ست کنترل بهتر است یا منبع انبساط

بررسی و مقایسه منبع انبساط و ست کنترل

مقایسه قیمت ست کنترل و منبع انبساط

مقایسه منبع انبساط و ست کنترل. آیا پمپ آب با ست کنترل بخرم یا پمپ آب با منبع انبساط؟ این ها سوالاتی هستند که افراد جویای ست پمپ ها در ذهن خود می پرورانند. در این قاله قصد داریم تا این دو نوع پمپ های آب را مورد بررسی قرار می دهیم و مزایا و معایب هرکدام را بررسی می کنیم.

اولین نکته در رابطه با انتخاب هرکدام از این موارد توجه به قیمت خرید این دو محصول خواهد بود. با توجه به این مسئله می توان گفت که قیمت ست کنترل نسبت به مخزن انبساط کمتر بوده و به عنوان مثال در پمپ آب ابارا میتوان از هر دو استفاده کرد پس منبع انبساط  برای افرادی که به دنبال یک محصول با قیمت مناسب هستند گزینه خوبی است.

با این حال با این نکته ساده نمی توان به راحتی تصمیم گرفت. برای این موضوع نیاز به بررسی های دقیق تر هست. در نتیجه پیش از هر چیزی به سراغ این دو نوع محصول می رویم.

منبع انبساط چیست؟

منبع انبساط را می توان به عنوان یک وسیله ای در نظر گرفت که در قسمت فوقانی پمپ آب قرار می گیرد. این محصول باعث می شود تا زمانی که فشار آب کم است، آن را افزایش دهد. در نتیجه آب مورد نیاز شما در خانه با فشار مناسب تامین شود. انواع این مدل محصول که تنوع بالایی نیز دارد، همگی با توجه به فشار آب کار می کنند. منبع انبساط یا مخزن تحت فشار، از سه بخش تشکیل می شود که شامل:

پوسته، تیوب و فلنچ هستند.

  • منبع انبساط در زمان کارکرد، فشار آب بین 10 تا 15 بار را ایجاد می کند.
  • تیوپ منبع انبساط از جنس EPDM یا BUTIL است. این تیوپ ها با توجه به فرایند ساختی که دارند، زمانی که آب در منبع نگ داری می شود، کاملا پاک خواهد بود. در نتیجه این موضوع نیز یکی از مزیت های منبع انبساط خواهد بود.
  • فلنچ هایی که در ساخت منبع انبساط استفاده شده اند، بدون هیچ گونه جوش کاری بر روی منبع نصب شده اند. درواقع در ساخت این فلنچ ها از دستگاه پرس استفاده شده است تا به صورت یک تکه شوند.

توجه کنید که…

کلید منبع انبساط برای پمپ آب به گونه ای است که برای پمپاژ کردن آب مورد نیاز شما از فشار آب استفاده می کند. این درحالی است که سایز منبع انبساط با فشار آب رابطه ای ندارد. در نتیجه ابعاد مخزن یا منبع بر روی فشار آب تاثیر گذار نخواهد بود. اما فشار آب در ارتباط با پمپ آب است. منبع انبساط در پمپ آب با توجه به ذخیره کردن بخشی از آب شروع به کار می کند. این محصول در واقع زمانی که شروع به کار می کند، بخش از آب را ذخیره کرده و در نتیجه آن فشار لازم برای پمپاژ کردن آب مورد استفاده قرار می دهد. اما نکته ای که در این بین باید متذکر شد در رابطه با حجم مخزن است. هرچقدر حجم مخزن یا منبع شما بزرگتر باشد، پمپ آب شما دیر تر شروع به کار می کند. چرا که منبع شما تا آب مورد نیاز خود را برای ایجاد فشار ذخیره نکند، شروع به کار نمی کند. در نتیجه منبع های انبساط اگز بزرگ باشند، دیرتر استارت می خورند و زمان بیشتری برای روشن شدن لازم دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله راهنمای خرید منبع انبساط را مطالعه کنید.

انتخاب سایز مناسب منبع انبساط

از طرفی در انتخاب سایز منبع انبساط نیز باید دقت لازم را داشته باشید، چرا که اگر منبع انبساط متناسب با قدرت پمپ را انتخاب نکنید، دچار مشکل خواهید شد. به عبارت دیگر، باید منبع انبساطی انتخاب کنید با قدر پمپ آب شما همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت، به الکتروموتور پمپ فشار بیشتر از حد مجاز وارد می شود. در طولانی مدت و استفاده با این شیوه نادرست نیز پمپ با فشا بیشتری کار کرد و سرو صدای بیشتری تولید می کند. در نظر داشته باشید که اگر به همین شیوه پیش برود طول عمر منبع انبساط و پمپ آب شما کوتاه تر خواهد شد. سعی کنید منبع انبساط مناسبی انتخاب کنید تا در زمان مصرف آب پمپ کمتر روشن و خاموش شود و همچنین مانع از ترک خوردگی احتمالی مخزن شود. اما اگر می خواهید به این نکته که راه اندازی پمپ آب با ست کنترل بهتر است یا منبع انبساط، باید به عملکرد منبع انبساط نیز توجه داشته باشد.

منبع انبساط چگونه کار می کند؟

منبع انبساط به گونه ای است که در داخل منبع تحت فشار یک تیوپ قرار می گیرد. اما تیوپ منبع انبساط با فشاری که به آk وارد می شود آب درون لوله ها با فشار کافی در لوله ها جریان پیدا می کند. عملکرد تیوپ به گونه ای است که در بین منبع فلزی و فلنچ بوده که در نهایت موجب آب بندی منبع انبساط می شود. زمانی که پمپ آب روشن می شود ( استارت) آب با فشار بالا آب مورد نیاز شما را تامین می کند. البته باید گفت که پمپ در این شرایط اگر مصرف کننده به میزان کمتری آب نیاز داشته باشد، روشن نمی شود. به عبارتی اگر آب مورد نیاز شما در حد یک مسواک زدن باشد، پمپ روشن نمی شود. چرا که آب ذخیره شده در منبع تحت فشار با خروج خود باعث می شود تا پمپ روشن نشود . اما در صورتی که آب مصرفی باعث شود تا فشار به حداقل خود برسد، در نتیجه جریان برق پمپ به از طریق فشارسنج ایجاد می شود که در این صورت پمپ روشن می شود. اما برای این که منبع شما طول عمر بیشتری داشته باشد، می توانید از منبعی که کمی بزرگ تر است استفاده کنید تا فشار تحت فشار کمتری باشد. همچنین تعداد دفعات روشن و خاموش آن کمتر باشد.

ست کنترل چیست؟

اما اگر بخواهیم به جای استفاده از منبع فشار از گزینه دیگری استفاده کنیم، به سراغ ست کنترل می رویم. برای این منظور ست کنترل را نیز مورد بررسی قرار می دهیم. ست کنترل را کلید اتومات نیز می نامند و یکی از گزینه های عالی برای منبع انبساط به شمار می رود. امروزه بیشتر افراد به سراغ ست کنترل می روند چرا که به صورت دیجیتالی کار می کند. این محصول نیز به صورت اتومات کار خود را انجام داده و آب مورد نیاز را با فشار لازم پمپاژ می کند.

ست کنترل از آن جهت مورد توجه قرار گرفته است که نه تنها به صورت اتوماتیک کار می کند، بلکه هزینه کمتری نیز دارد. این دستگاه عملکردی بسیار دقیق تر داشته و می توان حتی فشار استارت پمپ آب خود را با استفاده از آن تنظیم کرد.

در مقایسه منبع انبساط و ست ‌کنترل متخصصان استفاده از ست‌ کنترل را بهتر می‌دانند و برای این استفاده از آن دلایل خاصی را نیز ارائه می‌دهند. متخصصان برای هر دو قطعه مزایا و معایب خاصی ارائه داده‌اند. مثلاً یکی از معایب ست کنترل عدم استفاده برای طبقات بالایی در ساختمان‌‌‌‌‌های بزرگ است. استفاده از ست کنترل تا ارتفاع ۲۵ متر جوابگو بوده و برای طبقات بعدی باید از کلید اتوماتیک و مخزن تحت‌فشار استفاده کرد. اما زمانی که مجموع مزایا و معایب را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم در مقایسه منبع انبساط و ست کنترل، ست بهتر از منبع انبساط است.

ما در تجهیزمن ضمن بررسی مزایا و معایب این دو دستگاه دلایل برتری ست کنترل یا کلید اتوماتیک  را هم بررسی می‌کنیم

دلایل برتری ست کنترل به منبع انبساط

برتری ست کنترل نسبت به مخزن تحت فشار

درگذشته نه‌چندان دور منبع انبساط یا مخزن دیافراگمی تنها انتخاب دارندگان سیستم‌های آبرسانی بود. اما این سیستم‌ها دارای معایب خاصی بودند که باعث شد طراحان صنعتی به فکر طراحی ساخت وسیله‌ای با نام ست‌کنترل یا کلید اتوماتیک باشند.

خوردگی، نیاز به لوله‌کشی و اتلاف حرارت از جمله معایبی بود که موجب شد ست‌کنترل تولید شده و جای خود را در بازار باز کند. اما دلایل برتری ست‌کنترل چه بود.

قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر ست کنترل به منبع انبساط :

کاهش هزینه یکی از موارد مهم در انتخاب یک سیستم یا اجزاء آن است. در مقایسه منبع انبساط و ست‌کنترل، کلید اتوماتیک قیمت پایین‌تری دارد حتی با وجود تکنولوژی نوین ست‌کنترل این قطعه قیمت متعادل‌تری دارد. ضمن آنکه تعلقات منبع انبساط بیشتر از ست‌کنترل است و هزینه تعمیرات منبع به دلیل تعداد اجزاء بیشتر، افزایش پیدا می‌کند. برای همین زمانی‌که خریدار با خود فکر می‌کند که ست کنترل بهتر است یا منبع انبساط اولین چیزی که به ذهنش می‌رسد هزینه خرید و تعمیر است که در مجموع قیمت ست کنترل بهتر از منبع انبساط است.

نصب آسان ست کنترل نسبت به منبع انبساط :

نصب ست کنترل نیاز به حضور تکنسین ندارد و شما به‌راحتی با استفاده از یک پریز می‌توانید پمپ را به برق وصل کرده و بعد ست کنترل را به پمپ وصل کنید. توجه شود  که ست کنترل تنها یک ورودی و یک خروجی است. برای نصب کافی است سمت ورودی ست کنترل را به خروجی پمپ و خروجی ست کنترل را به ورودی  لوله آب وصل کنید تا ست کنترل به‌راحتی نصب شود. درحالی‌که منبع انبساط نیاز به کمک‌گرفتن از تکنسین دارد و باید طبق ضوابط و قوانین خاص فیزیکی منبع نصب شود.

عدم تنظیم دائمی ست کنترل :

​ یکی از مشکلاتی که باعث شد ست کنترل ساخته شود، تنظیمات منبع انبساط بود. منبع انبساط نیاز به تنظیم دائمی دارد. این تنظیم‌ها شامل باد مخزن، تعویض تیوپ و تنظیم شیر مکانیکی دستگاه است که باید همیشه تنظیم شود. ضمن اینکه تنظیم باید توسط کارشناس انجام شود اما ست کنترل نیازمند تنظیم مداوم نیست و تنها یک‌بار قبل از نصب باید تنظیم‌های دستگاه صورت پذیرد. البته در زمانی که قطعی برق وجود دارد باید ست کنترل تنظیم شود.

عمر مفید بیشتر ست کنترل نسبت به منبع انبساط :

به طور معمول و طبق نظر کارشناسان عمر مفید ست کنترل ۵ سال است. اما این عمر برای منبع تحت‌فشار بین ۱ تا ۲ سال است.جدا از طول عمر بالاتر ست کنترل یکی دیگر از دلایلی که موجب می‌شود استفاده از این دستگاه نسبت به منبع انبساط بیشتر شود، عدم نیاز به تعمیر کلی در ست کنترل است. منبع تحت‌فشار سالی یک‌بار سوراخ می‌شود که نیاز دارد مجدد باد شده و تنظیم فشار شود. منبع تحت‌فشار به دلیل آنکه قطعه جانبی زیاد دارد در صورت خرابی یا نیاز به تنظیم، باید هزینه بیشتری پرداخت کرد. ضمن اینکه به گفته کارشناسان منبع تحت‌فشار هر ۳ تا ۶ ماه یک‌بار باید سرویس شود و اگر این کار انجام نشود، منبع فلزی پوسیده و موجب نابودی مخزن می‌شود.همین امر موجب می‌شود در مقایسه منبع انبساط با ست کنترل، از لحاظ عمر مفید سنگینی وزنه به سمت کلید اتوماتیک سنگینی کند.

اتومات شدن پمپ توسط ست کنترل :

 

ست کنترل موجب می‌شود پمپ آب اتوماتیک شود. این عملکرد به این شکل است  که با استفاده از آب مصرفی پمپ روشن شده و کمبود را جبران کند و با قطع آب، پمپ خاموش شود. این قطع‌ و وصل شدن بین ۸ تا ۱۰ ثانیه زمان می‌برد.  این کار اگرچه موجب می‌شود که پمپ دچار استهلاک شود اما هزینه برق کاهش پیدا می‌کند. باید دقت کرد عملکرد منبع انبساط در پمپ این‌گونه نیست و به دلیل متصل بودن همیشگی پمپ فشار آب نوسان داشته و نمی‌توان انتظار داشت که همواره آب کافی در لوله موجود باشد.

 دبی خوب آب با ست کنترل نسبت به منبع انبساط :

بخشی از نیروی مصرفی در منبع انبساط برای تنظیم باد و تیوپ هدر می‌رود و همین امر موجب می‌شود دبی خروجی آب نسبت به ست کنترل کمتر باشد، زیرا که ست کنترل تنظیم خاصی ندارد. منظور از دبی حجم آب خروجی از پمپ در ثانیه یا دقیقه است.

اما چه زمانی می توان از ست کنترل استفاده کرد؟

ست کنترل در پمپ آب ها برای مکان هایی استفاده می شود که آب ورودی به پمپ دارای فشار باشد. این فشار می تواند 1.5 بار به بالا را شامل شود. در این صورت استفاده از ست کنترل توصیه می شود. اما اگر جریان آب به سمت پمپ صفر باشد و یا کمتر از مقدا گفته شده باشد در این صورت استفاده از ست کنترل مناسب نخواهد بود.

ست کنترل چگونه کار می کند؟

اما ست کنترل در پمپ های آب به چه صورت کار می کند؟ ست کنترل در حالت عادی مود نیاز فشار های 1.5 بار به بالا است. به عبارتی اگر فشار آب به گونه ای باشد که با ابز کردن معمولی شیر آب، آب مورد نیاز شما تامین شود. در این صورت ست کنترل دیگر روشن نمی شود. اما اگر شیر آب را تا انتها باز کنید، در نتیجه این عمل ست کنترل شروع به کار خواهد کرد. ست کنترل دروشن می شود و در این صورت دبی و فشار آب بیشتر شده و آب با فشار بیشتری در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

توجه داشته باشید که تمامی انواع ست کنترل پمپ آب دارای فلو سوئیچ بوده و حداقل فشار کاری آن ها 0.5 بار است.

اما چرا ست کنترل؟

در انتخاب و خرید ست کنترل توجه داشته باشید که فشار ورودی باید 0.5 باشد.

یکی از مزیت های ست کنترل برای پمپ در این است که شما می توانید فشار استارت پمپ را تنظیم کنید. در نتیجه می توانید به راحتی فشار مورد نیاز خود را تنظیم کنید.

به عبارتی با توجه به این قابلیت می توانید ست کنترل را طوی تنظیم کنید که اگر فشار ست کنترل به میزان از 1،1.5 تا 2 رسید پمپ آب شروع به کار کند و آب مورد نیاز شما را تامین کند. این مسئله کمک می کند تا در صورتی که فشار آب بالا بود، پمپ استارت نخورد. چرا که استارت بیش از حد موجب می شود تا در طولانی مدت پمپ خراب شده و آسیب ببیند.

نتیجه گیری نهایی

مزایا و معایب کلید اتومات و مخزن تحت فشار

اما اگر بخواهیم این رو را با یدکدیگر مقایسه کنیم و بگوییم کدام یکی از دیگری برتر است باید گفت که:

  • ست کنترل با برق کار می کند و برای استارت خود نیاز مند منبع برقی است. در حالی که مخزن انبساط نیازی به برق ندارد و به‌صورت مکانیکی شروع به کار می کند.
  • ست کنترل را می توان به راحتی نصب کرد و نیازی به نصاب ماهر ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی مسیر ورودی پمپ نصب کرده و به برق متصل کنید.
  • مخزن انبساط با توجه به اجزایی که دارد هرکدام هزینه ی خود را خواهند داشت. در حالی که ست متعلقات زیادی نداشته و کم هزینه تر است.
  • از ست کنترل‌ها برای بیشتر از سه طبقه استفاده نمی شود. اما منبع انبساط برای پمپ آب می تواند جوابگوی هر تعداد طبقات باشد.

در تجهیزمن هدف این است تا مخاطبان با دید کلی که به کمک سایت از یک محصول پیدا کردند آنرا خریداری کنند و بهترین تصمیم را به موقع خرید بگیرند
همچنین کسانی که نیاز به تعمیر و یا راه اندازی یک خط تولید برای مجموعه صنعتی خود را دارند میتوانند با بهره گیری از دانش فنی مهندسان تجهیزمن بهترین مشاوره را دریافت کرده و بهترین تصمیم را بگیرند.