بوستر پمپ چیست و چه کاربردی دارد

بوسترپمپ:

معرفی دستگاه بوسترپمپ

اگر بخواهیم تعریف جامعی از بوستر پمپ داشته باشیم باید آن را اینگونه تعریف کنیم: “بوسترپمپ دستگاهی است که با استفاده از انرژی مکانیکی یک منبع دیگر، انرژی تولید میکند و باعث بیشتر شدن جریان انتقال مایعات یا گازها در حین خروج از دستگاه میشود”.

برای روشن شدن مطلب به مثال زیر توجه کنید.

مثالی ساده ازاین دستگاه

اگر ساختمانی که شما در آن زندگی میکنید در محیطی مرتفع است و همچنین ساختمان دارای چند طبقه است احتمالا تا به الان با این وضعیت روبرو شده اید که فشار آب ساختمان شما آنطور که باید مطلوب و مناسب نیست. این مشکل دلایل مختلفی دارد که شایع ترین دلیل آن افزایش مصرف آب در ساعات اوج مصرف است و در بیشتر مواقع آزار دهنده است و موجب اتلاف انرژی میشود. در اینگونه موارد برای اینکه فشار آب به میزان مناسبی برسد از سیستم هایی استفاده میشود که جریان آب را با شدت بیشتری هدایت میکنند. از جمله دستگاههایی که در ساختمانها برای حل مشکل جریان آب بکار برده میشوند میتوان به بوستر پمپ، منبع ذخیره، پمپ دور متغیر و منبع تحت فشار اشاره کرد که ما در این مطلب به معرفی بوستر پمپ و انواع آن و همچنین موارد کاربرد آن میپردازیم.

موارد استفاده

 1. مناطقی که فشار آب در آنها کم است.
 2. ساختمانهای با ارتفاع زیاد و همچنین ساختمانهایی که در مناطق مرتفع هستند.
 3. ساختمانهایی که فشار آب آنها به صورت مداوم و ثابت نیست.(یعنی فشار آب در زمانهای مختلف متفاوت است)
 4. همچنین در مکانهای عمومی مانند بیمارستانها، مدارس، باشگاههای ورزشی و… سیستم اطفاء حریق با بوستر پمپ تامین میشود.
 5. ساختمانهایی که در یک سیستم لوله کشی جزء آخرین ساختمانها هستند.
 6. استفاده در گلخانه­ها
 7. شبکه­هایی که در آنها تصفیه آب انجام میشود.

بوسترپمپ ها ساختمانی ساده دارند

به طور کلی یک بوستر پمپ از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • اتصالات که شامل لوله ها نیز میشود
 • پمپ
 • الکترو موتور
 • تابلوی برق و سایر تجهیزات الکتریکی
 • کانکتورهای ورودی و خروجی
 • یک منبع دیافراگمی

البته این دستگاه اجزای دیگری نیز دارد اما به صورت کلی مهمترین اجزا تشکیل دهنده موارد بالا هستند.

بوستر پمپ

بوسترپمپ ها انواع مختلفی دارند

بوستر پمپهای برای مصارف مختلف ساخته شده اند و طبیعتا انواع مختلفی نیز دارند، از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دور ثابت برای آب رسانی
 •  دور متغیر برای آب رسانی
 •  دور ثابت برای آتش نشانی

بوسترپمپ دور ثابت برای مصارف آب رسانی

این نوع پمپ بیشتر در مواردی مانند آبیاری فضای سبز و یا آب رسانی به مخازن دیگر استفاده میشود. این بوستر پمپها یک مزیت مهم دارند و آن بازدهی بیشتر در زمان کمتر است. این پمپ خودش شامل دو نوع پمپ دیگر میشود. نوع اول یک قطعه به نام plc دارد که به گونه ای پمپ را در زمان خاصی خاموش یا روشن میکند و میتوان گفت که نمونه ای هوشمند است. اما نوع دیگر فاقد این قطعه است و دارای کلیدهایی است که میتوان با آنها فشار آب را تنظیم کرد.

بوسترپمپ متغیر ثابت برای مصارف آب رسانی

و اما  پمپ با دور متغیر در مواردی مانند تنظیم فشار آب شرب استفاده میشود. این نوع بوستر پمپ انرژی کمتری را در مقابل دیگر انواع بوستر پمپ استفاده میکند و همچنین استهلاک این دستگاه خیلی کم است. و یک نکته بسیار جالب در این بوستر پمپ این است که دور موتور براساس نیاز، مدام در حال افزایش یا کاهش است.

بوسترپمپ دور ثابت برای مصارف آتش نشانی

 پمپ آتش نشانی معمولا دو یا بیشتر دو الکترو پمپ دارد و بسته به اینکه در چه ساختمانی استفاده میشود تعداد الکترو پمپها نیز متغیر است. این بوستر پمپ نیز هم مانند بوستر پمپ دور ثابت آب رسانی بیشترین بازدهی را در زمانی بسیار کم دارد و مزیت اصلی این بوستر پمپ همین است. و باز هم بوستر پمپ دور ثابت آتش نشانی مانند بوستر پمپ دور ثابت آب رسانی دارای دو نوع است یکی با قطعه plc و یکی بدون این قطعه است.
به طور کلی بوستر پمپ برای افزایش فشار آب ورودی استفاده میگردد.
اگر قصد خرید بوستر پمپ را دارید وارد لینک زیر شوید


این مقاله شاید راه حلی برای شما باشد سیم پیچی و تعمیر الکتروموتور

امتیازهای مثبتی که بوسترپمپ در شبکه آب رسانی برای شما به ارمغان آورده است

 • این پمپ به گونه ای طراحی و ساخته شده است که حمل و نقل و نصب آن بسیار آسان است
 • مصرف انرژی را به حداقل میرساند
 • استهلاک لوله کشی و همچنین استهلاک پمپ به حداقل میزان خود رسیده است
 • همچنین پمپی به صورت رزرو شده و آماده به کار در دستگاه وجود دارد که در صورت از کار افتادن پمپی که در حال حاضر کار میکند وارد عمل شود. خوشبختانه در این بوستر پمپها برای هر پمپی کلیدهای فرمانی وجود دارد که میتوان در صورت از کار افتادن پمپی، آن را با کلید مربوطه اش خاموش کرد و پمپ دیگری را راه اندازی کرد و پمپ خراب را در زمانیکه سیستم در حال کار است تعمیر کرد.
 • قابلیت تنظیم آب رسانی از پایین ترین درجه تا بالاترین حد

بوستر پمپ کمک بسیار شایانی به صرفه جویی در مصرف انرژی میکند همچنین هزینه هایی که باید برای نگهداری و تعمیر این دستگاه پرداخت کرد در مقایسه با کارهای دیگری که انجام میشود بسیار کم است. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بوستر پمپ مصرفی خود را به درستی انتخاب نکنید و بسیاری از موارد ایمنی را در مقابل آن رعایت نکنید مطمئنا نتیجه عکس خواهید گرفت و بوستر پمپ شما انرژی بیشتری مصرف میکند و همچنین هزینه های سنگینی را به دنبال خود خواهد داشت که متاسفانه اکثر کسانیکه قصد استفاده از بوستر پمپ را دارند ابتدا به قیمت تمام شده دستگاه دقت میکنند و کیفیت دستگاه را در نظر نمیگیرند و همیشه به دنبال دستگاهی ارزان قیمت هستند تا اینکه به دنبال دستگاهی با کیفیت باشند.

تعمیر بوستر پمپ:

همچنین اگر در بوستر پمپ های خریداری شده نیاز به تعمیر و سرویس و نگهداری داشته باشید میتوانید با مراجعه به لینک زیر باما در تماس باشید تا در اصرع وقت مشکل شمارا برطرف نمایم.
←صفحه تماس با ما : وارد شوید→

مراقبتهای دوره ای از بوستر پمپ

برای اینکه دستگاه شما دچار مشکل نشود باید طی دوره های زمانی مشخصی آن را سرویس دهی کنید. این کار به افزایش طول عمر دستگاه شما بسیار کمک میکند همچنین با مشخص کردن برخی موارد میتوانید از وضعیت سلامت دستگاه خود نیز اطمینان پیدا کنید.

از جمله مواردی که باید در بازدیدهای دوره ای از بوستر پمپ مد نظر قرار دهید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توان مصرفی بوستر پمپ
 • میزان فشار مکش و رانش بوستر پمپ
 • همچنین میزان صدا و لرزش تولیدی بوستر پمپ اشاره کرد اما مهمترین نکته در مراقبت از بوستر پمپ این است که شما دستگاه را از نظر نشتی اتصالات و بدنه نیز چک کنید.

منابع کلیدی این مقاله:

 


wikipedia 

grandfus

MTD