لوگو تجهیزمن

سیم پیچی موتور دالاندر


admin-tajhizman
2020/04/03
2 دیدگاه

قواعد سیم پیچی موتور دالاندر

سلام دوست عزیز، تیم ما تخصصی ترین افراد در سیم پیچی الکتروموتور رو در تهرا ن در اختیار داره اگر تمایل به همکاری دارید میتونید با مراجعه به صفحه تماس با ما آدرس و شماره تلفن مارو در اختیار داشته باشید تا در سیم پیچی الکتروموتور اگر درخواستی داشتید کمکتون کنیم. با ادامه مقاله با ما همراه باشید :

موتور دالاندر موتور القایی چند منظوره است که با تغییر قطب، سرعت های مختلف ایجاد می کند. این امر با تغییر اتصالات سیم پیچی موتور دالاندر حاصل می شود. بسته به سیم پیچ استاتور، موتور ممکن است دارای گشتاور ثابت یا متغیر باشد. نام این موتور از نام مخترع آن رابرت دالاندر (1970-1870) گرفته شده است.

رابرت دالاندر، مهندس سوئدی در سال 1897 کشف کرد که تعویض قطب ها در یک موتور منجر به کاهش سرعت موتور می شود. او به همراه همکار خود کارل آروید لیندستروم، در موتور، پیکربندی الکتریکی جدیدی را برای جابجایی بین قطب ها اختراع و به ثبت رساند. این سبک اتصال جدید، اتصال دالاندر نامگذاری شد.

سیم پیچی موتور دالاندر صنعت اینجا

سیم پیچی موتور دالاندر

حتما مقاله جامع سیم پیچی را مطالعه کنید.

 

نحوۀ عملکرد موتور دالاندر

موتور دالاندر یک موتور دو سرعته است که شرایط تعویض سرعت 1: 2 را ارائه می دهد. به عبارتی، یک موتور مخصوص تعویض قطب سیم پیچی شده است که به استاتور سرعت دوگانه نیازمند است.

موتور دالاندر به صورت موتور ستاره یا موتور مثلث سیم پیچی شده و بر روی هر ساق دارای چند تپ است. موتور به صورت یک ستاره یا مثلث در یک سرعت و در حالت دو ستاره برای سرعت دیگر سیم پیچی می شود.

استارتر به سه کنتاکتور نیازمند است، یک کنتاکتور اصلی سرعت 1 و یک کنتاکتور اصلی سرعت 2 به اضافۀ یک کنتاکتور 2 ستاره. دو رله محافظت در برابر بار نیز مورد نیاز است که هر یک به صورت سری با هر یک از کنتاکتورهای اصلی قرار می گیرند.

موتورهای دالاندر می توانند برای توان ثابت، گشتاور متغیر یا گشتاور ثابت کاربرد داشته باشد. موتور ثابت دالاندر با قدرت ثابت به صورت مثلث سیم پیچ می شود و موتور گشتاور ثابت به شکل ستاره سیم پیچی می شود.

 

الکترو موتور دالاندر صنعت اینجا

سیم پیچی موتور دالاندر

سیم پیچی موتور دو سرعته

موتور الکتریکی دو سرعته معمولاً به دو گروه اصلی تقسیم می شوند: دو سیم پیچ جداگانه و سیم پیچ دالاندر. دو سیم پیچ جداگانه دارای قطب های مختلف است که امکان ایجاد نسبت های مختلف سرعت را فراهم می کند. با سیم پیچی موتور دالاندر، فقط می توان به یک نسبت عدد قطب برای مثال 2: 4 ، 4: 8 یا 6:12 رسید. ضریب قدرت سیم پیچ دو سرعته در بازۀ معین که به وسیلۀ گشتاور یا توانی با سرعت مشخص توسط موتور تعیین می شود، می تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال کاربردهای فرزکاری و آسیاب کردن. همچنین در برخی از کاربردها، گشتاور و توان مورد نیاز در سرعت های مختلف موتور، ممکن است متفاوت باشد.

انواع اتصالات سیم پیچی

در دو سیم پیچ جداگانه انواع اتصال های Δ / Δ ، Υ / Υ ، Δ / Υ قابل اجرا است. اما در سیم پیچی موتور دالاندر می توان از نوع اتصال Δ / ΥΥ در گشتاور یکسان در هر دو سرعت پایین و نوع اتصال Υ / ΥΥ در گشتاور پایین با سرعت بالا استفاده کرد بدین ترتیب:

در دو سیم پیچ جداگانه : Y / Y و Δ / Δ و Δ / Υ

در اتصال دالاندر: Δ / ΥΥ و Υ/ΥΥ

به طور کلی در سیم پیچی موتور دالاندر برای سرعت کم از اتصال مثلث و در سرعت بالا از اتصال دو ستاره استفاده می شود.

نحوه سیم پیچی و سربندی موتور دالاندر صنعت اینجا

سیم پیچی موتور دالاندر

میتوانید مقاله سیم پیچی الکتروموتور تک فاز را هم مطالعه کنید.

دو سیم پیچ مجزا

کارکرد دو سیم پیچ جداگانه در استاتور این نوع موتورها برای ایجاد دورهای کم و زیاد است.

 در این حالت، برای دور کم، منبع تغذیه به سرهای 1U,1V,1W وصل شده و سایر پایانه ها بدون تغییر باقی می مانند. برای دور زیاد عکس این حالت صورت می گیرد.

 بر اساس مشخصات الكتريكي آنها باید این نکته را در نظر داشته باشید كه سيم پيچی دور كم، می بایست فشارهاي مكانيكي و الكتريكي حالت دور زياد را هم تحمل كنند، و اینگونه تحت تاثير زیادی قرار مي گيرند. بنابراين گاهي اوقات اين موتورها در دور كم، جرياني بيشتر از حالت دور زياد متحمل می شوند.

موتورهاي سه يا چهار سرعته نيز مي توانند با تغيير قطب ها روي سيم پيچ هاي استاتور ساخته شوند. البته در اين روش اتصالات جانبی بر روي سيم پيچ ها قرار می گیرد. مدار قدرت این نوع موتورها شبیه سیم پیچی موتور دالاندر است با این تفاوت که برای این نوع موتورها به کنتاکتور C2 نیازی نیست.

ویژگی های شروع دو نوع مدار نیز مانند منحنی های عملکرد آنها متفاوت است. تولیدکنندگان، سیم پیچ موتورهای متغیر قطب دالاندر را برای تولید نسبت قدرت طراحی می کنند.

تعداد قطب ها

یک موتور القایی معمولی، دارای تعداد برابری از قطب های مخالف است. برخی از موتورهای القایی کوچکتر به هم متصل می شوند در حالی که تمام قطب ها یکسان هستند و باعث می شوند موتور طوری عمل کند که گویی تعدادی مساوی از قطب مخالف در بین آنها وجود دارد. عملکرد موتور دالاندر مبتنی بر اتصال قطب ها است. یعنی عامل اصلی تعیین کننده در سرعت موتور القایی، تعداد قطب هاست که توسط فرمول محاسبه می شود.

موتورها دارای تعداد متفاوتی از جفت قطب ها هستند. آنها می توانند تعداد بسیار، جفت قطب داشته باشند و در هر نسبت مطلوب با یکدیگر باشند. یک سوئیچ تغییر برای عوض شدن قطب ها در سرعت های مطلوب استفاده می شود. مدار تغییر قطب دالاندر یک نوع مهم از دو دستگاه کنترل تغییر قطب سرعت است. سیم پیچی استاتور موتور از شش سیم پیچ تشکیل شده است. با ترکیب کردن اینها به روش های مختلف، سیم پیچ را می توان در تعداد مختلف جفت قطب ها راه اندازی کرد. موتور دارای دو سرعت است. سیم پیچی استاتور برای سرعت پایین تر و تعداد بیشتر جفت قطب ها به صورت ستاره است و دو سیم پیچ به صورت سری متصل شده اند تا هر ساق از سیم پیچ تشکیل شود. در سرعت بالاتر، دو سیم پیچ به طور موازی در هر ساق وصل می شوند و سیم پیچ اتصال دو ستاره است.

در سیم پیچی موتور دالاندر با تعویض پیکربندی سیم پیچ های الکتریکی، به طور غیر مستقیم با اضافه کردن یا حذف قطب ها و در نتیجه تغییر سرعت روتور، سرعت های مختلفی به دست می آید. قطب ها را می توان با نسبت 1: 2 تغییر داد و بدین ترتیب سرعت می تواند در 2: 1 متغیر باشد. به طور معمول، برای اینکه بتوان سرعت موتور را برای کاربردهای گشتاور ثابت، مانند بالابرهای موجود در جرثقیل ها تغییر داد، پیکربندی الکتریکی سیم پیچ ها را در حالت های اتصال مثلثی و دو ستاره انجام می دهند. اتصالات ستاره (Y) و اتصالات دو ستاره (YY) برای کاربردهای گشتاور درجه دوم، مانند پمپ ها استفاده می شود.

الکترو موتور دالاندر صنعت اینجا

سیم پیچی موتور دالاندر

مزایا و معایب سیم پیچی موتور دالاندر

مزایا

موتورهای دالاندر در مقایسه با سایر سیستم های کنترل سرعت، مانند درایوهایی با فرکانس متغیر دارای یکسری مزایا هستند از جمله اینکه تلفات کمتری دارند. این امر به این دلیل است که بیشترین بخش نیرو، برای درایو موتور استفاده می شود و هیچ تعویض پالس الکتریکی انجام نمی شود. این سیستم در مقایسه با سایر روش های کنترل سرعت معمول، بسیار ساده تر و آسان تر است.

موتورهایی که تغییر قطب را با کمک سیم‌ پیچی ‌های مجزا انجام می ‌دهند، حجم زیادی را در استاتور اشغال می کنند. روش‌های مختلفی برای ایجاد موتورهای تک ‌سیم ‌پیچ که قطب و سرعت متغیر داشته باشند طراحی شده است؛ از میان آن‌هایی که نسبت دور ۱:۲ فراهم می‌کنند، موتورهای دالاندر به علت کمتر پیچیده‌ بودن چیدمان ‌های کلیدزنی بیشترین کاربرد را دارند.

 

میتوانید مقاله سیم پیچی الکتروموتور سه فاز را هم مطالعه کنید.

معایب

موتور دالاندر به دلیل تغییر سرعت شدید، فرسایش مکانیکی بالایی را به دنبال دارد. این نوع اتصال همچنین در هنگام جابجایی قطب ها باعث ایجاد اعوجاج هارمونیک بالا می شود، زیرا فاصلۀ زاویه ای بین توان تولید شده با افزایش قطب ها در موتور افزایش می یابد. در روش تغییر قطب در سیم پیچی موتور دالاندر فقط سرعت های ثابت به دست می آید که در محدودۀ خاصی محقق می شوند.

از طرفی، این نوع موتورهای آسنکرون برای فرکانس های ثابت ساخته شده اند، به منظور حفظ مصرف فعلی در همان سطح فرکانس، ولتاژ باید به طور متناوب بالا رود. تلفات هیسترزیس نیز با فرکانس افزایش می یابد. تلفات جریان ادی متناسب با مربع فرکانس رشد می کنند و باعث گرم شدن غیرقابل قبول موتور می شوند. چنانچه یک موتور آسنکرون با فرکانس پایین تر از حد معمول کار کند، ولتاژ باید به طور متناسب کاهش یابد، برای جلوگیری از جریان غیرقابل قبول سیم پیچی موتورهای آسنکرون فقط محدوده مشخصی از سرعت ها را نشان می دهند.

نمونه اب از سیم بندی و سربندی دالاندر صنعت اینجا

سیم پیچی موتور دالاندر

موارد استفاده از سیم پیچی موتور دالاندر

سیم پیچی موتور دالاندر با قدرت طراحی می شود و حداکثر چهار سرعت مختلف دارد. موتورهای دو سرعته معمولاً در مواردی استفاده می شود که دو سرعت لازم باشد. برخی از کاربردهای معمول عبارتند از: پمپ ها، که در آن می توان از دو سرعت برای کنترل جریان خروجی استفاده کرد، فن، برای به دست آوردن خروجی متغیر جریان هوا، سنگ شکن ها، فرز، جرثقیل که در آن می توان از دو سرعت در بالابرها استفاده کرد؛ یک سرعت برای حرکت مواد و دیگری برای قرار دادن مواد در بالابر.

موتورهای دالاندر در توان‌های بین چند کلیووات تا چندده کیلووات کاربرد دارند. در طراحی‌ها ترجیح داده می‌شود از میان این دو شیوه، شیوه‌ای را انتخاب کنند که در حالت کار معمول ماشین، اغلب اتصال ستاره استفاده شود. موتورهای القایی سه‌سرعته‌ای نیز وجود دارند که با استفاده از سیم‌پیچی موتور دالاندر به دو سرعت، و با استفاده از یک سیم‌پیچ دیگر که در شیارهای یکسانی جاسازی می‌شود، به سرعتی پایین‌تر از دو سرعت قبلی دست می‌یابند. این نوع موتورهای سه‌سرعته در اَفرازه‌ها، جرثقیل و موارد مشابه کاربرد دارند.

منبع

https://www.wikiwand.com/en/Dahlander_pole_changing_motor

http://www.lmphotonics.com/InductionMotor/dahlander_motor.php

 

 


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


2 پاسخ به “سیم پیچی موتور دالاندر”
 1. blank شهاب رحیمی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشین.بنده سیم پیچ هستم و یه مشکلی برام پیش اونده و درخواست کمک از شما رو دارم.
  اخیرا یک موتور دالاندر برای ما ارجاع شد که شاگردامون بدون اطلاع و به گمان اینکه موتور ساده ۱۵۰۰ دور هست بدون برداشتن نقشه سربندی اقدام به تخلیه سیمها کرده اند.و متاسفانه ما تو سیمپیچی این موتور به مشکل برخوردیم.
  لازم به ذکر هس که موتور ۳۶ شیار بوده و دو دور ۳۰۰۰ و ۱۵۰۰ دور هست.اگر امکانتون هست تو دیاگرام این موتور به بنده کمک کنین

  • blank مدیر سایت گفت:

   سلام دوست عزیز
   با کمال میل اگر نقشه این دینام در دسترس باشه به شما کمک میکنیم
   برای پیگیری بیشتر در واتس آپ پشتیبانی با شماره 09128454026 در تماس باشید و عکس از پلاک موتور را بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

s