لوگو تجهیزمن

ست کنترل بهتر است یا منبع انبساط


admin-tajhizman
2020/03/07
0 دیدگاه

ست کنترل بهتر است یا منبع انبساط

ست کنترل بهتر است یا منبع انبساط ؟ آیا پمپ آب با ست کنترل بخرم یا پمپ آب با منبع انبساط؟ این ها سوالاتی هستند که افراد جویای ست پمپ ها در ذهن خود می پرورانند. در این قاله قصد داریم تا این دو نوع پمپ های آب را مورد بررسی قرار می دهیم و مزایا و معایب هرکدام را بررسی می کنیم.

اولین نکته در رابطه با انتخاب هرکدام از این موارد توجه به قیمت خرید این دو محصول خواهد بود. با توجه به این مسئله می توان گفت که قیمت ست کنترل نسبت به مخزن انبساط کمتر بوده و برای افرادی که به دنبال یک محصول با قیمت مناسب هستند گزینه خوبی است.

با این حال با این نکته ساده نمی توان به راحتی تصمیم گرفت. برای این موضوع نیاز به بررسی های دقیق تر هست. در نتیجه پیش از هر چیزی به سراغ این دو نوع محصول می رویم.

منبع انبساط چیست؟

منبع انبساط را می توان به عنوان یک وسیله ای در نظر گرفت که در قسمت فوقانی پمپ آب قرار می گیرد. این محصول باعث می شود تا زمانی که فشار آب کم است، آن را افزایش دهد. در نتیجه آب مورد نیاز شما در خانه با فشار مناسب تامین شود. انواع این مدل محصول که تنوع بالایی نیز دارد، همگی با توجه به فشار آب کار می کنند. منبع انبساط یا مخزن تحت فشار، از سه بخش تشکیل می شود که شامل:

پوسته، تیوب و فلنچ هستند.

  • منبع انبساط در زمان کارکرد، فشار آب بین 10 تا 15 بار را ایجاد می کند.
  • تیوپ منبع انبساط از جنس EPDM یا BUTIL است. این تیوپ ها با توجه به فرایند ساختی که دارند، زمانی که آب در منبع نگ داری می شود، کاملا پاک خواهد بود. در نتیجه این موضوع نیز یکی از مزیت های منبع انبساط خواهد بود.
  • فلنچ هایی که در ساخت منبع انبساط استفاده شده اند، بدون هیچ گونه جوش کاری بر روی منبع نصب شده اند. درواقع در ساخت این فلنچ ها از دستگاه پرس استفاده شده است تا به صورت یک تکه شوند.

توجه کنید که…

کلید منبع انبساط برای پمپ آب به گونه ای است که برای پمپاژ کردن آب مورد نیاز شما از فشار آب استفاده می کند. این درحالی است که سایز منبع انبساط با فشار آب رابطه ای ندارد. در نتیجه ابعاد مخزن یا منبع بر روی فشار آب تاثیر گذار نخواهد بود. اما فشار آب در ارتباط با پمپ آب است. منبع انبساط در پمپ آب با توجه به ذخیره کردن بخشی از آب شروع به کار می کند. این محصول در واقع زمانی که شروع به کار می کند، بخش از آب را ذخیره کرده و در نتیجه آن فشار لازم برای پمپاژ کردن آب مورد استفاده قرار می دهد. اما نکته ای که در این بین باید متذکر شد در رابطه با حجم مخزن است. هرچقدر حجم مخزن یا منبع شما بزرگتر باشد، پمپ آب شما دیر تر شروع به کار می کند. چرا که منبع شما تا آب مورد نیاز خود را برای ایجاد فشار ذخیره نکند، شروع به کار نمی کند. در نتیجه منبع های انبساط اگز بزرگ باشند، دیرتر استارت می خورند و زمان بیشتری برای روشن شدن لازم دارند.

انتخاب سایز مناسب منبع انبساط

از طرفی در انتخاب سایز منبع انبساط نیز باید دقت لازم را داشته باشید، چرا که اگر منبع انبساط متناسب با قدرت پمپ را انتخاب نکنید، دچار مشکل خواهید شد. به عبارت دیگر، باید منبع انبساطی انتخاب کنید با قدر پمپ آب شما همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت، به الکتروموتور پمپ فشار بیشتر از حد مجاز وارد می شود. در طولانی مدت و استفاده با این شیوه نادرست نیز پمپ با فشا بیشتری کار کرد و سرو صدای بیشتری تولید می کند. در نظر داشته باشید که اگر به همین شیوه پیش برود طول عمر منبع انبساط و پمپ آب شما کوتاه تر خواهد شد. سعی کنید منبع انبساط مناسبی انتخاب کنید تا در زمان مصرف آب پمپ کمتر روشن و خاموش شود و همچنین مانع از ترک خوردگی احتمالی مخزن شود. اما اگر می خواهید به این نکته که راه اندازی پمپ آب با ست کنترل بهتر است یا منبع انبساط، باید به عملکرد منبع انبساط نیز توجه داشته باشد.

منبع انبساط چگونه کار می کند؟

منبع انبساط به گونه ای است که در داخل منبع تحت فشار یک تیوپ قرار می گیرد. اما تیوپ منبع انبساط با فشاری که به آk وارد می شود آب درون لوله ها با فشار کافی در لوله ها جریان پیدا می کند. عملکرد تیوپ به گونه ای است که در بین منبع فلزی و فلنچ بوده که در نهایت موجب آب بندی منبع انبساط می شود. زمانی که پمپ آب روشن می شود ( استارت) آب با فشار بالا آب مورد نیاز شما را تامین می کند. البته باید گفت که پمپ در این شرایط اگر مصرف کننده به میزان کمتری آب نیاز داشته باشد، روشن نمی شود. به عبارتی اگر آب مورد نیاز شما در حد یک مسواک زدن باشد، پمپ روشن نمی شود. چرا که آب ذخیره شده در منبع تحت فشار با خروج خود باعث می شود تا پمپ روشن نشود . اما در صورتی که آب مصرفی باعث شود تا فشار به حداقل خود برسد، در نتیجه جریان برق پمپ به از طریق فشارسنج ایجاد می شود که در این صورت پمپ روشن می شود. اما برای این که منبع شما طول عمر بیشتری داشته باشد، می توانید از منبعی که کمی بزرگ تر است استفاده کنید تا فشار تحت فشار کمتری باشد. همچنین تعداد دفعات روشن و خاموش آن کمتر باشد.

ست کنترل چیست؟

اما اگر بخواهیم به جای استفاده از منبع فشار از گزینه دیگری استفاده کنیم، به سراغ ست کنترل می رویم. برای این منظور ست کنترل را نیز مورد بررسی قرار می دهیم. ست کنترل را کلید اتومات نیز می نامند و یکی از گزینه های عالی برای منبع انبساط به شمار می رود. امروزه بیشتر افراد به سراغ ست کنترل می روند چرا که به صورت دیجیتالی کار می کند. این محصول نیز به صورت اتومات کار خود را انجام داده و آب مورد نیاز را با فشار لازم پمپاژ می کند.

ست کنترل از آن جهت مورد توجه قرار گرفته است که نه تنها به صورت اتوماتیک کار می کند، بلکه هزینه کمتری نیز دارد. این دستگاه عملکردی بسیار دقیق تر داشته و می توان حتی فشار استارت پمپ آب خود را با استفاده از آن تنظیم کرد.

اما چه زمانی می توان از ست کنترل استفاده کرد؟

ست کنترل در پمپ آب ها برای مکان هایی استفاده می شود که آب ورودی به پمپ دارای فشار باشد. این فشار می تواند 1.5 بار به بالا را شامل شود. در این صورت استفاده از ست کنترل توصیه می شود. اما اگر جریان آب به سمت پمپ صفر باشد و یا کمتر از مقدا گفته شده باشد در این صورت استفاده از ست کنترل مناسب نخواهد بود.

ست کنترل چگونه کار می کند؟

ست کنترل هاچاسو

اما ست کنترل در پمپ های آب به چه صورت کار می کند؟ ست کنترل در حالت عادی مود نیاز فشار های 1.5 بار به بالا است. به عبارتی اگر فشار آب به گونه ای باشد که با ابز کردن معمولی شیر آب، آب مورد نیاز شما تامین شود. در این صورت ست کنترل دیگر روشن نمی شود. اما اگر شیر آب را تا انتها باز کنید، در نتیجه این عمل ست کنترل شروع به کار خواهد کرد. ست کنترل دروشن می شود و در این صورت دبی و فشار آب بیشتر شده و آب با فشار بیشتری در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

توجه داشته باشید که تمامی انواع ست کنترل پمپ آب دارای فلو سوئیچ بوده و حداقل فشار کاری آن ها 0.5 بار است.

اما چرا ست کنترل؟

در انتخاب و خرید ست کنترل توجه داشته باشید که فشار ورودی باید 0.5 باشد.

یکی از مزیت های ست کنترل برای پمپ در این است که شما می توانید فشار استارت پمپ را تنظیم کنید. در نتیجه می توانید به راحتی فشار مورد نیاز خود را تنظیم کنید.

به عبارتی با توجه به این قابلیت می توانید ست کنترل را طوی تنظیم کنید که اگر فشار ست کنترل به میزان از 1،1.5 تا 2 رسید پمپ آب شروع به کار کند و آب مورد نیاز شما را تامین کند. این مسئله کمک می کند تا در صورتی که فشار آب بالا بود، پمپ استارت نخورد. چرا که استارت بیش از حد موجب می شود تا در طولانی مدت پمپ خراب شده و آسیب ببیند.

نتیجه گیری نهایی

اما اگر بخواهیم این رو را با یدکدیگر مقایسه کنیم و بگوییم کدام یکی از دیگری برتر است باید گفت که:

  • ست کنترل با برق کار می کند و برای استارت خود نیاز مند منبع برقی است. در حالی که مخزن انبساط نیازی به برق ندارد و به‌صورت مکانیکی شروع به کار می کند.
  • ست کنترل را می توان به راحتی نصب کرد و نیازی به نصاب ماهر ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی مسیر ورودی پمپ نصب کرده و به برق متصل کنید.
  • مخزن انبساط با توجه به اجزایی که دارد هرکدام هزینه ی خود را خواهند داشت. در حالی که ست متعلقات زیادی نداشته و کم هزینه تر است.
  • از ست کنترل‌ها برای بیشتر از سه طبقه استفاده نمی شود. اما منبع انبساط برای پمپ آب می تواند جوابگوی هر تعداد طبقات باشد.

نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید
s