لوگو تجهیزمن

مقایسه دینام کولر موتوژن و الکتروژن


admin-tajhizman
2020/02/10
0 دیدگاه

مقایسه دینام کولر موتوژن و الکتروژن :

مقایسه دینام کولر موتوژن و الکتروژن :با توجه به این که بخش اعظمی از کشور ایران مناطق گرم و خشک محسوب می شوند. در نتیجه با نزدیک شدن به فصول گرم سال، یکی از دغدغه های اصلی ایرانیان کولر های آبی خواهد بود. ما در این مقاله به مقایسه دینام کولر موتوژن و الکتروژن میپردازیم.

انتخاب و خرید یک کولر مناسب مستلزم داشتن آگاهی حدودی نسبت به آن ها است؛ تا در هنگام خرید گزینه مناسبی را انتخاب کنیم. اما یکی از بخش های اصلی هر کولری که باید به طور قطع به آن توجه داشت، دینام کولر ها است.

 

برای دیدن محصولات دینام کولر که همه محصولات در تخفیف های ویژه هستند میتوانید به صفحه دینام کولر آبی مراجعه کنید.

دینام کولر چیست؟

درواقع دینام کولر یا الکتروموتور کولر یک موتور تک فازی است که در توان های مختلفی تولید می شود، و شما بسته به نوع کولر و ابعاد آن دینام با توان مناسب را انتخاب می کنید. دینام ها به طور کلی دارای دو نوع سرعت هستند که ما آن ها را به صورت کلید های تند و کند در کلید های کولر خود می بینیم. سرعت دینام را بسته به نیاز خود می توانیم کنترل کنیم.

در ادامه به معرفی و مقایسه دو نوع از با کیفیت ترین دینام ها که استاندارد های لازم در سطح بین المللی را دارند می پردازیم.

 

دینام های کولر آبی موتوژن و الکتروژن

دینام های کولر آبی موتوژن و الکتروژن جزء محصولات صنعتی با بازدهی بالا هستند که هرکدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. اما نمی توان این دو را نسبت به یکدیگر برتری دارد. این دینام ها که هر کدام به ترتیب توسط شرکت های موتوژن و الکتروژن تولید می شوند، بسته به نوع استفاده خود قابلیت های خاص خود را دارند. اما برای درک بهتر این محصول بهتر است از شرکت های سازنده آن ها شروع کنیم.
قبل از شروع اگر یک راهنمای کامل برای خرید دینام کولر نیاز دارید میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.

شرکت دینام کولر موتوژن

دینام کولر موتوژن 2خازنه

سابقه شرکت موتوژن به بیش از نیم قرن می رسد. این شرکت یکی از شرکت های پیشگام در زمینه تولید الکتروموتور های صنعتی در ایران بوده که محصولات خود را نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر خاور میانه صادر کرده و به فروش می رسد. عمده محصولات این شرکت بر پایه الکتروموتور های سه فاز و تک فاز بوده که بسته به نوع مصرف (مصرف صنعتی و مصرف خانگی)، آن ها را تولید می کند.

عمده محصولات این شرکت به طور کلی شامل سه دسته هستند:

تک فاز سه فاز الکترو موتورهای کولری
دو خازنه تک دور با فریم آلومینیومی دو سرعته اسپلیت فاز
خازن دائم با بدنه چدنی دو سرعته با خازن استارت
دو خازنه با فریم چدنی همراه با گرید انرژی IE2 دو سرعته خازن دائم
دو دور دالاندر با فریم آلومینیومی دو سرعته پرتابل

شرکت موتوژن که به طور دقیق تر در سال 1355 تاسیس شد، با تکیه بر تولید محصولات استاندارد توانست هر ساله جوایز متعددی کسب کند و به عنوان یکی از شرکت های صنعتی مورد قبول اتحادیه اروپا واقع شود.

اما محصولات خانگی شرکت موتوژن که عمدتا برای کولر های خانگی طراحی شده اند شامل مجموعه زیر می باشد:

 • الکتروموتور های کولری دو سرعته اسپلیت فاز

دارای سه نوع تیپ موتور بوده که قدرت خروجی هرکدام متفاوت است و شامل SP 56-4/6 1، SP 56-4/6 2 ، SP 56-4/6 3 است.

 • الکتروموتورهای کولری دو سرعته با خازن استارت

دارای یک نوع تیپ موتور با نام CS 56-4/6 بوده که دارای قدرت خروجی 3/4 و 1/4 اسب است.

 • الکترو موتورهای اسپلیت فاز پمپ سیرکولاتور

دارای چهار نوع تیپ موتور بوده که قدرت خروجی هرکدام متفاوت است و شامل، SP 56-4A، SP 56-4، SP56-4B، SP 56-4/6 است.

 • الکتروموتور کولری دو سرعته خازن دائم – خازن استارت

که دارای چهار مدل تیپ موتور بوده که هرکدام قدرت خروجی متفاوتی دارند و شامل ، CRS 56-4/7 ، CRS 56-4/8، CRS 56-4/9، CRS 56-4/10 است.

 • الکتروموتورهای کولری دو سرعته خازن دائم

که دارای چهار نوع تیپ موتور بوده و قدرت خروجی هر کدام متفاوت است که شامل، CR 56-4/6-Col، CR 56-4/6-D01، CR 56-4/6-E01، CR 56-4/6-F01 است.

 • الکتروموتورهای کولری دو سرعته پرتابل

این الکتروموتور فقط دارای یک نوع تیپ موتور با نامPSC 80/4-6p است.

با این حال، در این میان شرکت الکتروژن نیز در این صنعت بیکار نبوده و موفقیت های بسیاری داشته است. در ادامه به بحث پیرامون دینام کولر آبی الکتروژن می پردازیم.

شرکت دینام کولر الکتروژن

دینام کولر الکتروژن

شرکت الکتروژن در سال 1359 فعالیت خود را به عنوان یک شرکت صنعتی آغا کرده است. هدف اصلی الکتروژن در ابتدای شروع فعالیت، واردات محصولات الکترونیکی و صنعتی بود. اما بنا به ضرورت کشور بر تولیدات داخلی، این شرکت سیاست کاری خود را از فروش و واردات به تولید تبدیل کرد و در سال 1370 به طور رسمی وارد فاز تولید محصولات صنعتی به خصوص الکتروموتور شد.

بعد از گذشت سال ها و تلاش و همت شرکت و کارکنان خود، اکنون یکی از شرکت های صنعتی ایرانی است که پا به عرصه بین المللی گذاشته و تولیدات خود را در سطح گسترده تری به فروش می رساند. عمده محصولات شرکت الکتروژن الکتروموتور هایی است که با پیشرفته ترین و بهترین تجهیزات ساخته می شوند.

در ادامه به معرفی دینام های کولر آبی الکتروژن می پردازیم.

دینام کولری CRS راندمان بالا HP 3/4 مدل EG

این نوع دینامکولوری با دو نوع تیپ موتور 16134 و 16121 تولید شده که توان خروجی هرکدام متفاوت است.

 • دینام (الکترو موتور) کولری خازن دار راندمان بالا HP 1/2 ،1/3 مدل سبز

این مدل الکتروموتور نیز با دو نوع تیپ موتور با کد 29343 و 29345 تولید شده و توان هرکدام متفاوت است. این الکتروموتور ها تک فازی هستند.

 • الکترو موتور کولری فاز شکسته HP 3/4 مدل EG

این الکتروموتور کولری با تیپ موتور 29344 دارای توان خروجی کند 1/4HP و تند 4/3HP بوده و تک فاز است.

 • دینام کولری فاز شکسته HP 1/2مدل EG

یک دینام کولری با تیپ موتور 28120 دارای توان خروجی کند 1/6 HP و توان خروجی تند ½ HP بوده و تک فاز است.

 • دینام کولری فاز شکسته HP 1/4 ،1/3 مدلEG

این الکتروموتور کولری با دو نوع تیپ موتوری 28140 و 28130 است که به ترتیب دارای توان خروجی کند 12/1 و 10/1 HP و تند 4/1 و 3/1 HP است و دارای یک فاز هستند.

 • دینام کولری خازن دار HP 1/3 ،1/2 ،3/4 مدل تندر

این الکتروموتور کولری دارای سه نوع تیپ موتور با کد 16132، 16120، 16340 است که به ترتیب توان خروجی کند 9/1، 6/1، 4/1 HP و تند 3/1، 2/1، و 4/3 HP را دارند و همگی تک فاز هستند.

 • دینام کولری خازن دار HP 1/4 مدل تندر

الکتروموتور تندر دارای دو نوع تیپ موتوری با کد 16142 و 16146 است که به ترتیب توان خروجی کند 12/1 HP برای هر دو و توان خوجی تند 4/1 برای هردو است، هر دو تک فاز بوده اما یاتاقان مدل اول بلبرینگ و بوش است، در حالی که یاتاقان مدل دوم فقط بلبرینگ است.

 • دینام کولری W 180 مدل رعد

این الکتوموتور کولری یک نوع تیپ موتور داشته با کد 16180 و توان خروجی کند 115 W و توان خروجی تند 180 W که تک فازی است.

 • الکترو موتور کولری W 250,187,150 مدل طوفان

اما الکتروموتور کولری مدل طوفان دارای سه مدل تیپ موتور بوده که به ترتیب شامل 27151، 27187، 27250 که توان خروجی تیپ اول کند 115W و تند 150 W است در حالی که توان خروجی تند و کند محصول های دوم و سوم به ترتیب به صورت تند/کند 187 W و تند/ کند 250 W هستند. البته همگی تک فاز هستند.

شاید مقاله سیم پیچی الکتروموتور برای شما جذاب باشد.

مقایسه دینام کولر آبی موتوژن و الکتروژن

اگر بخواهیم با توجه به این تفاسیر یکی از محصولات این دو شرکت را انتخاب کنیم؛ نمی توان تفاوتی آنچنانی بین آن ها یافت، چرا که هرکدام دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند.

با این حال این دو شرکت قدرتمند در صنعت تولید دینام های کولری یا الکتروموتور ها تفاوت هایی نیز با یک دیگر دارند. به طور کلی شرکت الکتروژن تجربه بیشتری در تولید محصولات صنعتی خود به خصوص الکتروموتور ها دارد. اما از طرفی هم شرکت موتوژن نیز تمرکز بیشتری روی دینام های کولر آبی تک فازی دارد. در نتیجه برای انتخاب دینام های تک فازی که غالبا برای کولر های خانگی استفاده می شوند، محصولات موتوژن پیشنهاد می شود.زیرا موتور کولر های آبی شرکت موتوژن به دلیل عرف بودن در سطح جامعه بسیار مرسوم بوده و در هنگام تعمیر بسیار راحت تعمیر میشوند.

سخن پایانی

آنچه که باعث شده محصولات الکتروژن بیشتر مورد پسند افراد قرار بگیرد، کیفیت بالای محصولات دینامی به همراه قیمت مناسب آن است که نمی توان از آن پشم پوشی کرد. چرا که محصولات این شرکت با توجه به استاندارد های روز دنیا ساخته شده و تایید می شوند. از طرفی سازه های شرکت موتوژن نیز از نظر کیفی در سطح جهانی قرار گرفته است، و به عبارتی یکی از برند های بزرگ در این صنعت محسوب می شود. از دیگر مزیت های محصولات صنعتی این شرکت، تولید الکتروموتور های سه فازی است که تا کنون کسی نتوانسته جای آن ها را بگیرد.

با این حال این دو شرکت که رقیبان یکدیگر نیز محسوب می شوند، در کنار هم عملکرد خیلی خوبی دارند و نمی توان آن ها را از یکدیگر جدا کرد. اما بهتر است همیشه در حین خرید دینام کولر برای خانه خود سعی کنید دینام مناسب با ابعاد کولر خود تهیه کنید چرا که اگر قدرت دینام بیشتر باشد، میزان برق مصرفی بیشتر خواهد بود و اگر دینام کوچک تر باشد، توان کمتری خواهد داشت که در نتیجه در مدت زمان کمی آسیب خواهد دید. هیچگاه فراموش نکنید هنگام خرید همیشه محصولات مختلف با توجه به بودجه خود را با یکدیگر مقایسه کنید.

منبع مقاله:

siemens electrical


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید
s