الکتروموتور

الکتروموتور یکی از پرکاربردترین تجهیزات صنعتی است که در هر دستگاهی که نیاز داشته باشد نیروی الکتریکی به نیروی مکانیکی تبدیل شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، موتور یا دینام کولر آبی یکی از پرکاربردترین انواع این دستگاه‌هاست که در خانه‌ها، فضاهای تجاری، اداری و حتی صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد تجهیزات صنعتی به صنعت محدود نمی‌شود و حتی ممکن است در خانه هم به این تجهیزات نیاز باشد. در این مقاله به معرفی الکتروموتورها می‌پردازیم، انواع مختلف این دستگاه را نام می‌بریم و درباره کاربردهایشان صحبت خواهیم کرد.

انواع الکتروموتور

انواع الکتروموتور

موتورهای الکتریکی کاربردهای بسیار زیادی دارند و به همین دلیل لازم است که تنوع بالایی هم داشته باشند. این دستگاه‌ها را می‌توان از نظر توان، دور موتور، جریان برقی که با آن کار می‌کنند و فاکتورهای این‌چنینی دسته‌بندی کرد. عملکرد کلی انواع الکتروموتور یکسان است؛ یعنی همه آن‌ها یک قسمت متحرک به نام روتور و یک قسمت ثابت به نام محرک یا استاتور هم دارند. روش کار موتورهای الکتریکی پیچیده و تخصصی است و به همین دلیل توضیح درباره آن را به زمان دیگری موکول می‌کنیم.

در ادامه انواع الکتروموتور را نام برده‌ایم و درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم.

الکتروموتور تک فاز

تک فاز یا سه فاز بودن دستگاه به منبع تغذیه آن‌ها بستگی دارد. برخی از الکتروموتورها با برق شهری یا تک فاز کار می‌کنند و بیشتر برای دستگاه‌هایی که کوچک‌تر هستند و به توان بالا نیاز ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. موتورهای تک فاز حداکثر ۵ اسب بخار توان دارند.

الکتروموتور تک فاز معمولاً با جریان برق متناوب کار می‌کند و دارای انواع مختلفی از جمله فاز شکسته، خازنی، دفعی، قطب چاکدار، سنکرون و اونیورسال هستند. بررسی تفاوت انواع الکتروموتور تک فاز به دانش تخصصی در زمینه برق و عملکرد دستگاه‌های الکتریکی نیاز دارد.

 الکتروموتور سه فاز

الکتروموتورهای سه فاز بیشتر در صنعت به کار می‌روند. البته از زمانی که ساختمان‌ها به صورت آپارتمانی ساخته می‌شوند، تجهیزات صنعتی و برق سه فاز، به شهر هم راه پیدا کرده است. برخی از الکتروموتورهای پرقدرت در ساختمان‌های مسکونی هم سه فاز هستند؛ به عنوان مثال موتور آسانسورها معمولاً از نوع سه فاز انتخاب می‌شوند.

الکتروموتور سه فاز محدودیت توان ندارد و می‌تواند نیاز دستگاه‌های بزرگ را هم برآورده کند. تجربه نشان می‌دهد این دستگاه‌ها لرزش کم‌تری نسبت به مدل‌های تک فاز دارند و راحت‌تر راه‌اندازی می‌شوند. در برخی موارد دستگاه‌ها فقط با موتور تک فاز یا سه فاز کار می‌کنند، اما برخی از دستگاه‌ها هم در مدل‌های مختلف طراحی می‌شوند و هر دو نوع تک فاز و سه فاز را دارند.

 الکتروموتورهای جریان متناوب یا (AC)

الکتروموتورهای جریان متناوب یا AC

الکتروموتورهای جریان متناوب یا AC در دو نوع سنکرون و القایی تولید می‌شوند. دینام‌هایی که برای مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً جزو این دسته هستند و به صورت القایی کار می‌کنند. این موتورها هزینه پایین‌تری نسبت به سایر انواع الکتروموتور دارند و به راحتی به منبع تغذیه متصل می‌شوند. طراحی آن‌ها ساده است و دوام زیادی دارد، همچنین نگهداری از آ‌ن‌ها به هزینه بالایی نیاز نخواهد داشت.

الکتروموتورهای جریان مستقیم یا (DC)

الکتروموتورهای جریان مستقیم یا DC

این موتورها با استفاده از آرمیچیرهایی آهن ربای الکتریکی کار می‌کنند و انواع مختلفی دارند. انواع الکتروموتورهای جریان مستقیم یا DC را در ادامه نام می‌بریم:

 • موتورهای موازی یا شانت: این موتورها گشتاور حداکثری دارند و در هواکش‌های صنعتی به کار می‌روند.
 • موتورهای سری: این دستگاه‌ها در جرثقیل، بالابرهای الکتریکی، آسانسور و دستگاه‌هایی که به گشتاور بالا نیاز دارند، استفاده می‌شوند.
 • موتورهای خود تحریک: این موتورها کاربرد زیادی در صنعت ندارند و صرفاً برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • موتورهای کمپوند یا مرکب: این دسته از موتورها ترکیبی بین الکتروموتور موازی و سری هستند و ویژگی‌های هر دو را دارند. به همین دلیل برای دستگاه‌های مختلف کاربردی هستند.

الکتروموتور خاص

الکتروموتور خاص

موتورهای الکتریکی که در قسمت قبل نام بردیم، برای ایجاد جریان پیوسته انرژی تولید می‌شوند. یعنی مادامی که موتور به منبع تغذیه متصل باشد، انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در برخی از کاربردها لازم است که موتور تنها در زمان‌های خاصی کار کند و همیشه فعال نباشد. به عنوان مثال، در ربات‌هایی که حرکت مکانیکی هوشمند دارند، الکتروموتور تنها در مواقع خاص فعالیت می‌کند. برای کاربردهای این‌چنینی باید از موتورهایی که برای این کار طراحی شده‌اند، استفاده کرد.

انواع الکتروموتور خاص عبارتند از:

 • موتورهای پله‌ای
 • موتورهای جریان مستقیم بدون جاروبک
 • موتورهای اونیورسال
 • موتورهای هیسترزیسی
 • موتورهای رلوکتانسی

لیست قیمت الکتروموتور

قیمت الکتروموتور به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در حالت کلی قیمت موتورهای سه فاز نسبت به تک فاز و موتورهای جریان مستقیم نسبت به موتورهای جریان متناوب گران‌تر هستند. البته این موضوع نسبی است و حتی در این موارد هم باید محصولات مختلف را باهم مقایسه کرد. برند، متریال به کار رفته در جنس بدنه، ایرانی یا خارجی بودن الکتروموتور و… از عوامل تأثیرگذار روی قیمت محصول هستند.

با خرید الکتروموتور از یک مجموعه معتبر، مطمئن می‌شوید که محصول مورد نظر خود را با بهترین قیمت و باکیفیت بالا خریداری می‌کنید. مجموعه تجهیزمن به صورت تخصصی در حوزه عرضه تجهیزات صنعتی از بهترین برندها فعالیت دارد و انواع الکتروموتور را هم با بهترین قیمت موجود در بازار عرضه می‌کند.

انواع برند الکتروموتور موجود در فروشگاه تجهیزمن

خرید الکتروموتور

موتورهای الکتریکی تولید شده توسط برخی از برندها، امتحان خود را پس داده‌اند و خریداران با انتخاب آن‌ها مطمئن می‌شوند که موتور تا چند سال بدون مشکل برایشان کار خواهد کرد. کارشناسان تجهیزمن دقت بالایی در انتخاب برندهایی که در این فروشگاه عرضه می‌شوند، دارند. این مجموعه همه برندهای موجود در بازار را ارائه نمی‌دهد و تنها به سراغ برندهایی می‌رود که محصولات باکیفیت تولید می‌کنند.

انواع برند  موتور کولر موجود در تجهیزمن عبارتند از:

 • الکتروموتور الکتروژن
 • الکتروموتور موتوژن
 • الکتروموتور موتوسن
 • انواع الکتروموتر های چینی و اروپایی

در بازار موتورهای چینی هم وجود دارند که به اندازه مدل‌های ایرانی باکیفیت نیستند. به همین دلیل تجهیزمن آن‌ها را از لیست عرضه خود حذف کرده است. البته در صورتی که دوباره مدل‌های باکیفیت این محصولات در بازار دیده شود، کارشناسان دوباره آن‌ها را به لیست اضافه خواهند کرد.

خرید اینترنتی الکتروموتور از تجهیزمن

تجهیزمن امکان فروش الکتروموتور به صورت اینترنتی را هم فراهم کرده است. پس حتی اگر در شهرهای کوچک زندگی می‌کنید نیز می‌توانید محصول مورد نظر خود را از یک فروشگاه تخصصی در حوزه تجهیزات صنعتی خریداری کنید. کارشناسان مجموعه هم شما را در انتخاب بهترین محصول راهنمایی می‌کنند و بعد از ثبت سفارش، محصول مورد نظرتان را به صورت اورجینال و با بهترین قیمت در مقصد مورد نظر تحویل می‌دهند. شرکت از اینکه محصول سالم به دست شما برسد و در طی مسیر آسیبی نبیند، اطمینان حاصل می‌کند.

در تجهیزمن هدف این است تا مخاطبان با دید کلی که به کمک سایت از یک محصول پیدا کردند آنرا خریداری کنند و بهترین تصمیم را به موقع خرید بگیرند
همچنین کسانی که نیاز به تعمیر و یا راه اندازی یک خط تولید برای مجموعه صنعتی خود را دارند میتوانند با بهره گیری از دانش فنی مهندسان تجهیزمن بهترین مشاوره را دریافت کرده و بهترین تصمیم را بگیرند.