجی برای موتور برق را ذخیره می کند.

 • تنظیم کننده ولتاژ موتور برق

وظیفه این قطعه این است که میزان ولتاژ خروجی برق را چک و تنظیم کند. ضمن اینکه این قطعه جریان dc را به ac و برعکس تبدیل می کند.

 • ورودی روغن

وظیفه این قطعه این است که تمام قسمت های موتور برق را از سائیدگی محافظت کند.

 • سیستم تهویه یا خنک کننده

این قطعه برای کم کردن دمای تمام قطعات موتور برق در حین کار دستگاه استفاده می شود.

 • آلترناتور

تامین انرژی الکتریکی وظیفه ای است که آلترناتور انجام می دهد.

 • پانل برق

وظیفه این قسمت محافظت از موتور و ژنراتور است.

 

حتما مقاله راهنمای خرید موتور برق را مطالعه کنید بهترین اطلاعات را در این مقاله به اشتراک گذاشته ایم.

عواملی که در کیفیت موتور برق موثر هستند

در بحث کیفیت موتور برق تنها سه عامل اساسی وجود دارد، که عبارتند از:

 • دامنه تغییرات فرکانس
 • دامنه تغییرات ولتاژ
 • تغییرات شکل موج سینوسی

طرز کار با موتور های برق

موتور برق، انرژی مکانیکی که به وسیله سوخت حاصل می شود را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. اساس کار بیشتر موتورهای برق شبیه به هم است و طی چهار مرحله انجام می شود. این چهار مرحله عبارتند از:

 1. سوئیچ را روی حالت ON بگذارید.
 2. شیر بنزین یا گاز و یا هر نوع سوخت دیگری را روی حالت ON بگذارید.
 3. ساسات موتور را نیز روی حالت ON بگذارید.
 4. در حالتی که استارت دستی است، دستگیره هندل را بگیرید و آرام به بیرون بکشید. در مرحله بعد هندل را با سرعت به بیرون بکشید و آن را رها کنید. اما اگر استارت با استفاده از سوئیچ انجام می شود باید کلید را روی حالت استارت بگذارید. پس از روشن شدن دستگاه سوئیچ را رها کنید.

blank

قسمت های مختلف یک موتور برق

در ادامه مقاله موتور برق چیست و چه کاربردی دارد با ما همراه باشید :

نکاتی که باید هنگام انتخاب موتور برق در نظر داشت

اگر قصد دارید که موتور برقی مناسب تهیه کنید باید چند نکته را در نظر داشته باشید. دانستن این نکات برای انتخاب یک موتور برق خوب خالی از لطف نیست.

1-موتور برق بی صدا

این نام در میان فروشندگان موتورهای برق بسیار رواج دارد و متدوال است. البته همه می دانند که موتور برق بی صدا وجود ندارد و این یک اصطلاح است. صدای موتور برق ها به کیفیت آن ها بستگی دارد و معمولا این صدا بین 75 تا 90 دسی بل متفاوت است.

2-درجه کیفی

اگر می خواهید از میزان کیفیت موتور برق انتخابی خود آگاه شوید تنها یک راه وجود دارد. کافی است که شما فقط quality class پلاک موتور مورد نظر را چک کنید. فروشندگان صحبت های زیادی در رابطه با موتور ها می کنند. اما تنها راه مطمئن چک کردن quality class پلاک موتور است.

3-دارا بودن تنظیم کننده ولتاژ یا AVR

این قسمت از موتور یکی از بخش های اصلی و مهمی است که تمام موتور برق ها دارند. به طور واضح و روشن باید گفت که موتور برق بدون این بخش نمی تواند هیچ برقی تولید کند.

4-توان خروجی موتور برق با مدل آن کاملا مجزا است و هیچ ربطی به هم ندارند

اگر می خواهید که یک موتور برق با کیفیت داشته باشید باید هنگام خرید به توان خروجی موتور برق نیز توجه داشته باشید. امروزه اکثر کارخانه های سازنده موتور های برق مدل های بسیار زیادی از آن ها ارائه می دهند. همین موضوع سبب می شود که شما هنگام انتخاب موتور برق دچار اشتباه شوید.

5-موتور برق ها از لحاظ کیفیت متمایز می شوند

موتور برق هایی که کیفیت بالایی دارند می توانند بدون اینکه هیچ استراحتی داشته باشند تا هشت ساعت کار کنند. اما موتور برق های دیگری نیز وجود دارند که کیفیت کمتری دارند و تقریبا تا سه ساعت می توانند کارایی داشته باشند.

موتور برق

یک نمونه موتور برق قابل حمل

در ادامه مقاله موتور برق چیست و چه کاربردی دارد داریم :

موارد گفته شده در بالا به شما کمک می کنند که بتوانید یک موتور برق مناسب تهیه کنید. اما موارد دیگری نیز وجود دارند که می توانید با در نظر گرفتن آن ها یک موتور برق مناسب تهیه کنید. این موارد عبارتند از:

 • محاسبه کردن میزان برق مصرفی خود

افراد معمولا برای خرید موتور برق به میزان برق تولیدی موتور برق توجه می کنند. اما باید گفت که ابتدا باید میزان برق مصرفی خود را محاسبه کرد.

 • ژنراتور های قابل حمل

این ژنراتورها قیمت کمتری نسبت به موتور برق های ثابت دارند و به صرفه تر هستند. در ضمن بعضی از انواع آن ها استارت اتوماتیک دارند. همچنین در هر مکانی می توان این موتور ها را قرار داد و حمل کرد.

 • موتور برق های ثابت

هزینه تمام شده این نوع موتور ها نسبت به مدل های قابل حمل بیشتر است. برای نصب و سرویس این موتور حتما باید کارشناس مربوطه اینکار را انجام دهد. موتور برق های ثابت قابلیت استارت اتوماتیک دارند و همچنین مدار حفاظتی خیلی قوی دارند.

چگونه باید موتور برق را خاموش کرد

ابتدا باید اتصال تمام دستگاه هایی که به پانل متصل شده اند را قطع نمایید. پس از آن بگذارید موتور برق تا چند دقیقه روشن بماند. این کار باعث می شود که موتور و ژنراتور در حالت پایداری قرار بگیرند. بعد از آن موتور برق را خاموش کنید و شیر سوخت موتور را روی حالت off قرار دهید.

موتورهای برق از نظر سیستم خاموش و روشن شدن

موتور های برق را می توان باتوجه به سیستم خاموش و روشن شدن به چند دسته تقسیم کرد. این دسته ها عبارتنداز:

 1. موتور برق های هندلی
 2. موتور برق های استارتی
 3. موتور برق های اتوماتیک

موتور برق استارتی

این دستگاه دارای موتور استارت الکتریکی است همچنین دارای باطری نیز هست. موتور برق های استارتی یک دکمه یا سوئیچ استارت دارند که کار خاموش و روشن شدن دستگاه را به راحتی می توان انجام داد. این نوع موتورها به آسانی روشن و خاموش می شوند و دیگر نیازی نیست که برای روشن شدن هندل زد.

موتور برق اتوماتیک

این نوع موتورها سیستم سوئیچ اتوماتیک برق شهر و ژنراتور دارند. این امکان به موتور برق اجازه می دهد که در زمان قطع برق، موتور برق به صورت خودکار روشن شود. زمانی که برق شهر وصل می شود موتور برق دوباره به صورت خودکار خاموش می شود.

موتور برق

موتور برق با چرخهای متحرک

در شکل بالا شما یک موتور برق را می بینید که دارای دو چرخ است که این چرخ ها برای حمل و نقل آسان موتور برق تعبیه شده اند. چرخ هایی که برای موتورهای برق در نظر گرفته می شوند باتوجه به وزن موتور برق طراحی می شوند. البته این نکته را هم باید گفت که همه موتور های برق تقریبا وزنی یکسان دارند و در صورتی که موتور برق چرخ نداشته باشد برای حمل آن باید از دیگران کمک گرفت. اینگونه موتور های برقی که قابلیت حمل دارند نسبت به موتور های برقی که ثابت هستند هزینه کمتری دارند. همچنین شما می توانید در هر مکانی که خواستید این موتور ها را قرار دهید و آن ها را جابجا کنید.

زمان تعویض روغن موتور برق را بدانید

در انتهای مقاله موتور برق چیست و چه کاربردی دارد باید بگوییم در صورتی که شما برای اولین بار از موتور برق استفاده می کنید، باید روغن آن را بعد از پنج ساعت کار کردن تعویض کنید. اما در نوبت های بعدی پس از هر پنجاه ساعت کار کردن موتور برق می توانید روغن موتور را عوض کنید. اگر موتور برق را در مکانی قرار داده اید که گرد و خاک زیادی وجود دارد، بهتر است که زمان تعویض روغن را کاهش دهید. برای تعویض روغن ابتدا شیر تخلیه روغن را باز کرده و بگذارید روغن کهنه کاملا تخلیه شود. بعد از آن روغن تازه را می توانید بریزید.

منبع استفاده شده :

wikipedia


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s