هواکش آکسیال صنعتی چیست

هواکش آکسیال صنعتی چیست :

هواکش ها به طور کلی کاربرد یکسانی دارند. اما انواع و محل استفاده از آن ها متفاوت است. از پرکاربردترین هواکش های صنعتی می توان هواکش آکسیال صنعتی را نام برد. در دهه 1880 اقدام به ساخت اولین نوع از هواکش های آکسیال شد. نام گذاری این هواکش ها، به دلیل عملکرد آن ها و جهت جریان هوا به “هواکش آکسیال” برگزیده شد. انرژی مصرفی این هواکش ها بسیار پایین تر از سایر هواکش ها است. هواکش صنعتی آکسیال به راحتی می تواند هوای با فشار کم را به خوبی انتقال دهد. ساختار این هواکش پیچیده نیست و قابل استفاده در هر شرایطی است. با این وجود این هواکش ها در عین سادگی از کاربرد بالایی بهره مند هستند و توان تولیدی آن ها بسیار بالا و مناسب است. از مزایای چشم گیر آن می توان به تهویه مناسب هوا با گردش هوایی که ایجاد می کند اشاره کرد. علاوه بر آن قیمت آن هم نسبت به سایر مدل ها بسیار پایین تر است. کاربری ساده آن باعث شده است تا در بیشتر صنایع برای تهویه هوا و گردش هوا از هواکش آکسیال صنعتی استفاده شود و از محبوبیت بالایی برخوردار باشد. از نظر ساختار، ساده و کاملا کاربردی است و نگه داری و تعمیر آن هم شرایط بسیار مطلوبی دارد.

برای خرید هواکش آکسیال صنعتی وارد صفحه خرید هواکش صنعتی شوید.

هواکش آکسیال صنعتی
هواکش آکسیال صنعتی sanatinja

هواکش آکسیال صنعتی چه کاربردی در تهویه هوا دارد؟

در سیستم های تهویه هوا معمولا هواکش بخش اصلی آن است و اگر شما بهترین هواکش را انتخاب نکنید نمی توانید به خوبی هوای محل مورد نظر خود را تهویه کنید. یک هواکش مناسب و کاربردی باید بتواند با دور مناسب چرخیده و هوای مضر و آلاینده دار را با خود به بیرون بکشد و هوای مناسب را جایگزین آن کند. خوشبختانه در تمامی مدل های هواکش آکسیال صنعتی این قابلیت وجود دارد و می توان از آن ها در این کاربرد استفاده کرد از طرف دیگر بهترین خنک کننده برای دستگاه ها هم میتوانند باشند. پروانه های هواکش آکسیال صنعتی بسیار قدرتمند است تا هوارا به خوبی جایگزین کند و هوای مطلوب را به محیط اهدا کند از این رو در بعضی از کاربرد های آن برای خنک کنندگی دستگاه ها هم میتوان از آن استفاده کرد تا دمای دستگاه را با دمای مناسب یکی کند.

هواکش آکسیال صنعتی sanatinja

هر وسیله الکترونیکی گرمایی تولید میکند و برای خنک نگه داشتن آن و انتقال هوای آن نیاز به فن یا هواکش است. دستگاه های کامپیوتری از جمله این وسیله ها هستند که گرمای زیادی تولید می کنند و اگر گرمای آن ها مهار نشود و این دستگاه ها خنک نشود باعث خرابی شدید می شود و هزینه های بسیار زیاد را به بار می آورند. از طرفی بعضی از این دستگاه باید 24 ساعته روشن باشند و کار کنند که این عمل بدون داشتن هواکشی برای انتقال گرما امکان پذیر نمی باشد. فن های بزرگ را که در صنعت استفاده می شوند را به اصطلاح هواکش می گوییم. در کامپیوتر های بزرگ راهی جز استفاده از هواکش وجود ندارد و هواکش ها هستند که می توانند عمل انتقال گرما را انجام دهند و سیستم ها را خنک کنند تا از خرابی آن ها جلوگیری شود.

فن آکسیال چگونه کار می کند؟ این فن ها توسط یک توپی مرکزی که میچرخد و توسط نیروی محوری انتقال هوا را انجام می دهد. توپی به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد و از لبه های بیرون چندین پره منحنی شکل دارد که با چرخش آن ها عمل تهویه هوا انجام می شود. فن های آکسیال در اندازه های مختلفی قابل استفاده هستند و می توانند اندازه کوچک و یا خیلی بزرگی داشته باشند. البته فن های دیگری مثل هواکش با فن سانتیرفیوژ نیز وجود دارد که کار آن به کمک نیروی گریز از مرکز انجام می شود و در کاربرد های دیگری مورد استفاده قرار می گیرد. هواکش با فن سانتیرفیوژ انواع مختلفی دارد و کاربرد اصلی آن برای تولید هوا یا گاز است و کارایی آن به طور کلی با هواکش آکسیال صنعتی متفاوت است.

هواکش آکسیال صنعتی

میتوانید مقاله راهنمای خرید هواکش صنعتی را مطالعه کنید

انواع هواکش صنعتی آکسیال کدام اند؟

به طور کلی هواکش آکسیال صنعتی به چند دسته تقسیم می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هواکش صنعتی آکسیال قابل حمل

در هر مکانی که شما نیاز به آن داشته باشید به راحتی همراه شما است و می توانید آن را در چند کاربرد استفاده کنید.

  • هواکش صنعتی آکسیال سقفی

این مدل از هواکش ها در سقف کار می شوند و به راحتی عمل تهویه هوا را از سقف انجام می دهند.

  • هواکش آکسیال صنعتی دیواری

به راحتی در هر دیواری که به خروج راهی داشته باشد نصب می شود و هوارا به طور مستقیم با فضای بیرون تهویه می کند.

  • هواکش آکسیال صنعتی کانالی

به صورت کانال کشی شده نصب می شود و از طریق کانال ها عمل انتقال هوا را انجام می دهد.

هواکش صنعتی آکسیال چه ویژگی هایی دارد؟

اگر هوای محیط موردنظر شما مقاومت پایینی دارد یا به اصطلاح همان هوای محیط است به راحتی این هواکش می تواند مقدار زیادی هوا را جابه جا کند و در نتیجه هوا را به سرعت و با کیفیت مطلوبی تهویه کند.

هواکش آکسیال صنعتی صنعت اینجا

هواکش آکسیال صنعتی در برخی مدل ها از کانالی بهره مند هستند که برای مکان هایی با فضای کم بسیار کاربردی است و می تواند عمل تهویه هوا را در فضای کمی انجام دهد و جاگیر نباشد.

به دلیل محبوبیت بالای هواکش صنعتی آکسیال تنوع آن از نظر شکل و اندازه بسیار بالا است و در نتیجه شما می توانید بسته به محیط کاری خود هرکدام از این ابعاد را که بخواهید بتوانید تهیه و مورد استفاده قرار دهید.

هواکش آکسیال صنعتی

این هواکش قابلیت آن را دارد که در فضای مناسبی هوای زیادی را جابه جا کند و بهینه سازی خوبی را انجام دهد. پس اگر در محیطی فشار هوای آن مناسب باشد هواکش صنعتی آکسیال میتواند به خوبی آن را انتقال دهد و از طرف دیگر صدای تولیدی آن بسیار پایین تر از محصولات مشابه است و همین موضوع سبب محبوبیت این مدل از هواکش ها می شود.

نصب و نگهداری از آن بسیار ساده است و هزینه تهیه و نگهداری آن ها نسبت به محصولات مشابه و هواکش های سانتیرفیوژ بسیار پایین تر و مناسب تر است.

چند نکته هنگام خرید و نصب هواکش آکسیال صنعتی

الکتروموتور قطعه اصلی و کاربردی هواکش است و هرچه تعداد دور و قدرت آن بیشتر شود صدای بیشتری تولید می کند ولی توان بیشتری برای خروج و ورود هوا دارد. به همین سبب اگر می خواهید در فضایی صدای کمتری از هواکش شنیده شود بهتر است مدلی را تهیه کنید که دور الکتروموتور پایین تری دارد.

تنوع مدل در هواکش آکسیال صنعتی بسیار بالا است و کاربرد آن ها هم مناسب هر محیطی می باشد ولی باید به این نکته توجه کنید که قبل از خرید باید فضای خود را ارزیابی کنید تا هواکشی مناسب فضای خود تهیه کنید تا بتواند به خوبی هوای آن مکان را تهویه کند.

فضای قرار گیری هواکش بسیار مهم است اگر فضای مناسبی برای آن انتخاب نکنید عمل تهویه هوا را به خوبی انجام نمی دهد و با فشار وارد شده به الکتروموتور آن باعث خرابی آن می شود.

کیفیت ساخت قطعات هواکش هم بسیار مناسب است و باید جنس پروانه ها و بدنه و الکتروموتور آن مورد توجه قرار بگیرد تا دچار خرابی زود هنگام نشود و هزینه نگهداری آن بالا برود.

هواکش باید به درستی نصب شود و تراز آن نسبتا دقیق باشد چرا که اگر این کار به درستی انجام نشود در نتیجه توان دستگاه کمتر می شود و بهینه سازی به درستی انجام نمیشود و از طرفی دیگر صدای فن بسیار زیاد میشود و یا حتی می تواند آزاردهنده باشد.

استفاده از کابل و سیم کشی از نکات قابل توجه نصب هواکش است پس بهتر است به کیفیت کابل ها توجه شود چرا که اگر کابل ها بی کیفیت باشد در اثر روشن بودن هواکش به صورت متداوم باعث گرمای کابل ها می شود و خرابی و قطعی را به همراه دارد. همچنین طول استفاده از سیم هم باید به اندازه مناسبی باشد تا خرابی کابل ها پیش نیاید.

بهتر است هواکش آکسیال صنعتی در داخل مکان نصب شود. البته می توان آن را در فضای خارجی قرار داد ولی اگر در معرض باد و باران قرار بگیرد خرابی آن بیشتر میشود و امکان کاهش کارایی آن وجود دارد. بهتر است در فضای سرپوشیده نصب شود تا در کنار ارائه کارایی بالا امکان خرابی آن به حداقل خود برسد.

جهت ورودی و خروجی هواکش را تمیز نگه دارید تا الکتروموتور و پروانه های آن دچار مشکل نشود. آلودگی ها میتوانند کارایی این قطعات را کم کنند. اگر از این آلودگی ها به دور باشد می تواند کارایی مناسب را داشته باشد و فضا را به خوبی تهویه کند.

نکاتی برای نگهداری هواکش آکسیال صنعتی

به صورت دوره ای هواکش را مورد بررسی قرار دهید و از درستی عملکرد پروانه و الکتروموتور آن اطمینان حاصل کنید تا عمل تهویه با مشکل همراه نشود.

گرد و خاک و آلودگی محیط روی پروانه ها می نشیند و اگر به صورت دوره ای آن را تمیز نکنید باعث خرابی و یا شکستن پروانه ها می شود.

اگر از هواکش آکسیال صنعتی با قابلیت تنظیم دور فن استفاده کنید به راحتی میتوانید بسته به مکان و شرایط دور فن آن را تنظیم کنید تا در هزینه های برق هم صرفه جویی کنید.

منبع  :

industrial ventilator