سیم پیچی و تعمیر الکتروموتور

 

 

سیم پیچی و تعمیر الکتروموتور

 

 

سلام دوست عزیز، تیم ما تخصصی ترین افراد در سیم پیچی الکتروموتور رو در تهرا ن در اختیار داره اگر تمایل به همکاری دارید میتونید با مراجعه به صفحه تماس با ما ادرس و شماره تلفن مارو در اختیار داشته باشید تا در سیم پیچی الکتروموتور اگر راهنمایی خواستید کمکتون کنیم

امیدوارم که حالت خوب باشه و تا انتها با این مقاله که در خصوص با سیم پیچی الکتروموتور هستش، با سایت ما همراه باشی، امیدوارم که بتونی از این مقاله نهایت استفاده رو ببری، پس با ما همراه باش.

 

اول از همه میخوام خودم و مجموعه ای که دارمو بهت معرفی کنم مجموعه صنعتی ما از سال 1370 شروع به فعالیت در حوزه تعمیرات و سیمپیچی الکتروموتور و الکتروپمپ کرد و در این نزدیک به 30 سال با مجموعه های بزرگ صنعتی و سازمانی همکاری داشته چند سالی هست که تو حوزه انلاین شروع به فعالیت کردم و هدفم به بالا بردن علم مردم تو این حوزه هست پس بریم که داشته باشیم یه مقاله خیلی خوب رو.

ساختمان الکتروموتور و سیم پیچ:

در ابتدا باید گفت که الکتروموتور به 2 نوع جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) تقسیم بندی می شود که ما از انواع آن در زندگی روزمره استفاده خواهیم کرد.

الکتروموتور دستگاهی است که با در کنار هم قرار دادن چند قطعه که شامل؛ استاتور، روتور، سیم پیچ، شکاف هوا  (Air Gap) و یک فریمی که دور تمامی این قطعات قرار داده شده است، کار می کند که در واقع در آن قطعه های نام برده شده باید کار کنند تا یک موتور الکتریکی شروع به حرکت کردن نماید.

در ارتباط با سیم پیچ باید در نظر داشته باشید که سیم پیچ ها از سیم های بسیار زیاد پیچیده به همی تشکیل شده اند که به صورت قطب های مغناطیسی ساخته و طراحی شده است که موجب تسهیل جریان برق شود.

این مسئله را نیز در همین ابتدا در خاطر داشته باشید در سیم پیچی و تعمیر الکتروموتور به دو مبحث جدا از هم تک فاز و سه فاز تقسیم می گردد که هر کدام از آن ها کلاف بندی، سربندی و سیم بندی مختص به خودشان را خواهند داشت. جالب است بدانید که در شروع کار می بایست به عایق کاری دستگاه و سپس به سیم پیچی الکتروموتور پرداخت که این روند منجر به روشن شدن و حرکت الکتروموتور خواهد شد.

این نکته را مد نظر داشته باشید که سیم پیچی الکتروموتور موضوعی تخصصی و فنی است که کم تر کسی از آن سر در میاورد، بنابراین با یادگیری اصول سیم پیچی الکتروموتور  تک فاز و سه فاز و جزئیات مربوط به آن می توانید درآمد بسیار مناسب و خوبی از این راه کسب نمایید و این موضوع را بدانید که سیم پیچی انواع الکتروموتور یکی از پر درآمد ترین حوزه های کار فنی و تخصصی محسوب می گردد و کسب دانش در این زمینه می تواند فرصت های شغلی مناسبی را برای شما عزیزان به وجود آورد.

البته این را نیز در نظر داشته باشید که شغل های فنی عموما شغل های طاقت فرسایی هستند و در صورت داشتن علاقه وارد این حرفه شوید در غیر ابن صورت خیلی زود پشیمان شده و وقت خودرا تلف کرده اید.

 

نحوه تعمیر الکتروموتور:

در ادامه بگزارید به نحوه سیم پیچی و تعمیر الکتروموتور  اشاره هایی داشته باشیم و نکته های آن را به صورتی که برای همگام قابل فهم باشد بیان کنیم، در این راستا می بایست به این موضوع توجه داشته باشید که برای دریافتن مشکل در موتور ها باید به عنوان یک پزشک عمل کنید و مریضی الکتروموتور را تشخیص داده و سپس به حل مشکل اقدام نمایید.

به عنوان مثال چنانچه محور موتور لنگی داشته باشد، در مدت نچندان زیادی  بلبرینگ ها، بوش ها را از کار خواهد انداخت و در این مواقع چنانچه ما به جای یافتن مشکل اصلی که در این جا رفع لنگی محور موتور است، به تعویض بلبرینگ ها اقدام نماییم و یا بوش ها را تعویض کنیم، بخاطر این که همچنان محوریت موتور کج می باشد، دوباره همان مشکل را مشاهده خواهیم کرد و هم از لحاظ وقت و هم از لحاظ هزینه و موارد کاری به ما ضرر وارد خواهد شد.

همچنین چنانچه در مداری که به دلیل بار زیاد موتور، جریان زیاد کشیده و سوزانده شده و ما بیاییم و تنها سیم پیچ را تعویض نماییم، پس از گذشت مدت زمانی کم دوباره شاهد خرابی موتور خواهیم بود، پس نکته ای که در خصوص با سیم پیچی و نحوه تعمیر الکتروموتور باید در نظر داشته باشیم این است که دلیل و ریشه اصلی یک عیب یا مشکل را شناسایی و سپس نسبت به حل آن اقدام کنید که به طبع این امر نیاز به تجربه و تخصص و دانش مرتبط با این موضوع خواهد داشت.
برای سالم نگه داشتن همیشه الکتروموتور خود میتوانید مقاله زیر را حتما مطالعه کنید


الکتروموتورمان چه طور 20 سال بیشتر عمر کند

 

در راستای نکته های تعمیر الکتروموتور و سیم پیچ ها به موارد زیر توجه داشته باشید :

 1. در ابتدا به منظور تضمین ایمنی خود، برق را قطع نمایید
 2. به صورت ظاهری به بررسی الکتورموتور و سیم پیچ ها بپردازید تا اگر مشکل و اختلالی مشاهده شد آن را برطرف نمایید. این عوامل می تواند: شکستن پایه الکتروموتور، وجود خاک یا براده روی دستگاه و … باشد.
 3. پلاک موتور را پیدا کنید، بخاطر این که پلاک الکتروموتور اغلب روی پوسته آن نصب می گردد، پیدا کردن آن کار سختی به حساب نمی آید. در حقیقت پلاک موتور، مشخصات جزئی مانند: ولتاژ، توان، شدت جریان، گشتاور، دمای کارکرده، RPM (دور در دقیقه) و … را در اختیار ما قرار خواهد داد که به منظور تعمییر و عیب یابی موثر خواهد بود.
 4. در ادامه باید یاتاقان الکتروموتور را مورد بررسی خودمان قرار دهیم. شایان ذکر است که یاتاقان ها در دو سمت الکتروموتور موجود است و چنانچه به درستی وصل نشده باشد و یا دچار زنگ زدگی شده باشد، موجبات خرابی الکتروموتور و سیم پیچ های آن را فراهم خواهد آورد. در نظر داشته باشید که در صورت عدم عیب در یاتاقان ها، روتور باید به نرمی و بدون صدا گردش داشته باشد.
 5. در ادامه باید به سراغ سیم پیچ ها بریم و آن ها را بررسی کنیم. در این راستا می توانید از اهم سنج استفاده نمایید به صورتی که اتصالات کوتاه و یا اتصال به زمین هر یک از سیم های موتور را می توان با استفاده از این وسیله بررسی کرده و نسبت به حل مشکل اقدامات لازم را انجام داد.
 6. در هنگام استفاده از اهم متر حتما این را در نظر داشته باشیم که به جز گرفتن اهم الکتروموتور حتما اتصال بدنه را نیز چک کنیم در صورتی که الکتروموتور دارای اتصال بدنه باشد به احتمال 90درصد سیم پیچ سوخته و باید سیم پیچی شود.
 7. لازم به ذکر است که برای موتور کولر تک فاز باید به مواردی همچون؛ بازرسی ظاهری خازن و همین طور بررسی کلید الکتروموتور نیز توجه داشته باشید.
 8. در انتها باید گفت که این امکان وجود خواهد داشت که مشکل از فن خنک کننده دستگاه که در انتهای دستگاه جایگذاری شده است، باشد. در حقیقت باید بررسی نماییم که چیزی موجب گرفتگی گارد فلزی فن الکتروموتور نشده باشد.

 

شش نکته مهم در سالم ماندن بلبرینگ های الکتروموتور

 

به عنوان آخرین نکته در خصوص تعمیر الکتروموتور و سیم پیچ باید گفت که چنانچه با مواردی که خدمت شما گفته شد، مشکل دستگاه حل نشد، نیاز است تا یک تعمیر کار حرفه ای دستگاه الکتروموتور و سیم پیچ شما را بررسی و مشکل آن را بر طرف نماید. نکته ای که وجود دارد این جاست که توجه داشته باشید که از لحاظ اقتصادی، تعمیر الکتروموتور و سیم پیچ ها به صرفه تر خواهد بود یا تعویض آن و سپس نسبت به تصمیم خود اقدام کنید.

 

در ادامه مقاله قصد داریم در خصوص سیم پیچی الکتروموتور نکاتی را خدمت شما عزیزان عنوان کنیم، پس به هیچ وجه ادامه مقاله را از دست ندهید:

 • در خصوص با پلاک روی جعبه الکتروموتور باید همیشه باید مراقب آن باشید تا نه آسیب ببیند و نه از دستگاه جدا یا گم شود به علت این که به منظور تعمیر این دستگاه به اطلاعات آن نیاز مبرم خواهد بود و در صورت نبودن و یا خوانا نبودن اطلاعات باید به استاد کار های حرفه ای تر مراجعه نمایید که هزینه بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.
 • در سیم پیچی الکتروموتور ها حتما باید از سیم مسی استفاده کرد و نباید این کار را با سیم آلومینیومی انجام داد.
 • در سیم پیچی الکتروموتور باید به عایق بندی مناسب آن دقت بسیاری داشته باشید و در واقع در زمان عایق بندی آن باید از کاغذ های نسوز مختص سیم پیچی استفاده نمایید.
 • در نظر داشته باشید که باید پس از انجام سیم پیچی، شدت جریان موتور با دور الکتروموتور متناسب باشد و در حقیقت با مشخصات درج شده روی پلاک موتور مطابقت کامل داشته باشد تا دچار مشکل نگردد.
 • برای سیم پیچی الکتروموتور سه فاز پر قدرت می بایست از درایور بهره گرفت. شایان ذکر است که درایور وسیله ایست که از آن در جهت تنظیم دور موتور استفاده می نمایند.
 • توجه داشته باشید که کیفیت بالای سیم مسی و روکش لاکی آن به افزایش طول عمر مفید الکتروموتور منجر خواهد شد.

مراحل سیم پیچی الکتروموتور سوخته:

در این قسمت میخواهم شما را با مراحل کلی سیم پیچی الکتروموتور اشنا کنم.این مراحل را قدم به قدم و با توجه به تجربه چندین ساله ای که در صنعت تعمیر الکتروموتور بدست اورده ام بازگو کنم این نکته را متذکر میشوم که سیم پیچی الکتروموتور فقط باید بدست متخصصین در این صنعت انجام پذیرد زیرا کاری بسیار حساس است و نیاز به تخصص دارد.

 

من در این بخش تنها شما را با فرم کلی سیم پیچی آشنا میکنم

 • مرحله نخست:در ابتدا وقتی یک الکتروموتور سوخته داریم باید هسته الکتروموتور را از روتور و یاتاقان ها جدا کنیم
 • مرحله دوم:باید از سالم بودن بلبرینگ ها و یاتاقان های جلو و عقب الکتروموتور مطمعن شویم زیرا یکی از عوامل سوختن الکتروموتور گشاد شدن یاتاقان ها و یا خراب بودن بلبرینگ ها است
 • مرحله سوم:باید از سالم بودن روتور الکتروموتور اطمینان پیدا کنیم و در صورت لنگی و یا خوردگی جای بلبرینگها عیب را برطرف کنیم
 • مرحله چهارم:حال دیگر وقت کار بر روی خود هسته سیم پیچی است در اقدام نخست باید نوع سربندی موتور را مشخص کنیم که کلاف بندی هر موتور با موتور دیگر کاملا متفاوت است سپس سیم های استاتور را خارج میکنیم و با توجه به سربندی آن کلافهایی که مشخص کرده بودیم را کنار میگذاریم این کار را معمولا به وسیله یک مغار مخصوص انجام میدهند بعد از خارج کردن سیم ها باید هسته استاتور را تا جای ممکن تمیز کرده و از مواد زاعد پاک کنیم
 • مرحله پنجم:در این مرحله باید کلاف هایی که از الکتروموتور بیرون اورده بودیم و کنار گذاشته بودیم را بر اساس گام کلاف بندی شمارش میکنیم و در دفتری که داریم مینویسیم به این مرحله نقشه برداری از الکتروموتور میگویند.
 • مرحله پنجم: در این مرحله باید عایق بندی دینام را انجام دهیم و با توجه به قطر و طول شیار استاتور عایق مناسب انتخاب کنیم.
 • مرحله ششم: حال نوبت کلاف پیچی رسیده.با توجه به نقشه ای که نوشته ایم شروع به پیچیدن کلاف ها میکنیم این را در نظر داشته باشیم که پیچیدن کلاف باید بر اساس قالب گرفته شده از استاتور باشد.
 • مرحله هفتم:کلافهای پیچیده شده را جا گذاری میکنیم.
 • مرحله نهم:سرندی کلاف هارا انجام میدهیم و سپس نخ بندی میکنیم برای اطمینان از کار در پایان از سرهای کلاف خروجی اهم میگیریم تا درست سربندی کرده باشیم.
 • مرحله دهم:مرحله پایانی است و برای عایق بندی و سفت شدن سیم پیچ در جای خود سیم پیچ را شار لاک میزنیم

سعی کردم در 10 مرحله خیلی ساده سیم پیچی را برای علاقه مندان شرح دهم اساتید عزیز که این مطلب را مطالعه میکنند خواهشمندم در صورت داشتن نظر در زیر همین پست نظرات خود را اعلام کنند.

مراحل تعمیر و سیم پیچی الکتروموتور به زبانی ساده

امیدوارم که از موارد، نکات، توضیحات و به صورت کلی از مقاله ای که برای شما عزیزان تهیه شده بود، نهایت استفاده رو برده باشید.

 

در صورت نیاز به برقراری ارتباط میتوانید با رفتن به قسمت تماس با ما  اطلاعات تماس را داشته باشید و یا در غیر این صورت فرم زیر را کامل کنید تا همکاران بنده با شما در تماس باشند.

 • محمد

  خوشحال میشیم سوالات خودتون رو بپرسید و اگر نظری دارید اعلام کنید

  بدون‌پاسخ
 • علی

  توضیحات عالی بود. يک سوال داشتم یک موتور تک فاز یک اسب در حالت عادی چقدر باید جریان‌ داشته باشه و زیر بار چقدر ه. من موتور سیم پیچی کردم در حالت عادی 6.5 امپر داره زیاده یاه نه. ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  یک پاسخ
  1. admin-tajhizman

   سلام دوست عزیز
   اگر زیر بار موتور این امپر رو میکشه مشکلی نیست امپر عادی هست

   بدون‌پاسخ