اگزاست فن چیست

اگزاست فن چیست؟

قبل از هر چیز ابتدا باید با مفهوم اگزاست فن به خوبی آشنا شوید. اگزاست فن چیست : اگزاست فن دستگاهی است که هوای داخل را به بیرون منتقل کرده و به طور کلی وظیفه تهویه هوا را بر عهده دارد. در نتیجه هوای یک فضای بسته به واسطه آن ها همیشه تمیز باقی می ماند. در طول شبانه روز نیز با نمونه هایی از اگزاست فن ها در ارتباط هستید. بدون آن که شاید حتی کوچک ترین توجهی به آن ها داشته باشید. چرا که حضور آن ها با روزمرگی هایتان عجین شده و کمتر مورد توجه قرار می گیرند. به عنوان مثال حتما در آشپزخانه و یا سرویس های بهداشتی منزل خود از فن هایی جهت تهویه هوا استفاده می کنید. حال در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید در ادامه همراه ما باشید تا در مورد اگزاست فن ها و محل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاعاتی به دست آورید.

اگزاست فن کوچک

برای خرید هواکش آکسیال صنعتی وارد صفحه خرید هواکش صنعتی شوید.

 

آشنایی با انواع اگزاست فن

بد نیست بدانید که اگزاست فن ها چند نوع می باشند. دانستن این موضوع به شما کمک می کند تا با توجه به نیازی که دارید، بهترین انتخاب را داشته باشید. چون هر یک از اگزاست فن ها برای محیطی خاص مناسب و ایده آل بوده و در نتیجه کارآیی بهتری خواهند داشت. به طور کلی اگزاست فن ها در سه نوع سقفی، یوتیلیتی و آکسیال قابل تهیه خواهند بود. این دستگاه ها می توانند دارای فن سانترفیوژ و یا آکسیال باشند.

نکته ای که در این میان وجود دارد، این است که باید به خاطر داشته باشید اگزاست فن ها تنها هوا را به خارج هدایت نمی کنند. به عبارت واضح تر برخی از نمونه های آن وجود دارد که هوا را پس از تهویه مجددا به محیط باز می گرداند. در نتیجه در نگاهی کلی اگزاست فن ها یا هوا را از محیط خارج می کنند و یا اینکه فقط آن را در هوا به گردش در می آورند.

آشنایی با شکل ظاهری اگزاست فن ها

اگزاست فن ها در اشکال گوناگون هندسی طراحی و ساخته می شوند. اینکه شما کدام شکل آن را انتخاب کنید، جدا از سلیقه شخصی به ابعاد محیط مورد نظرتان نیز بستگی خواهد داشت. همچنین می توانید آن ها را در دو حالت باز و بسته بیابید. در نوع باز آن قادر خواهید بود تمامی اجزای دستگاه مذکور را از یکدیگر جدا کنید. در واقع امکان جداسازی قطعات مختلف نوع باز این دستگاه از جمله قابلیت های آن بشمار می رود.

فواید استفاده از اگزاست فن در محیط خانه

همانطور که می دانید سرویس های بهداشتی و آشپزخانه در مواقع استفاده به تهویه مدام احتیاج دارند. مثلا حمام به سبب تجمع بخار آب و گرمای ناشی از آن به یک اگزاست فن جهت تهویه هوا احتیاج دارد تا هوای تازه جایگزین هوای اشباع شده از بخار گردد. در صورتی که بخار تجمع یافته در حمام خارج نشود، شرایط مساعدی برای رشد انواع باکتری ها فراهم می شود. در رابطه با آشپزخانه نیز بدیهی و کاملا روشن است که به هنگام پخت و پز هوا باید تهویه شود. اگرنه علاوه بر آشپزخانه سایر نقاط خانه نیز بوی غذا گرفته و چنین اتفاقی مورد علاقه کسی نمی باشد. چرا که همه افراد تمایل دارند تا خانه آن ها از بوی مطبوعی برخوردار بوده و بوی غذا در آن به مشام نرسد. فن های آشپزخانه علاوه بر اینکه بوی غذا را به خارج هدایت می کنند، از گرم شدن فضا نیز جلوگیری به عمل می آورند.

هواکش صنعتی اگزاست فن
هواکش اگزاست فن

فایده استفاده از اگزاست فن ها در فصول گرم سال

همه افراد در فصول گرم سال از انواع سیستم های خنک کننده و تهویه هوا استفاده می کنند. حال می توان در کنار آن ها از یک اگزاست فن نیز استفاده کرد. به این ترتیب دو چندان به تعویض هوای گرم منزل خود کمک خواهید کرد. چرا که کار اگزاست فن ها معمولا مکش هوا از داخل به خارج است. در نتیجه به راحتی می توانید هوای گرم را از محیط خانه خود جدا کرده و پس از آن با استفاده از سیستم خنک کننده هوای خنک را جایگزین آن کنید. در این صورت فشار چندانی هم به سیستم خنک کننده، جهت تعویض و خنک کردن هوا، وارد نمی شود. چرا که اگزاست فن به عنوان یک نیروی کمکی در کنار آن در حال انجام خدمت است.

میتوانید مقاله راهنمای خرید هواکش صنعتی را مطالعه کنید

استفاده از اگزاست فن در خارج از خانه

بهتر است بدانید که استفاده از اگزاست فن ها تنها محدود به فضای خانه نمی شود. بلکه آن ها در محیط خارج از خانه نیز استفاده های فراوان و در عین حال مفیدی دارند. نمونه بارز آن به کارگیری آن ها در انواع کارگاه ها و گاراژ ها است. از آنجا که افراد در این محیط ها اغلب با مواد شیمیایی گوناگون سر و کار دارند، معمولا در معرض گاز های سمی مختلف قرار می گیرند. به همین جهت لازم است که هوای کارگاه ها حتما تهویه شود تا سلامتی افرادی که در آنجا کار می کنند، به خطر نیافتد. برای این منظور اگزاست فن ها بهترین گزینه ای هستند که می توان یافت. گاهی اوقات هم ممکن است که پای گاز های سمی در میان نباشد و تنها بوی شدید انواع رنگ و روغن و… به مشام برسد. در این مواقع نیز می توان از اگزاست فن ها جهت جایگزین کردن هوای سالم کمک گرفت.

 

استفاده از اگزاست فن ها در انبار های مختلف

انبارها از جمله محیط های دیگری هستند که نیاز به اگزاست فن خواهند داشت. به خصوص آن دسته از انبار هایی که در آن ها به نگهداری از مواد مختلف پرداخته می شود. چرا که بر اثر تجمع مواد و گذر زمان ممکن است مواد با توجه به جنسی که دارند، فاسد شوند. حال از آنجایی که گرما یکی از عوامل مهم در فساد مواد حساس است، باید به تازه و سالم نگه داشتن هوای آنجا توجه کرد. این موضوع در مورد انواع فروشگاه های مواد غذایی نیز صدق می کند.

اگزاست فن
اگزاست فن

استفاده از اگزاست فن در محیط بیمارستان و اتاق عمل

بیمارستان ها از جمله مکان هایی هستند که همواره بیماری ها و میکروب های فراوانی در آن پراکنده است. در نتیجه افراد حاضر در آنجا به شدت در معرض ابتلا به انواع بیماری های گوناگون قرار می گیرند. فرقی نمی کند که شما تحت چه عنوانی در این مکان حضور داشته باشید. در هر صورت احتمال ابتلا به بیماری در شما افزایش می یابد. باز هم تنها راه چاره علاوه بر رعایت نکات ایمنی و سلامتی استفاده از فن هایی جهت خروج هوای مسموم است. همچنین در اتاق های عمل نیز از اگزاست فن استفاده می شود. چرا که به سبب استفاده از مواد بیهوشی گوناگون هوای آنجا متقابلا مسموم شده و در نتیجه این وضعیت برای پزشکان و کارکنان حاضر در اتاق عمل خطرناک خواهد بود.

بکارگیری اگزاست فن در رستوران ها

همانطور که آشپزخانه هر خانه ای به یک فن تهویه هوا احتیاج دارد، آشپزخانه رستوران ها نیز احتیاج خواهند داشت. حتی تا حدودی نیاز آشپزخانه رستوران ها بیشتر از آشپزخانه های معمولی می باشد. چرا که محیط بزرگتر بوده و به مراتب وسیع تری پخت و پز غذا صورت می گیرد. در نتیجه باید جهت تازه نگه داشتن هوای آشپزخانه رستوران و دیگر بخش های آن اقدامات لازمه را انجام داد. در غیر این صورت گرفتگی و گرمای بیش از حد به وجود آمده در فضای رستوران می تواند نارضایتی مشتریان را به همراه داشته باشد. البته لازم به ذکر است که اگزاست فن های مورد استفاده در رستوران ها به مراتب قوی تر و پیشرفته تر از سایر فن های رایج هستند.

برای خرید یک اگزاست فن مناسب چه نکاتی را باید مورد توجه قرار دهیم؟

بدیهی است که برای تهیه هر وسیله ای نکاتی در خصوص آن وجود داشته باشد. اگزاست فن نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای خرید یک اگزاست فن قبل از هر چیز باید مکانی که قصد تهیه این سیستم را برای آن دارید، از نظر بگذرانید. چرا که محیط مورد نظر شما تعیین کننده برخی از ویژگی های این دستگاه می باشد. به عنوان مثال اگر می خواهید برای سرویس بهداشتی منزل خود یک اگزاست فن تهیه کنید، پس به نمونه کوچک آن احتیاج خواهید داشت. لازم نیست که به سراغ نمونه های بزرگ و سنگین آن بروید. چون مورد استفاده شما نخواهد بود. همچنین نکات دیگری چون قدرت مکش، میزان صدا و… در انتخابتان موثر خواهند بود.

شاید مقاله هواکش صنعتی سانتریفیوژ برای شما جذاب باشد.

 

اگزاست فن

کاربرد اگزاست فن ها

بد نیست بدانید که اگزاست فن ها برخلاف آنچه که به نظر می رسد، کاربرد های مختلفی دارند. در واقع بیشتر به این بستگی دارد که اگزاست فن را برای چه محیطی می خواهید. در آن صورت تفاوت های این دستگاه به وضوح دیده می شود. اما این تفاوت ها به طور کلی در میزان مکش هوا و قدرت در انجام این کار خلاصه می شود. مثلا برای یک محیط بسته کوچک اگزاست فن های بدون تسمه مناسب می باشد. ولی برای محیط های گسترده و وسیع نوع قوی تر این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت دیگری که در میان اگزاست فن های مختلف وجود دارد، هزینه تهیه آن ها است. بدیهی است که هرچه دستگاه مذکور کوچکتر و از لحاظ قدرت ضعیف تر باشد، هزینه کمتری را برای خرید آن متقبل خواهید شد.

 

industrial ventilator