لوگو تجهیزمن

تعمیر دینام کولر


admin-tajhizman
2020/08/16
2 دیدگاه

تعمیر دینام کولر

مواردی که در تعمیر دینام کولر باید در نظر بگیریم: تعمیرات دینام کولر یکی از دغدغه های مردم است که در فصل گرما گریبانگیر کسانی که با این وسیله کار می کنند می شود ما در این مقاله سعی داریم شما را با ساختمان کلی یک دینام کولر و راهکارهای متناسب برای تعمیر یک دینام کولر آشنا سازیم پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بهترین اطلاعات را که از تجربه ۳۰ ساله ما به دست آمده است را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم پس با هم شروع میکنیم.

ساختمان کلی یک دینام کولر

دینام کولر از نوع الکتروموتورهای قفس سنجابی است که اجزای اصلی تشکیل دهنده دینام‌کولر شامل ۶ بخش می‌شود

 1. هسته سیم پیچی
 2. پوسته
 3. روتور
 4. درب های جلو و عقب که به یاتاقان معروف هستد یا بلبرینگی هستند یا بوشی
 5. پولی دینام کولر

۱-هسته سیم پیچی


هسته سیم پیچی معمولاً از سیم پیچ مس می باشد اما چند سالی است برخی از شرکت های متفرقه و برخی از تعمیرکاران برای سود بیشتر خود از سیم پیچی آلومینیوم استفاده می کنند.

استفاده از سیم پیچی مس تفاوت چندانی با سیم پیچی آلمینیومی ندارد ولی همین کافی است که سیم پیچی آلومینیوم دوام بسیار پایین تری نسبت به سیم پیچی مس دارد و در ضمن کارخانه‌های معروفی همچون تولید کننده دینام کولر موتوژن و دینام کولر الکتروژن هرگز از سیم پیچی آلومینیوم استفاده نمی‌کند.

اگر دینام‌کولر شما سوخت و شما قصد تعمیر دینام را داشتید خیلی بهتر است که از تعمیرکار مورد نظر تقاضا کنید که سیم پیچی مس برای شما انجام می دهد چون این کار بسیار اصولی تر و بهتر می باشد شاید سیم پیچی آلمینیومی ارزان تر است ولی سیم پیچی مسی عمر و دوام بیشتری دارد و همین یک دلیل کافی است تا ما قانع شویم که سیم پیچی مسی بهتر است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سیم پیچی دینام کولر را مطالعه کنید.

۲-پوسته دینام‌کولر

پوسته دینام‌کولر معمولاً از جنس ورق آهنی است و قطر آن بین دو دهم سانتی متر تا چهاردهم سانتی متر می باشد.

۳-روتور دینام کولر

رتور دینام کولر از نوع روتور های بدون سیم پیچ است و شامل یک کلید گریز از مرکز می باشد که برای جابجای دور دینام کولر از دور ۹۰۰ دور به ۱۴۰۰ دور یا همان از دور کند به دور تند می باشد و برای روش خاموش روشن کردن دینام کولر مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین شفت داخلی روتور از جنس آهن صیقل خورده می باشد که محل قرار گیری بوش ها یا بلبرینگ ها است که باید طبق استاندارد صاف و صیقل خورده شده باشد تا مانع خرابی بلبرینگ و بوش ها شود.

۴-درب های دینام کولر

دربهای دینام‌کولر که شامل دو عدد میباشند از جنس آلومینیوم است و باید از اندازه اصولی برخوردار باشد درب ها معمولاً در انواع بوش و بلبرینگ میباشد و به طور فابریک کارخانه درب ها را بوشی می‌زنند به خاطر طول عمر بیشتر دربهای بوشی و همچنین راحتر سرویس شدن این دربها اما تعمیرکاران برای بی صدا کار کردن و قوی‌تر شدن الکتروموتور کولر درب های آن را بلبرینگی می کند در هر دو مورد دینام‌کولر بازدهی یکسانی دارد ولی برای بی صداتر کار کردن دینام کولر میتوان ازدربهای بلبرینگی استفاده کرد ولی در هنگام سرویس کردن درب‌های بلبرینگی باید خیلی دقیق و حساس عمل کنید ولی درب های بوشی بسیار راحت‌تر سرویس می‌شوند و انسان‌های عادی نیز این کار را می تواند بکند ولی برای سرویس درب های بلبرینگی باید به سرویس کار مراجعه کنید.

۵-پولی دینام کولر

پولی دینام کولر

به طور کلی پولی دینام کولر شامل سایزهای زیر می شوند:

 1. ۶۰
 2. ۶۵
 3. ۷۰
 4. ۷۵
 5. ۸۰
 6. ۸۵
 7. ۹۰

انتخاب پولی معمولاً طبق پولی بسته شده روی دینام قبلی کولر انتخاب می‌شود ولی شما اگر می‌خواهید باد دهی بیشتری دریافت کنید می‌توانید پولی خود را بزرگ تر انتخاب کنید البته این را در نظر داشته باشید که با بزرگتر کردن پولی مقدار باد دهی زیادتر میشود ولی فشار زیادتری به دینام‌کولر وارد می شود پس این کار را با یک فرد تعمیرکار و خبره در میان گذاشته و کمک بگیرید تا باعث بروز مشکل نشود.

تا به اینجا با فرم کلی و ساختمان یک دینام‌کولر آشنا شدیم که یک دینام کولر چه اجزایی دارد و از چه چیزهایی تشکیل می شود زمان آن رسیده که موارد خرابی دینام کولر را برای شما تشریح کنیم.

به طور کلی دینام‌کولر به ۴ دلیل عمده خراب میشود که آنها را در این سمت یکی یکی بررسی می کنیم.

موارد خرابی دینام کولر

 1. به صدا افتادن دینام کولر
 2. در آمدن دود از دینام کولر
 3. لرزیدن دینام کولر
 4. راه نیفتادن دینام کولر
۱-به صدا افتادن دینام کولر

یکی از عمده‌ترین مشکلات دینام‌کولر به صدا افتادن دینام کولر است که یا در مدت زمان و یا به دلیل درست انجام ندادن نکات نگهداری در یک کولر آبی اتفاق می‌افتد.

اگر یک دینام کولر به صدا افتاد سریعاً باید مشکل را برطرف کنیم و هرگز نباید بی تفاوت بوده و به سادگی عبور کنیم از این مشکل  زیرا اگر به راحتی گذر کنیم دیر یا زود دینام‌کولر می‌سوزد و باید هزینه بیشتری را برای تعمیر پرداخت کنیم.

به صدا درآمدن در دینام کولر فقط یک مشکل می تواند باشد و آنهم خراب شدن درب‌های دینام‌کولر است که با مراجعه به تعمیرکار ایراد برطرف می‌شود و دوباره سرویس شده و یا تعویض می‌شود در این زمان یا بوش ها را عوض می کنند یا اگر بلبرینگی باشند بلبرینگ ها را عوض می کند و یا اگر مشکل سطحی باشد با یک سرویس و روغنکاری مشکل را برطرف میکند و شما می توانید کولر را دوباره نصب کنید.

۲-درآمدن دود از دینام کولر

زمانی که از دینام کولر دود بلند می شود یا بوی سوختگی می دهد که دینام کولر سوخته باشد یعنی پایان زندگیش به فرا رسیده است بله چه قبول کنید یا نکنید دینام‌کولر شما سوخته است و حال باید به فکر تعمیر آن باشید معمولاً همه تعمیرکاران هسته های سیم پیچی شده حاضر و آماده را در مغازه خود موجود دارند و زمانی که شما به آنها مراجعه می کنید به هیچ وجه مدت زمان طولانی وقت شما تلف نمی‌شود و سریعاً دینام‌کولر شما حاضر می‌شود( در حدود ۲ الی ۳ ساعت ) و شما می‌توانید دینام کولر را تحویل گرفته و دوباره نصب کنید.

ولی نکته خیلی مهمی که در این قسمت باید به آن توجه کنیم این است که زمانی که سیمهای دینام کولر را از ترمینال کولر جدا می‌کنیم باید سیم ها را رنگ به رنگ در ترمینالهایی  که جدا میکنیم علامت زده و روی یک کاغذ بنویسیم تا در زمان وصل کردن دینام کولر هرگز به مشکل نخوریم زیرا اگر در سیم های جداشده جابجایی پیش بیاید باعث دوباره سوختن دینام کولر می‌شود.

البته کار اصولی و بی دردسر این است که ما خودمان را درگیر این کار نکنیم و از یک تعمیرکار بخواهیم که خود دینام‌کولر را جدا کند و و برای تعمیر ببرد و در هنگام درست شدن خودت تعمیرکار مراجعه کرده و دینام کولر را نصب کند و دینام را سالم به ما تحویل دهند که پیشنهاد ما به شما اگر یک انسان فنی نیستید این کار اس.

۳-لرزیدن دینام کولر هنگام راه افتادند

دیگر از مشکلاتی که پیش می آید به لرزه افتادن محفظه کولر آبی است که در هنگام روشن کردن کولر اتفاق می‌افتد در این مورد یا دینام کولر خراب شده است یاتاقان های کولر از بین رفتند.

دینام کولر به احتمال زیاد کلید گریز از مرکز اش از کار افتاده است و دینام کولر در هنگام راه افتادن ریپ می‌زند و باید به تعمیرکار مراجعه کنید تاین مشکل را برطرف کند و اگر یاتاقان ها خراب باشد باید به تعویض آنها اقدام نمایید.

۴-راه نیفتادن دینام‌کولر

اگر دینام‌کولر شما راه نمی‌افتد باید چند احتمال را در نظر داشته باشیم

 1. یا اینکه دینام کولر سوخته است
 2. سیمهای دینام کولر از ترمینال قطع شده است
 3. یا اینکه دینام کولر گیرپاچ کرده است
 4. کلید گریز از مرکز خراب شده است
 5. سیم پیچی استارت دینام کولر قطع شده است

در هر یک از موارد بالا فقط باید به تعمیرکار مجرب درخواست کنید تا مشکل را برطرف کند.

نتیجه گیری :

خوب در این مقاله با فرم کلی یک دینام کولر آشنا شدیم و مواردی که احتمال خرابی در دینام‌کولر را داشته باشند نیز آشنا شدیم و از همه مهمتر باید این را در نظر داشته باشیم که اطلاعاتی که ما در صنعت اینجا به شما میدهیم فقط برای بالا بردن دانش شما عزیزان است و به این معنی نیست که خودتان حتما این کارها را انجام دهید.

پس به شما توصیه می‌کنیم و صمیمانه خواهشمندیم برای حفظ سلامتی خودتان حتما این کارها را به تعمیرکاران بسپارید تا شما هرگز آسیبی نبینید. امیدواریم که این مطالب بهره مناسب را از نظر علمی به شما عزیزان رسانده باشد در صورت داشتن سوال بسیار خرسند می شویم که سوالات خود را در زیر این مقاله از ما بپرسید و یا اگر نظری دارید زیر این پست ارسال کنید.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


2 پاسخ به “تعمیر دینام کولر”
 1. access گفت:

  It is truly a nice and useful piece of info. I am happy that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing. Dorolisa Albie Tomkins

دیدگاهتان را بنویسید
s