هواکش گلخانه ای

هواکش گلخانه ای چیست و کاربرد آن

هواکش گلخانه ای یکی از ملزومات مهم در گلخانه ها به شمار می رود. شاید شما هم به فکر ایجاد یک گلخانه افتاده باشید. در این صورت به دنبال یافتن ابزار و دستگاه های لازم خواهید بود. همانطور که می دانید پروش گیاه، کار راحتی به نظر نمی رسد. البته داشتن یک گل با گلخانه زمین تا آسمان متفاوت است. در نتیجه اگر به فکر داشتن یک گلخانه هستید، فن گلخانه یا هواکش گلخانه را باید جزء ملزومات بدانید.

به سوالات ذهن خود اجازه بدهید تا محتوا را کنکاش کنند. “هواکش گلخانه چه ضرورتی دارد؟” یا به عبارت دیگر “اهمیت این هواکش ها در چیست؟” این ها سوالاتی هستند که همواره در ذهن شما، زمانی که به فکر راه اندازی گلخانه هستید غوطه ور هستند و به دنبال پاسخ می گردند. در این بخش سعی داریم تا اطلاعات جامعی در رابطه با هواکش گلخانه در اختیارتان بگذاریم. چرا که انتخاب درست فن گلخانه ای مانع از ضرر و زیان به تولید کننده ها می شود.

هواکش گلخانه ( فن گلخانه) و تعریف آن

هواکش یا فن گلخانه در واقع دستگاهی است که هوای داخل گلخانه را بسته به شرایط، تنظیم می کند. در نتیجه هوای داخل گلخانه پیدار شده و گیاهان شما آسیب نمی بینند. استفاده از فن گلخانه باعث می شود تا هوا در گلخانه در گردش باشد. همچنین رطوبت را در گلخانه تنظیم کرده، و دما را متعادل می سازد. در نتیجه با این تفاسیر به راحتی می توان به اهیمت فن ها در گلخانه ها پی برد. فن ها در گلخانه ها نقش کلیدی د سلامت و روند رشد طبیعی گیاهان دارند. در نتیجه هر گلخانه ای اعم از کوچک تا بزرگ نیازمند آن ها خواهد بود.

ضرورت وجود هواکش گلخانه ای

همانطور که پیش تر گفتیم، هواکش در گلخانه یک ضرورت است و جزو دستگاه های مهم به شمار می رود. اما چه عواملی باعث می شوند تا فن در گلخانه ها به یک ضرورت بدل شود؟

در پاسخ به این سوالات می توان گفت که هدف اصلی شادابی گیاهان است. درواقع هرآنچه در فرایند ایجاد یک گلخانه و ماندگاری آن مورد توجه قرار میگیرد، راهی است برای گیاهان شاداب تر. بنابراین، فن گلخانه نیز در نهایت کمکی است برای رشد، بازدهی و کیفیت گیاهان. امروزه با توجه به رشد جوامع و افزایش تقاضا برای غذا، روش کشت گلخانه ای بسیار گسترش یافته است. در این میان تهیه گیاهان با کیفیت و مناسب مستلزم داشتن دستگاه های بسیار مناسب با فضای گلخانه ای است. در نتیجه رشد مناسب گیاهان در یک سطح وسیع بسیار دشوار خواهد بود. چرا که نیازمند ایجاد تعادل در رطوبت، دما، و جریان هوا است، و فن گلخانه ای به خوبی این کار را انجام می دهد.

مزیت های داشتن هواکش گلخانه ای

  • کنترل دما

اولین کاری که هواکش ها در گلخانه انجام می دهند، تعدیل دما خواهد بود. فن گلخانه ای به صورتی است که برای تعدیل دما، خود را تنظیم می کند. به عبارتی اگر دما افزایش یابد، موجب کاهش دما می شود. از طرفی اگر دمای گلخانه کاهش یابد سرعت فن کاهش یافته و در نتیجه دما متعادل می شود. این تعییرات دمایی به دو عمل بستگی دارد. اولین عامل مربوط به تغییر آب و هوایی است. به طبع در فصول گرم، هوا گرم خواهد بود. در نتیجه دمای گلخانه افزایش می یابد. اما در فصول سرد، دما کاهش می یابد. دومین عامل مربوط به خود گیاهان است. به عبارتی گیاهان خود نیز باعث افزایش دما در گلخانه می شوند. بنابراین وجود فن گلخانه ای مانع از آسیب دیدن گیاهان به علت سرما و به خصوص گرما می شود.

  • مانع از ایجاد آفت

یکی از کابوس های هر شخصی که گلخانه دارد، قطعا آفت زدگی گیاهان او خواهد بود. آفت ها در نتیجه نبود تهویه مناسب هوا و رطوبت نامناسب، ایجاد می شوند. اگر این آفات به خوبی کنترل نشوند، خسارت بالایی با گلخانه وارد خواهد شد. اما در این میان انتخاب یک فن مناسب در گلخانه این مشکل را به خوبی مدیریت می کند. درواقع فن گلخانه ای با کنترل رطوبت و جریان هوا، مانع از رشد آفت ها می شود. آفت ها بستر مناسبی برای رشد نخواهند داشت. شاید افراد بخواهند برای از بین بردن آفت ها از سموم شیمیایی استفاده کنند. ولی این سموم نه تنها مضر است، بلکه هزینه بالایی را در پی خواهد داشت. چرا که برای هر بار کشت گیاهان و گل ها قرار است هزینه ای برای سم پاشی صرف شود. درحالی که با انتخاب یک هواگش گلخانه ای مناسب، دیگر این مسائل پیش نخواهد آمد.

  • غذا رسانی به گیاهان

فن ها در گلخانه علاوه بر مواردی که ذکر شد، مزیت های دیگری هم دارند. یکی از این مزیت ها به غذارسانی فوتوسنتزی گیاهان مربوط می شود. از آنجایی که این فن ها گاز های دی اکسید کربن تولید می کنند، بنابراین منبع مناسب برای فوتوسنتز به شمار می روند. همانطور که می دانید، گیاهان برای فتوسنتز خود به گاز هایی مانند دی اکسید کربن نیاز دارند. از طرفی فضای گلخانه ای هم یک محیط بسته می باشد. به علاوه گاهی اوقات نیز دی اکسید کربن در هوا نیز بالا و پایین می شود. در نتیجه تاثیر مخربی بر رشد گیاهان خواهد داشت. اما فن ها با انتقال دی اکسید کربن به فضای گلخانه ای موجب ایجاد تعادل می شوند. در نهایت خطر کمبود دی اکسید کربن به راحتی رفع می شود.

  • کنترل رطوبت

گیاهان با توجه به نوع خود، به رطوبت با میزان خاصی لازم دارند. افزایش و یا کاهش این حجم از رطوبت موجب آسیب دیدگی و پژمردگی گیاهان می شود. در این جا است که فن گلخانه ای خودی نشان می دهد. فن ها موجب می شوند تا رطوبت در فضای گلخانه ای نتظیم شود و آن را متعادل می کنند. در نتیجه مانع از پژمردگی، خشک شدن، ریزش شکوفه ها و افزایش بیماری و آفت ها می شود.

  • کمک به گرده افشانی

اما موضوع به اینجا ختم نمی شود. فن ها یکی از ابزار های قوی برای گرده افشانی در گیاهان هستند. محیط گلخانه، محیطی جدا از فضای بیرون است، در نتیجه دسترسی به باد و جریان هوا ممکن نیست. در واقع با محصور کردن گیاهان، توانایی کنترل دقیق آن ها خواهد بود. اما در نبود جریان هوا، در برخی از گیاهان، گرده افشانی و بارور شدن گیاه ماده، با مشکل روبه رو می شود. به این منظور با نصب هواکش ها در قسمت های مختلف گلخانه، این موضوع به راحتی کنترل می شود. دیگر نیازی نیست تا گرده افشانی گیاهان به صورت دستی انجام شود.

در نهایت فن ها را می توان یک روش مصنوعی و شبیه ساز باد درجهان خارج از گلخانه دانست. فن نقش مهمی در سلامت گیاهان دارد، که انتخاب مناسب و نصب درست آن، بخش اعظمی از مسائل گلخانه را حل می کند.


بیشتر بخوانید: مقاله بهترین هواکش مرغداری


انتخاب هواکش گلخانه ای

تا این قسمت با مزیت ها و اهمیت حضور فن و هواکش در گلخانه آشنا شدیم. اما باید این را در نظر داشت که فن ها انواع مختلفی دارند. باید د انتخاب فن برای گلخانه دقت داشت. با انتخاب فن نامناسب برای گلخانه، رطوبت، دما و تهویه هوا به خوبس صورت نمی گیرد. در این صورت هیچ فرقی با نداشتن فن، نمی کند. در انتخاب فن برای گلخانه، باید فضای گلخانه را در نظر گرفته و با توجه به آن فن مورد نظر را انتخاب کنید.

هواکش گلخانه ای و انواع آن

هواکش گلخانه ای دارای دو نوع است. این فن ها با توجه به نوع مصرف و نیاز گلخانه ها متفاوت هستند. این هواکش ها عبارت اند از مدل اگزاست و مدل سیرکوله که در ادامه هر کدام را بررسی می کنیم.

  • هواکش اگزاست

این نوع هواکش ها برای تعدیل جریان هوا مناسب هستند. این هواکش ها دارای دمپره ککره ای هستند که به صورت اتئماتیک باز و بسته می شوند. این فن ها نیز دونوع هستند که شامل، کوپله ای مستقیم و کوپله ای به همراه تسمه و فولی است. اغلب در گلخانه هایی که ابعاد متوسطی دارد از این نوع فن ها استفاده می شود.

  • هواکش سیرکوله (جت فن)

اما مدل دیگر فن ها که با نام سیرکوله میشناسیم، از مدل قبلی قوی تر است. این هواکش ها مناسب برای محیط ها و فضاهای بزرگتر هستند. چرا که به خوبی رطوبت موجود در گلخانه را کنترل می کنند. همچنین چیان هوا را میزان کرده و دما را به خوبی در سطح وسیع مدیریت می کنند. این فن ها مناسب فصول سرد هستند، چرا که در فصول سرد محیط گلخانه ها بسته است. در نتیجه گلخانه ها نیازمند یک فن با قدت بالا هستند. البته توجه داشته باشید که اغلب فن ها، سه فاز دارند، اما می توانید این فن ها را شخصی سازی کنید. چرا که باید فن مناسب با محیط را برای فضای گلخانه انتخاب کرد.

محل مناسب هواکش گلخانه ای

در انتخاب محل مناسب برای نصب هواکش باید توجه داشت که فن های اگزاست باید محل مناسبی قرار گیرند. آن ها باید در ضلعی قرار بگیرند که جریان هوا قرار است از آن سمت خارج شود. به علاوه در کنار فن ها از شاتر ها نیز استفاده می شود. شارت ها ورودی های هوا در گلخانه هستند که موجب هوارسانی به گیاهان می شوند.

این دو یعنی فن ها و شاتر ها باعث ایجاد فوتوسنتز می شود. به عبارتی با وارد کردن دی اکسید کربن به فضای گلخانه، منبع فتوسنتزی گیاهان تامین می شود.