آموزش تعمیر دینام کولر آبی

تعمیر موتور کولر چگونه است؟

مواردی که در تعمیر دینام کولر باید در نظر بگیریم: تعمیرات دینام کولر یکی از دغدغه های مردم است که در فصل گرما گریبانگیر کسانی که با این وسیله کار می کنند می شود. ما در این مقاله سعی داریم شما را با علت کار نکردن موتور کولر و راهکارهای متناسب برای تعمیر یک دینام کولر آشنا سازیم پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بهترین اطلاعات را که از تجربه ۳۰ ساله ما به دست آمده است را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم پس با هم شروع میکنیم.

به طور کلی دینام‌ کولر به ۴ دلیل عمده خراب میشود که نشانه های هر کدام از آن ها را بررسی می کنیم:

تعمیر دینام کولر و موارد خرابی

 1. به صدا افتادن دینام کولر
 2. در آمدن دود از دینام کولر
 3. لرزیدن دینام کولر
 4. راه نیفتادن دینام کولر

۱- به صدا افتادن دینام کولر

یکی از عمده‌ترین مشکلات دینام‌کولر به صدا افتادن دینام کولر است که یا در مدت زمان و یا به دلیل درست انجام ندادن نکات نگهداری در یک کولر آبی اتفاق می‌افتد.

اگر یک دینام کولر به صدا افتاد سریعاً باید مشکل را برطرف کنیم و هرگز نباید بی تفاوت بوده و به سادگی عبور کنیم از این مشکل  زیرا اگر به راحتی گذر کنیم دیر یا زود دینام‌کولر می‌سوزد و باید هزینه بیشتری را برای تعمیر پرداخت کنیم.

به صدا درآمدن در دینام کولر فقط یک مشکل می تواند باشد و آنهم خراب شدن درب‌های دینام‌کولر است که با مراجعه به تعمیرکار ایراد برطرف می‌شود و دوباره سرویس شده و یا تعویض می‌شود در این زمان یا بوش ها را عوض می کنند یا اگر بلبرینگی باشند بلبرینگ ها را عوض می کند و یا اگر مشکل سطحی باشد با یک سرویس و روغنکاری مشکل را برطرف میکند و شما می توانید کولر را دوباره نصب کنید.


مقاله چگونگی تعمیر الکتروموتور را در وبلاگ تجهیزمن بخوانید


۲- درآمدن دود از دینام کولر

زمانی که از دینام کولر دود بلند می شود یا بوی سوختگی می دهد که دینام کولر سوخته باشد یعنی پایان زندگیش به فرا رسیده است بله چه قبول کنید یا نکنید دینام‌کولر شما سوخته است و حال باید به فکر تعمیر آن باشید معمولاً همه تعمیرکاران هسته های سیم پیچی شده حاضر و آماده را در مغازه خود موجود دارند و زمانی که شما به آنها مراجعه می کنید به هیچ وجه مدت زمان طولانی وقت شما تلف نمی‌شود و سریعاً دینام‌کولر شما حاضر می‌شود( در حدود ۲ الی ۳ ساعت ) و شما می‌توانید دینام کولر را تحویل گرفته و دوباره نصب کنید.

ولی نکته خیلی مهمی که در این قسمت باید به آن توجه کنیم این است که زمانی که سیم های دینام کولر را از ترمینال کولر جدا می‌کنیم باید سیم ها را رنگ به رنگ در ترمینالهایی  که جدا میکنیم علامت زده و روی یک کاغذ بنویسیم تا در زمان وصل کردن دینام کولر هرگز به مشکل نخوریم زیرا اگر در سیم های جداشده جابجایی پیش بیاید باعث دوباره سوختن دینام کولر می‌شود.

البته کار اصولی و بی دردسر این است که ما خودمان را درگیر این کار نکنیم و از یک تعمیرکار بخواهیم که خود دینام‌کولر را جدا کند و و برای تعمیر ببرد و در هنگام درست شدن خودت تعمیرکار مراجعه کرده و دینام کولر را نصب کند و دینام را سالم به ما تحویل دهند که پیشنهاد ما به شما اگر یک انسان فنی نیستید این کار اس.

۳- لرزیدن دینام کولر هنگام راه افتادن

دیگر از مشکلاتی که پیش می آید به لرزه افتادن محفظه کولر آبی است که در هنگام روشن کردن کولر اتفاق می‌افتد در این مورد یا دینام کولر خراب شده است یاتاقان های کولر از بین رفتند.

دینام کولر به احتمال زیاد کلید گریز از مرکز اش از کار افتاده است و دینام کولر در هنگام راه افتادن ریپ می‌زند و باید به تعمیرکار مراجعه کنید تاین مشکل را برطرف کند و اگر یاتاقان ها خراب باشد باید به تعویض آنها اقدام نمایید.

۴- راه نیفتادن دینام‌کولر

اگر دینام‌کولر شما راه نمی‌افتد باید چند احتمال را در نظر داشته باشیم

 1. یا اینکه دینام کولر سوخته است
 2. سیمهای دینام کولر از ترمینال قطع شده است
 3. یا اینکه دینام کولر گیرپاچ کرده است
 4. کلید گریز از مرکز خراب شده است
 5. سیم پیچی استارت دینام کولر قطع شده است

مطالعه بیشتر: سیم پیچی دینام کولر را در بلاگ تجهیزمن بخوانید.


در هر یک از موارد بالا فقط باید به تعمیرکار مجرب درخواست کنید تا مشکل را برطرف کند.

نتیجه گیری:

خوب در مقاله تعمیر موتور کولر با مواردی که احتمال خرابی در دینام‌کولر را داشته باشند آشنا شدیم و از همه مهمتر باید این را در نظر داشته باشیم که اطلاعاتی که ما در تجهیزمن به شما می دهیم فقط برای بالا بردن دانش شما عزیزان است و به این معنی نیست که خودتان حتما این کارها را انجام دهید.

پس به شما توصیه می‌کنیم و صمیمانه خواهشمندیم برای حفظ سلامتی خودتان حتما این کارها را به تعمیرکاران بسپارید تا شما هرگز آسیبی نبینید. امیدواریم که این مطالب بهره مناسب را از نظر علمی به شما عزیزان رسانده باشد در صورت داشتن سوال بسیار خرسند می شویم که سوالات خود را در زیر این مقاله از ما بپرسید و یا اگر نظری دارید زیر این پست ارسال کنید.

 • It is truly a nice and useful piece of info. I am happy that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing. Dorolisa Albie Tomkins

  یک پاسخ
  1. admin-tajhizman

   Thank you very much for your kind attention to our articles

   بدون‌پاسخ